Washington határozottan figyelmeztette Leonyid Kucsma ukrán elnököt, hogy tegyen lépéseket a demokratizálás és a gazdasági nyitás irányába - közölte az MTI. Az amerikai külügyminisztérium kedden tudatta Kucsmával: "a jogállam, a demokrácia és az emberi jogok melletti elkötelezettsége próbájának" tekinti, miképpen reagál az ellenzéki demonstrációkra. Kucsma kormányát egyre több olyan vád éri, hogy tekintélyuralom felé sodródik.
|
Leonyid Kucsma kormányát egyre több olyan vád éri, hogy tekintélyuralom felé sodródik
|
Az amerikai elnök felemelte a szavát Georgij Gongadze ellenzéki újságíró ügyében is, akinek lefejezett holttestét Kijev mellett találták meg hónapokkal ezelőtt. Az államfő továbbra is kategorikusan cáfolja, hogy bármi köze lenne a gyilkosághoz.
Időközben Kijevben a hatalom erőszakkal verte szét az ,,Ukrajna Kucsma nélkül" elnevezésű ellenzéki mozgalom sátortáborát az Ókijevi Bíróság határozata alapján. Az akcióban több száz rendőr vett részt. Helyi ellenzéki politikusok szerint a rendőri fellépés nem meglepő, hiszen - mint egyikük fogalmazott - egy olyan országban, ahol embereket lefejeznek, ilyesmi előfordul.
Mint arról az Index is hírt adott, Leonyid Kucsma ukrán elnököt egy hitelesnek mondott hangfelvétel alapján azzal gyanúsítják, hogy személyesen adott utasítást a kormányt gyakran bíráló újságíró elhallgattatására. Az elnök természetesen tagadja a vádakat. A sokak szerint elnöki felbújtásra elkövetett brutális gyilkosság körülményeit és az ominózus kazettát nemzetközi szakértőcsoportok vizsgálják.
Tekintélyuralom Ukrajnában
| |
Politikai elemzők szerint az országban jelenleg az elnök irányítja az összes fegyveres erőt, a bíróságokat és a törvényhozást is. Kucsma - helyi politológusok szerint - orosz támogatással egyre több ,,nyugatbarát" politikustól vonja meg a bizalmat, átalakítja kormányát, és ezzel egyre jobban elszigetelődik. Kovács Miklós, az ukrán parlament egyetlen magyar képviselője az Indexnek nyilatkozva korábban megerősítette: az ellenzéki közszereplők és a média üldözése miatt gyakorlatilag megszűnt a szólásszabadság Ukrajnában. Jellemző a helyzetre, hogy egy volt ukrán parlamenti képviselő menedékjogért folyamodott Nagy-Britanniában. Valerij Ivaszjuk, akinek eredeti foglalkozása sebész, szövetmintákat vett Georgij Gongadze meggyilkolt ellenzéki újságíró holttestéből, és azokat DNS-vizsgálatra külföldre juttatta. A kijevi kormány ezért kénytelen volt elismerni, hogy a lefejezett holttest valóban Gongadzéé.
|
|
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!