Az ombudsmanok szerint a jogvédelem került veszélybe
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
Szilvásy György kitálalt és mintha csak a titkosszolgálati kézikönyvből a Hogyan konspiráljunk fejezetéből szó szerint idézne valódi adatokat, módszereket osztott meg a nemzetbiztonsági és honvédelmi bizottságok együttes ülésén. Pontosabban az ülés berekesztése után magánbeszélgetéssé változtatott részén.
Az ellenzék kivonult az ülésről
Az ülést azért hívták össze, mert a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter a múlt héten azzal indokolta a Kossuth tér körüli kordon fennmaradását, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelentene elbontása. Szilvásyt viszont éppen a kormánypártiak akadályozták meg, hogy a testület ülésén tájékoztasson, mivel a múlt héten fideszes képviselők, köztük Lázár János bizottsági elnök is részt vett a kordon elbontásába, amiért rendőrségi eljárás indulhat ellene, így Keleti György szocialista bizottsági tag összeférhetetlenséggel vádolta képviselőtársát. Lázár ezután az ülést berekesztette, majd ellenzéki társaival együtt elhagyta a Parlament delegációs termét. Egy szabad demokrata politikus azonban javasolta, hogy ha már két miniszter és a rendőrfőkapitány is megjelent, hallgassák meg őket a kordonról képviselt álláspontjukról.
Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter szerint a tér műveleti területté történt változtatása óta a különféle szélsőséges elemek továbbra sem tettek le arról, hogy bejussanak a parlamentbe és a "szent koronára felesküdjenek". "Nagy számú fenyegetés" is indokolja a kordont, tette hozzá. Szerinte ugyanakkor az nem igaz, hogy ezzel a gyülekezési jog sérülne, hiszen az elmúlt öt hónapban 1939 demonstráció volt országszerte. Ez 250 millió forint pluszkiadást jelent, mondta.
A titkosszolgálatoknak köszönhető
Szilvásy György MeH vezető szerint a titkosszolgálatoknak köszönhető, hogy november 4-én nem az történt, ami október 23-án. A nemzetbiztonsági szolgálat folyamatosan információkat gyűjt. Abban bizonyosak, hogy a szélsőséges csoportoknak nincs tömegtámogatásuk. Ugyanakkor Szilvásy nem ment el szó nélkül Kövér László csütörtöki nyilatkozata mellett, amelyben a Fidesz választmányi elnöke a kormányt sejttette például a kedd hajnali rendőrpalota elleni támadás mögött. Szilvásy szerint Kövér beszédéből "ugyanaz a gyűlölet sugárzott, mint a köteles beszédéből". A kancelláriaminiszter visszautasította az állításokat. "2002 óta a szolgálatok nem politikai megrendeléseket teljesítenek" - mondta.
Szilvásy szerint szélsőséges csoportok március 15-én erőszakos cselekedetekre készülnek. Részben "külföldről származó ügynöki jelentésekből" tudják, hogy ezek a csoportok nem tekintik lezártnak a nyílt összetűzések időszakát. A cselekményeik nagy része törvényes, de a háttérben a készülődés törvénytelen. Szilvásy kijelentette, a különféle csoportok között az egyeztetés egyre erőteljesebb, jelenleg még annyi különvéleményük van, hogy ki legyen a vezető, és mennyire legyenek radikálisok.
Mint mondta, a szélsőségesek célja a rendőrség erőinek megosztása, boxerek, bézbólütők beszerzése, sőt már éles lőfegyvereket is szereztek. Információik szerint rendszeresen részt vesznek lőtereken kiképzésen.
Az ombudsmanok az NBH-ba látogatnak
Nem sokkal ezután az ülés eleje óta hallgató három ombudsman is szót kért. Takács Albert kifejtette, hogy a kialakult helyzetben rendkívül nehéz az állampolgári jogok védelme, szerinte ezért a képviselőknek végre ki kellene teríteni kártyáikat. "Rendkívül rossz a közérzetem" - mondta. Nála is keményebben fogalmazott Lenkovics Barnabás, aki bejelentette, kizárólag a bizonyítékoknak hisznek, ezért a jövő kedden mindhárman az NBH-ba látogatnak, a bizonyitékokat megtekintik, hogy helyreálljon az intézményekbe vetett, de egyre kevésbé érzékelhető bizalom. A képviselőket Lenkovics megfeddte, hogy ha már mindhárman megjelentek, nem holmi formai okokra hivatkozva kellett volna megakadályozni a működést. Péterfalvi Attila ombudsman valós tájékoztatást kért a kormányzattól.