További Külföld cikkek
- Matteo Salvini: „Felmentettek a bíróságon, mert megállítottam a tömeges migrációt és védtem országomat”
- Az orosz turisták paradicsoma fellázadt Moszkva ellen
- Videón a magdeburgi támadó elfogása − az egész világot megdöbbentette a tragédia
- Oroszországnak nem sikerült a földbe taposnia Ukrajna gazdaságát
- Váratlan látogatás készülődik: Orbán Viktor óta először látogathat el uniós vezető Moszkvába:
Bevonnák a franciákat is
Bár Donald Rumsfeld védelmi miniszter szerint nincs szó az amerikaiakat fenyegető lázadásról, az amerikai hadvezetés nyílt háborút hirdetett a lázadó síiták ellen.
|
Bővebben>>
A kétfrontos háború egyik frontja már a megszállás kezdete óta tart, a hatalmat Huszein idején birtokló szunnita kisebbség lakta országrészben a diktátor bukása óta folyamatos támadásokat intéznek a megszállók ellen a bukott rezsim hívei és a szélsőségesen vallásos terroristák. Az ellenállás központja, Fallúdzsa ellen hétfőn indított átfogó hadműveletet az amerikai hadsereg, az ostromgyűrűbe zárt város ellen a tüzérséget és a légierőt is bevetették.
Káosz délen
Az előre megtervezett akció kezdete előtt azonban az ország síita részein is zavargások törtek ki. A lázadást Moktada asz-Szádr radikális síita vallási vezető hívei indították, miután a szövetségesek letartóztatták Szádr kabinetfőnökét.
Bővebben>>
|
Szádr lázadása az ország szinte valamennyi nagyobb síita városát érintette. Harcok voltak Kerbalában és a brit ellenőrzés alá tartozó, eddig viszonylag békés Bászrában is.
Három dél-iraki várost ellenőriznek a síták
Három dél-iraki város vonták részben ellenőrzésük alá csütörtökön a síita fegyveres milíciák. Muktada asz-Szadr radikális iraki síita vallási vezető Mahdi Hadseregének harcosai teljes egészében elfoglalták Kút várost, részben a síita szent várost, Nedzsefet - jelentette be Ricardo Sanchez vezérőrnagy, az Irakot megszálló haderők főparancsnoka, hozzátéve, hogy a koalíciós erők rövidesen megkezdik a városok visszafoglalását. Kúfa város lakosai is arról számoltak be, hogy a Mahdi Hadserege elfoglalta a helyi rendőrőrsöket és kormányhivatalokat. Sanchez szerint vélhetően vannak alacsony szintű kapcsolatok a síita milíciák és az amerikai hadsereg ellen Fallúdzsában és Ramádiban harcoló szunnita lázadók között.
Egységfront
Tekintse meg képeinket! |
A síiták elleni kemény fellépést még asz-Szisztáni nagyajatollah, a legbefolyásosabb síita vezető is elítélte. A síitáknak az alkotmány összeállításakor többletjogokat követelő vallási vezető megbékélésre szólította a harcolókat.
Okok a reményre
Az iraki ideiglenes kormányzótanács is a lázadás békés rendezésén dolgozik. Adnán Pacsasci, a tanács egyik szunnita tagja szerint egyeztetéseket folytatnak Szádrral a felkelés beszüntetéséről. A kormányzótanács cserébe "tiszteletben tartaná Szádr méltóságát" és szavatolná biztonságát is. Elvárják azonban, hogy a gyilkosság vádjával körözött vezető feladja magát a hatóságoknál.
Klikk a képre! |
Az új iraki hadsereg mellett a frissen kiképzett rendvédelmi alakulatok is folyamatosan segítik a koalíciós haderő munkáját. Paul Bremer, Irak megbízott amerikai kormányzója csütörtökön mégis lemondásra szólította az ideiglenes kormány belügyminiszterét. Bremer döntését a síita-szunnita egyensúly fenntartásával indokolta. Az ideiglenes kormányban eddig síita miniszter állt a védelmi minisztérium és a belügyminisztérium élén is. Núri al-Badrán a kormányzó kérésének megfelelően távozott posztjáról.
Külföldiek felkelők fogságában
Három japán, nyolc dél-korai és egy brit állampolgárt ejtettek túszul az iraki felkelők. A Mudzsáhid Brigádok Irakban nevű ismeretlen szervezet azzal fenyegetőzik, hogy kivégzi a japán túszokat, ha nem hagyják el Irakot a japán katonai erők. Bővebben