Két nap alatt lecseréli vezérkarát az MSZP
További Belföld cikkek
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
Hiller és a logopédus
A párt belső viszonyait jól ismerők szerint biztos, hogy Hiller István, a pártvezetői ambíciókkal kacérkodó kulturális miniszter lesz a pártelnök. (Hiller eltökéltségét jelzi, hogy állítólag egy időben még logopédushoz is járt.) E mögött az elemzők szerint az áll, hogy a "teljes megújulás" előtt álló és azt hirdető szocialista pártról egyedül Hiller Istvánnak vannak "modern" és a változás lehetőségét magában hordozó elképzelései. A párt új programjának kidolgozásával megbízott alelnök Az új magyar szociáldemokrácia című dokumentumban papírra is vetette gondolatait, ezt azóta a párttestületek és a külvilág is nagyító alá vehették.
Egy számmal nagyobb kabát
Egyik - Hiller gyors pártkarrierjét ízléstelennek nevező - informátorunk szerint, noha a hat elnökjelölt kampányát éppen azért szervezték, hogy nyílt versenyben győzhessen a legjobb, a kulturális miniszter háttéralkukkal erősítette pártbeli pozícióit az elmúlt hónapokban. Az Index által megkérdezettek közül pedig szinte mindenki hangsúlyozta, antidemokratikusnak tartja Hiller azt a tervét, hogy "befolyásolva a kongresszusi küldötteket", még a szavazás előtt megnevezi, kikkel akar együtt dolgozni.
Szekeres, az általános jelölt
Szekeres Imre sokak szerint csak azért száll ringbe a pártelnökségért, hogy "forogjon a neve", mert ha elnöknek nem is választják meg, a tagság másik poszttal kompenzálhatja őt. A jelenlegi alelnök nem bízta magát a véletlenre, és szinte valamennyi vezető tisztségre bejelentkezett. Ez a "tolakodás" Szekeresnek egyébként a párton belül is közismert és már többször alkalmazott módszere. Lényege, hogy - befolyásolandó a szavazás végeredményét - elhíreszteli, milyen sokan támogatják. Többen emlékeztettek arra, hogy nyáron a szocialista frakció tisztségeiért folytatott kampányban is ezt a metódust használta, amikor teljesen váratlanul az ő neve is "felbukkant" Lendvai Ildikó ellenében frakcióvezető-jelöltként. Aztán nem sokkal a jelölés után Szekeres "nagyvonalúan" elállt a megmérettetéstől.
Elnökhelyettesi posztért az ismert és ismerős
Az elnökhelyettes-jelöltek között is ott találjuk Szekeres Imrét, akit esélyesebbnek tartanak a posztra, mint a másik jelöltet, Juhász Ferencet. Éppen ezért a honvédelmi miniszter mindent bevetett győzelemért. Juhász a lehető leghamarabb kiterítette kártyáit, és jelezte, ha megválasztják, lemond a honvédelem vezetéséről. A Juhászt és vezetési módszereit ismerő informátoraink szerint a honvédelmi miniszter simulékony alkat, előbb Kovács László emberének számított, aztán Medgyessy mögé állt, most pedig a kormányfő és a legesélyesebb pártelnök támogatását élvezi.
Juhász ugyanis megszerezte a párt jelenleg két legbefolyásosabb emberének, Hiller Istvánnak és Gyurcsány Ferencnek is a támogatását. (Juhász két éve készül a mostani tisztújításra, már akkor kinyilvánította, hogy pártelnök akar lenni.)
Szekeresnek az elnökhelyettesi versenyben nagy hátszele van. Gyakorlatilag a most "partvonalra szorított" pártvezetők, Lamperth Mónika, Burány Sándor, Toller László támogatják, és a kongresszust előkészítő bizottság két héttel ezelőtti szavazásán kiderült, hogy néhány megyében is őt tartják a legalkalmasabbnak elnökhelyettesnek. Egyik informátorunk ezt azzal magyarázta, hogy Szekeres "csinálta meg" a pártot. Szekeres a párt alapítója, ügyvezető alelnöke, Horn Gyula miniszterelnöksége idején a szocialista frakció vezetője volt.
Harmadik jelöltként felmerült Újhelyi István neve, de a Fibisz elnöke tegnap - nem egészen váratlanul - visszalépett.
Két alelnöki tisztért öten versenyeznek
Az alelnökjelöltek között ismét ott találjuk Szekeres Imrét. Rajta kívül Újhelyi István és Juhász Ferenc, valamint Veres János Szabolcs megyei pártelnök, Gyurcsány kabinetfőnöke és a gyors pártkarriert befutó Veress József indul a tisztségért. Veres János népszerű a szocialista frakcióban, Veress Józsefről leginkább csak annyit tudni, hogy "Gyurcsányék embere".
Informátoraink véleménye megegyezett abban, hogy a pártnak olyan vezetésre van szüksége, amely lényegében kiszolgálja Gyurcsány Ferenc kormányát, és ebbe nem férnek bele a kritikusabb politikusok. Újhelyit is azért említik esélyesként az alelnöki tisztségre, mert "komolynak nem tekinthető, saját értékrenddel nem rendelkező" politikusról van szó, aki nem okoz nagy károkat.