A Fehér Ház újabb ballépést ismert el
További Külföld cikkek
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
Tudva, amit most tudunk
"Tudva, amit most tudunk, Bushnak nem kellett volna beszédében hivatkozni arra, hogy Irak uránt próbált vásárolni Afrikában" - fogalmaznak óvatosan a nyilatkozatban. A Washington Post keddi számában ugyanakkor rámutat: ez igazából nem újdonság.
A Fehér Ház illetékese, tekintettel a nyilatkozat kiadásának késői időpontjára, egyelőre nem kommentálta az ügyet.
George Bush amerikai elnök január 28-án mondott beszéde szerint a terrorizmus elleni harcban azok a rezsimek jelentik a legnagyobb veszélyt Amerikára és a világra, amelyek tömegpusztító fegyvereket birtokolnak, vagy azok beszerzésére törekednek.
Ezek a rezsimek nukleáris, vegyi vagy biológiai fegyvereket zsarolásra használhatják, illetve terrorista szövetségeseik kezére játszhatják, amelyek a legkisebb habozás nélkül használnák őket.
A CIA már cáfolta
A beszédben a brit kormányzat által közreadott jelentésekre hivatkozva az elnök azt állította, hogy Irak uránt akart vásárolni, holott ezt a CIA már hónapokkal azelőtt cáfolta.
Az amerikai központi hírszerzés Joseph C. Wilson volt diplomatát kérte fel, hogy derítse ki, az állítás mennyiben felel meg a valóságnak. Wilson jelentése határozottan cáfolta a nigeri uránvásárlási kisérletet.
Háborús marketing
Ez az eset is arra utal, hogy a brit és az amerikai vezetés ugyan sosem hazudott direkt módon az iraki fenyegetéssel kapcsolatban, de gátlástalan módon használták fel a hírszerzés félinformációit, sejtéseit úgy, mintha azok megerősített, biztos információk lettek volna.
Tudták már korábban is
Az amerikai titkosszolgálatok összegyűjtött jelentéseit tartalmazó dokumentumcsomag (National Intelligence Estimate - NIE), amelynek teljes egészét maga az amerikai Kongresszus sem ismeri, is megemlítette az "afrikai kapcsolatot."
Ugyanakkor nem vásárlási kísérletről beszél, hanem csak annak lehetőségéről. A Buash--adminisztráció egyik illetékese a Washington Postnak elmondta, ez az információ ugyan több helyen is megjelent (a brit jelentésben és a NIE-ben), ám mindkettő ugyanabból a - valószínűleg olasz - forrásból származik.