Orbánnak öt minisztere volt beszervezve
További Belföld cikkek
- Derült idővel indul a hétvége, de több helyen is lehet hószállingózás
- Kiderült, hogy az RTL Híradó nézőinél kik kapták Az Év Embere-díjat
- Különleges időjárási jelenség alakult ki a Balatonnál
- Változtatott a kormány egy nagy visszhangot kapott program szabályain
- Nyomkövető nélkül járkál Csepelen az anyja megölésével gyanúsított nyugdíjas óvónő
Hétből egy már ismert
Az NBH jelentése szerint a rendszerváltás óta eltelt időszak kormányai közül Antall József és Horn Gyula kormányának miniszterei között volt a legkevesebb érintett. Úgy tudjuk, hogy a Miniszterelnöki Hivatalból megküldött dokumentumcsomagban egy-egy politikus beszervezéséről található információ. A Horn-kabinet egykori pénzügyminiszterének, Medgyessy Péternek szigorúan titkos tiszti múltja a Magyar Nemzetben közölt beszervezési parancs nyomán már közel két hónapja nyilvánosságra került. Boross Péter kabinetjében egyetlen miniszterről sem merült fel az érintettség.
|
D-144 vagy D-008
Információink szerint az Orbán-kormányban öten is felkerültek a listára, az egyik miniszter D-144-es kódnéven szerepel az iratok között. A HVG úgy tudja, hogy a Fidesz vezette kormány három tagjának volt irata a III-as főcsoportfőnökség 2-es ügyosztályánál: kettejükett - Bihari és Magasdi fedőnéven - úgynevezett hálózati személyként tartották nyilván. A harmadik D-008 fedőnéven - Medgyessyhez hasonlóan - szigorúan titkos tiszt volt, és papíron közvetlenül a rendszerváltás előtti évig tartották állományban. Az Orbán-kormány másik két érintettjének neve az úgynevezett III/III-as főcsoportfőnökség iratai között szerepel.
Tóth: nyilvánosságra kell hozni a nveket
Tóth Károly, a Mécs-bizottság szocialisták által delegált tagja az RTL Klub Híradójának úgy nyilatkozott: a vizsgálóbizottság munkájának lezárása után mindenképpen közzé kell tenni a volt kormánytagok esetleges titkosszolgálati kötődéseit. Nemzetbiztonsági okokból azonban csak a volt kabinettag nevét, tevékenységének időtartamát, illetve azt kell nyilvánosság elé tárni, hogy mely csoportfőnökséggel és milyen minőségben állt kapcsolatban.
A III/IV-esnél is dolgozott volt kormánytag
Az MTI értesülései szerint a Honvédelmi Minisztérium (HM) jövő hét elején juttatja el a Katonai Biztonsági Hivatalnál, illetve a Katonai Felderítő Hivatalnál készített vizsgálat eredményét a bizottsághoz. Eszerint egy volt kormánytag biztosan kapcsolatban állt a III/IV-es csoportfőnökséggel. A HM sajtóosztályán a jelentés tartalmáról nem kívántak nyilatkozni.
Tóth András, a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár az MTI-nek nem kívánt reagálni a HVG információira. Annyit mondott csupán, hogy az NBH a bizottság által küldött listát töltötte ki. Az MTI úgy tudja, ezen nem tüntették fel sem az érintettek fedőnevét, sem a kódszámukat. Az államtitkár jelezte, hogy az NBH-n kívül a szakszolgálatok és az Információs Hivatal is végez hasonló vizsgálatokat, ezek pénteken zárulnak le.
Aki neveket hoz nyilvánosságra államtitkot sért
Tóth András hangsúlyozta, hogy államtitoksértést követ el mindenki, aki valakinek az érintettségével kapcsolatban adatokat hoz nyilvánosságra, mivel ehhez a titokgazda felmentése szükséges.
Mécs: három egykori kormánytag jelentett
A Történeti Hivatal nyilvántartásában fellelhető iratokban az előző kormányok tagjai közül négy személy bukkant fel együttműködési nyilatkozat aláírójaként vagy jelentésadóként. A Történeti Hivatal erről szóló levelét szerdán kapta meg az állambiztonsági múltat vizsgáló parlamenti bizottság elnöke, Mécs Imre. A szabad demokrata politikus az MTI-nek elmondta, hogy a Történeti Hivatal nyilvántartásában 16 kormányzati szerepet vállalt politikus neve szerepel.
|
"Ezt az adatot forráskritikával kell kezelni, mivel közöttük olyan is van, akiről éppen sikertelen beszervezése okán született irat" - tette hozzá a vizsgálóbizottság elnöke. Mécs Imre elmondta: a Történeti Hivatal egy volt kormánytag aláírt együttműködési nyilatkozatát találta meg, illetve rábukkant olyan jelentésekre is, amelyeket három másik, a vizsgálatban érintett politikus írt, szigorúan titkos tiszteket vagy hivatásos tiszteket viszont nem találtak. Ez érthető, hiszen a Történeti Hivatal főleg a III/III-as főcsoportfőnökség irataival foglalkozik.
Ügynöklistákról csak zárt ülésen
A különböző lapinformációk kapcsán Mécs Imre azt mondta, hogy más anyag még nem jutott el a bizottsághoz, így azokról nem tud tájékoztatást adni. Közölte, az általa irányított testület jövő hétfőn tartja következő ülését, ennek első fele nyilvános lesz, később - amikor a dokumentumokat tekintik át - zárt ülést tart a bizottság.
|