További Belföld cikkek
- Sebestyén Balázs: Nagyon nagy a baj az országban, muszáj segítenünk
- Világelső lett a budapesti karácsonyi vásár
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Brutális katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
Az MSZP-ben egyre több tagozat, platform, helyi alapszervezet javasolja Szili Katalint köztársasági elnöknek. Az elmúlt héten legalább öt szervezet: a Fiatal Baloldal, majd az MSZP-közeli Gazsó Ferenc vezette társadalompolitikai tagozat és a Szanyi Tibor vezette integrációs tagozat, valamint két megyei szervezet tette le a garast a jelenlegi házelnök mellett. Bővebben> > >
Úgy tudjuk, hogy az MSZP elnöksége nem bízik a sajtón keresztül megnyilatkozó platformokban, ezért az ország összes szocialista alapszervezetetét felhívta, tegyék meg javaslatukat, ők kit látnának szívesen az államfői székben. Szilin kívül eddig ajánlás érkezett Kósáné Kovács Magda és Glatz Ferenc személyére is. Az Index információi szerint a Magyar Tudományos Akadémia volt, csepeli születésű elnökét éppen a csepeli MSZP alapszervezet javasolta az elnöki székbe.
Szili Katalin vállalná
A házelnök tudatos imázsépítésének része, hogy az elmúlt két évben többször is szembement pártjával, és inkább konszenzusos, a másik oldalnak tetsző véleményt képviselt. Ilyen volt például Gyurcsány Ferenc sportminiszteri kinevezése után, a balatonőszödi ingatlanszerzés kipattanásakor adott nyilatkozata, amelyben az MSZP-t a nómenklatúrától óvta, majd legutóbb a kettős népszavazás ügyében az MSZP határozott nem szavazatával szemben konszenzusos álláspontot képviselt. Bővebben> >
Legyen szociáldemokrata
Az MSZP elnökségében az általunk megkérdezett elnökségi tagok között egyetértés van abban a kérdésben, hogy az új köztársasági elnöknek szociáldemokrata elkötelezettségűnek kell lennie. (Ezidáig Göncz Árpád a szabad demokraták egykori politikusa, majd a jobboldal jelöltje, Mádl Ferenc sem tartozott a baloldali érzelműek közé), de a végső szót a jövő heti elnökségi ülésen mondják ki. A párt országos választmánya április 9-én szavaz a jelölt személyéről. Informátoraink szerint nem valószínű, hogy a kongresszusnak két elnökjelöltet javasolna a választmány és az elnökség.
A parlamentben a köztársasági elnök személyének megszavazásához az MSZP-nek szüksége van az SZDSZ képviselőire is. A szabad demokraták Szilivel kapcsolatban azonban hajthatatlanok, és nem támogatják a házelnököt. A múlt héten az SZDSZ frakcióülésén alig akadt pár politikus, aki Szili mellett lett volna. Ezzel kapcsolatban egyik szocialista informátorunk annyit mondott, hogy az SZDSZ határozott elutasító magatartása csupán a párt hétvégi tisztújító küldöttgyűlésének szól. Az Index információi szerint az államelnök személyéről csütörtökön az SZDSZ ügyvivő testülete tárgyal. Az MSZP-ben viszont azt várják, hogy a jövő heti koalíciós egyeztetésen már hajlíthatóak lesznek a tisztújításon átesett szabad demokraták.