Dollármilliókban már Obama a nyerő
További Külföld cikkek
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
Az előválasztási felkészülés félidejéhez érkeztek az Egyesült Államokban, és miközben a pénzgyűjtési időszak első negyedévében még hajszállal Hillary Clinton vezetett, a második szakaszban Barack Obama már több millióval elhúzott a versenyben. A 46 éves jelölt stábja ugyanis bejelentette, hogy a politikus a második negyedévben 32,5 millió dollárt gyűjtött, ebből ráadásul 31 milliót már az előválasztási kampányban felhasználhat, jelentette a CNN.
Az amerikai hírtelevízió úgy értesült, hogy Clintonné több mint 27 milliót kalapozott össze ugyanennyi idő alatt, ebből viszont csak 21 milliót használhat fel az előválasztások során, így ebből a szempontból Obama másfélszer jobban teljesített az elmúlt három hónapban. Az eredmény azért különösen érdekes, mert pont a saját terepén előzte meg a korábbi first ladyt, aki férje, Bill Clinton révén egész támogatói csoportokra számíthatott, véli a Le Figaro francia napilap.
Az Illinoisi szenátornak főleg kisebb adományokkal segítettek, viszont nagyon sokan. Fél év alatt már több mint 250 ezer támogatóval büszkélkedhet, az eddigi demokrata rekorder Howard Dean egy év alatt tudott 280 ezer támogatót maga mögé állítani. A rengeteg szimpatizáns azért nagyon fontos, mert Obama a további kampány során is számíthat majd a kisebb összegeket felajánlók tartalékaira, arról nem is beszélve, hogy az egyesek szerint nemcsak a médián keresztül, hanem alulról is hatékonyan építkezhet majd a kampányban.
A még komolyan szóba jöhető jelöltként számon tartott, harmadik helyen stagnáló John Edwards két vetélytársával ellentétben nem tudta tartani év eleji tempóját, az első negyedéves 14 millió dollár után csak 9 milliót szedett össze a második szakaszban.
Korábban egész évben hoztak ennyit
Hagyományosan az a jelölt kerül ki győztesen az előválasztásból, aki a felvezető időszak végére (ez jelen esetben 2007. december 31-ét jelenti) a legtöbb pénzt szedi össze, ezen kívül a közvélemény kutatásokban is vezet, írja a CNN. Vannak azért ritka kivételek is, 2003-ban például a demokrata pénzgyűjtő bajnok Howard Dean az élen végzett a pénzügyi kritériumban és a támogatók számában, pár héttel később mégis már az első előválasztáson lehagyták ellenfelei.
Obama szárnyalását jól jellemzi, hogy már az első két negyedévben összegyűjtött 55,7 milliója meghaladja Howard Dean 2003-as egész éves győztes 53 millió dollárját, amit a két negyedév alatt azért Clintonné is beállított.
Általában is több pénzadomány folyik be a jelöltekhez a mostani kampányban, mint a korábban. A CNN számításai szerint az összes jelölt közösen csak a második negyedévben 110,7 millió dollárt gyűjtött össze, ez pedig csaknem kétszer annyi, mint a korábbi választások esetében.
A pénz nem minden
Obamának azért van még mit javítania, ugyanis a CNN/Opinion Research Corporation legutóbbi közvélemény kutatásában jelzett 23%-ával továbbra sem sikerült felzárkóznia Hillary Clinton mellé, aki 35%-al vezeti a demokrata versenyt. Ráadásul az előválasztáson kulcsfontosságú államok közül New Hampshire-ben és Nevadában is meggyőző Clintonné előnye, Iowában pedig még Edwards is Obama előtt jár. Egyedül Dél-Karolinában vezet a 46 éves szenátor, viszont ott is változhat az állás, mivel ez Edwards szülőhazája, ahol 2004-ben sikerült is megnyernie az előválasztást.
A sok pénz persze nem jelent egyértelmű sikert, de sokat segíthet egy jelölt megfelelő felépítésében. Ennyi pénzzel Obamának lehetősége nyílik ugyanis arra, hogy komoly tévés kampányba kezdjen a kritikus kezdő államokban, ráadásul külön figyelmet kap mivel legalább egy szempontból ő az elnökválasztási verseny éllovasa.
A republikánusoknál akadoznak a támogatások
A republikánusok összesítésben messze lemaradtak, pedig még Bill Clinton megválasztásakor és azóta is minden alkalommal többet gyűjtöttek a demokratáknál. Ezúttal azonban több tíz millió a hátrányuk. Még a közvélemény kutatásokban vezető Rudy Guliani is csak 30 milliónál jár az elmúlt három hónapban gyűjtött 17 milliójával, miközben négy éve George W. Bush újraválasztási kampányában csak ugyanebben a negyedévben 35,1 milliót hozott össze.
A korábbi massachusetts-i kormányzó Mitt Romney 21 milliós első fordulója után 14 millióra esett vissza a második negyedévben, viszont így is megelőzi a csalódást okozó John McCaint, akinek az első negyedéves 13 millió dollárja után most 11 milliót sikerült összeszednie.