További Külföld cikkek
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
- Irán is reagált az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünetre
Az ukrán parlament szerdán délután ugyanis határozatot fogadott el, amelyben megvonta a bizalmát Viktor Janukovics kormányától, és felszólítja Leonyid Kucsma távozó államfőt, hogy az új államfő hivatalba lépéséig ideiglenes kormányt alakítson. A határozatot a 450 fős parlamentben szűkös, háromfős többséggel 229 képviselő támogatta.
Az ellenzéki képviselők, élükön elnökjelöltjükkel, Viktor Juscsenkóval a november 21-ei elnökválasztás hivatalos eredményeit nem fogadják, mert szerintük súlyos választási csalások történtek. Véleményüket az Európai Unió, az Egyesült Államok és Kanada is osztja.
Ünnepelnek a demonstrálók
Annak ellenére, hogy Viktor Juscsenko pártja, a Mi Ukrajnánk ellenzékként kisebbségben volt a törvényhozásban, több, a kormánykoalícióban részt vevő frakciót át tudott állítani az elmúlt héten saját oldalára. Múlt pénteken a parlament már elutasította az elnökválasztás eredményeit.
A szavazásnak inkább szimbolikus jelentősége van. "Az elnök, aki az alkotmány őre, nem fog vele foglalkozni" - nyilatkozta a BBC-nek Nesztor Sufrics Janukovics kormányzó pártjának egyik képviselője.
A szavazás alatt a parlamentet több tízezres tömeg vette körül. Az ellenzék ugyanis kedden este a bizalmatlansági indítvány megszavazásának sikertelensége után bejelentette, újra megkezdi a kormányzati szervek blokádját. A kijevi tüntetők jelenleg az ellenzék sikerét ünneplik.
Találkozott a két elnökjelölt
A tömeg kedden áttörte a parlament körül lévő kordont, és többen az épületbe is bejutottak, miután a sikertelen szavazás után az ellenzéki képviselők kivonultak az ülésteremből.
Szerdán este Viktor Janukovics és Viktor Juscsenko találkozott egymással és a nemzetközi közvetítőkkel. Viktor Janukovics kifejtette, megismetelné a második fordulót, mert szerinte Ukrajna nyugati részén számos szabálytalanság történt - ennek éppen ellenkezőjét állítja az ellenzék. Újabb kerekasztal-tárgyalásokat tartanak Ukrajnában a külföldi közvetítők részvételével a hatalom és az ellenzék vezetői, mihelyt a legfelsőbb bíróság meghozza döntését az elnökválasztás érvényességéről - állapodtak meg a szerdai kijevi kerekasztal-tárgyalások résztvevői.
A Viktor Juscsenko ellenzéki jelölt és az elnökválasztás hivatalos győztesének nyilvánított Viktor Janukovics, valamint Kucsma és a nemzetközi közvetítők által aláírt megállapodás értelmében az ellenzék megszünteti a kormányzati épületek blokádját. A felek elismerték Ukrajna területi integritása fenntartásának szükségességét is. Janukovics nem nyilatkozott a sajtónak a keresztasztaltól való távozása után, Juscsenko viszont úgy vélekedett, hogy a megállapodás aláírásával ellenfele tudomásul vette: távoznia kell a miniszterelnöki posztról.
Leonyid Kucsma leköszönő államfő szerint pusztán az elnökválasztás második fordulójának megismétlése alkotmányellenes volna, ezért az egész választást kellene emgismételni, erről Kelet-Ukrajnában beszélt egy gazdasági konferencián szerdán.
A második forduló megismétlésébe a Kucsmát és Janukovicsot támogató Oroszország is belemenne, bár a múlt héten még ellenkező álláspontot képviselt.
Juscsenko ellenezne egy új elnökválasztást
Juscsenkó híveinek azt mondta szerda este, hogy ne oszoljanak szét, hanem maradjanak a Függetlenség terén Kijevben, amíg a legfelsőbb bíróság ki nem hirdeti döntését. Közölte azt is, hogy ellenzi egy új elnökválasztás megrendezését.Újra Kijevbe utazott a lengyel elnök
Az elnökválasztás után kialakult válság megoldása érdekében szerdán újra Kijevben tárgyalt az ukrán államfő által közvetítőként felkért Alexander Kwasniewski lengyel és Valdas Adamkus litván államfő.
Az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja, Javier Solana Borisz Griozlov orosz diplomatával tárgyal, miután kedden végeszakadt a kormány és az ellenzék között folyó tárgyalásoknak.
Az ukrán legfelsőbb bíróság szerdán tovább vizsgálta az ellenzék által benyújtott panaszokat a választási csalásokról.