Megszállják a Zengőt a tüntetők
További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
A Zengő lábánál hetekkel ezelőtt kezdődött, megfelelő engedélyek birtokában, az árkok ásása, melybe a tervezett radarállomás áramellátásához szükséges nagyfeszültségű vezetékeket fektetnék. Szerdán Gál J. Zoltán kormányszóvivő bejelentette: tárcaközi bizottság alakul, hogy megvizsgálja: a Zengőre tervezett radaron kívül lehetséges-e egyéb megoldás az ország délnyugati részének védelmére. A tüntetők február közepén megakadályozták, hogy a kivitelező engedélyezett fakivágást hajtson végre a radarállomás tervezett helyszínén.
A környezetvédők szerint pimaszság
A környezetvédők aggodalmai szerint az árokásást azért folytatják a szerdai kormányhatározat után is, hogy visszafordíthatatlan helyzet alakuljon ki. A Honvédelmi Minisztérium (HM) így azzal érvelhet, hogy annyi pénzt fektetett be, mely lehetetlenné teszi a munkavégzés leállítását. "Pimaszság, hogy a HM a miniszterelnök úr kezdeményezése után sem állítja le a munkálatokat, és úgy viselkedik, mint egy állam az államban" - mondta Herbert Tamás.
A terepen jelenleg három-négy teherautó, két markoló és kéttucatnyi munkás tartózkodik. A környezetvédők "időt kívánnak adni" a HM-nek, hogy az alvállalkozóját rábírja a munka befejezésére. Ha holnap is ott találják őket, akkor élnek a polgári engedetlenség lehetőségével és akár több százan akadályozzák meg az árokásás természetvédelmi területen való folytatását.
A HM szerint PR-fogás
"Folyamatban lévő beruházást úgy tudunk leállítani, ha arra, államigazgatási eljárás keretében, megfelelő határozat születik" - mondta az Indexnek Bocskai István, a HM kommunikációs főigazgató-helyettese. Ha ezek híján szólítanák fel az alvállalkozót a munkaterületről való levonulásra, akkor annak jogi következményei lennének.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a generálkivitelező BayerCenter tulajdonosát a közelmúltban arra kérte, hogy a kormánydöntés megszületéséig úgy ütemezze a munkát, hogy semmi visszafordíthatatlan ne történjen. Bocskai István szerint a környezetvédők újabb PR-fogásáról van szó. "Két napja jártam a helyszínen, az általuk folyamatosan emlegetett figyelőszolgálattal nem találkoztam" - mondta a kommunikációs főigazgató-helyettes, aki a munkálatok megakadályozását is a közvéleménynek szóló akciónak tartja. A tervezett tüntetésről elmondta, hogy a BayerCenter vélhetően megteszi a jogi lépéseket. (Bayer József a beruházással kapcsolatos ügyekről nem nyilatkozik, a sajtó munkatársait a HM-hez irányítja.)
A héten az m2 televíziós csatorna Záróra című műsorában a Zengőről folyó vitában a HM-et senki nem képviselte. Ennek okáról Bocskai elmondta: a tárcaközi bizottság megalakulásával a radarépítés nemcsak a minisztérium, hanem az egész kormány ügye. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszternek, aki egy múlt heti nyilatkozatában bírálta a radarépítést, a HM hamarosan válaszol.
|