További Külföld cikkek
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
|
Washington a múlt hónapban bejelentette, hogy Észak-Korea beismerte atomprogramját, de konkrét fegyverekről nem beszélt. A program célja az volt, hogy minél nagyobb mennyiségű atomtöltetekhez használható dúsított uránt állítsanak elő. Az ország külügyminisztériuma októberben 25-én csak annyit közölt: Észak-Korea "jogosult" arra, hogy atomfegyvere legyen.
Egyes amerikai tisztségviselők októberben azt állították, hogy Pakisztán urándúsító centrifugák szállításával segítette az atomfegyverek fejlesztésében Észak-Koreát. Akkor Pakisztán washintoni nagykövetségének illetékese hevesen cáfolta ezeket a híreket.
Szankciók
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter a múlt hónapban azt mondta, hogy Phenjannak egy vagy két atomfegyvere lehet. George W. Bush amerikai elnök ismét arra kérte Phenjant, hogy számolja fel nukleáris programját, mert ez az egyetlen járható út az ország számára. A múlt héten az Amerikai Egyesült Államok, Dél-Korea, az Európai Unió és Japán megállapodtak, hogy nem szállítanak több üzemanyagot Észak-Koreának, amíg az nem kezdi meg atomprogramjának felszámolását. Egy 1994 megállapodás értelmében Phenjan évi 500 ezer tonna olajat kap, ha befagyasztja a programot. Washington ugyanakkor úgy látja, hogy Észak-Korea felmondta ezt a szerződést, mert 1994 után is folytatta az atomfegyverek fejlesztését, jelentette a BBC.