További Külföld cikkek
- Szlovákia azt állítja, hogy Ukrajna megtámadhatta őket
- Önálló életre kelt Orbán Viktor egyik kijelentése külföldön
- Tucatnyi techguru a Trump-kormányzatban, a megválasztott elnök barátai pedig a Metában
- Szinte rabszolgaként dolgoztatta a BYD Brazíliában kínai munkásait
- Letette a hivatali esküt Ausztria új ügyvivő kancellárja
Minden lehetőséget fenntartanak
A Fehér Ház állítása szerint azonban "komoly tervekkel készül bármely előre nem látható eseményre". Amerika ugyan nem készül a sztálinista diktatúra megtámadására, Bush "minden lehetőséget fenntart" - mondta el Colin Powell.
A demokraták aggodalmait csak fokozta a kommunista rezsim szerdai bejelentése a nukleáris létesítmények "normál üzembe" helyezéséről - elemzők szerint az üzenet azt jelenti, hogy Észak-Korea hamarosan atomfegyvereket állíthat elő. Ennek ellenére a kormányzat szerint az atomválság valójában nem válság, és "még van lehetőség a helyzet diplomáciai rendezésére" - idézi az AP Powellt.
|
Bush nem veszi komolyan a fenyegetést - vélik a demokraták. "Elnök úr, kérem, kérem, ha nem is akarja kijelenteni, legalább önmagának ismerje be, hogy ez válság, hiszen ha nem kezelik, az is lesz" - mondta az AP-nek Joseph Biden, a szenátus külügyi bizottságának legmagasabb rangú demokrata párti tagja. "Ne hanyagolja el az észak-koreai válságot, kezdjen azonnal kétoldalú tárgyalásokat" - szólította fel Busht Tom Daschle, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője.
"Zavaros" - jellemezte a kormány Észak-Korea politikáját John Kerry, a demokrata párt egyik elnökaspiránsa. Véleménye szerint Bush minden lehetőséget - beleértve a gazdasági büntetőszankciókat is - lesöpört az asztalról. Ezzel szemben Powell állítja, hogy kínai és orosz kollégájával többet tárgyalt Észak-Koreáról, mint Irakról.
Alázás, fenyegetés
"Komolyan foglalkozunk a kérdéssel, több csatornán folyamatosan kapcsolatban állunk Észak-Koreával" - jelentette ki az amerikai külügyminiszter. A kommunikáció látszólag a másik fél alázásában merül ki, Donald Rumsfeld védelmi miniszter "terrorista államnak" titulálta a sztálinista diktatúrát, Phenjan válaszul "totális háborúval" fenyegetőzött az atomlétesítményeit érő megelőző csapás megtorlásaként.
Segíteni, de nem úgy
Ez utóbbi kijelentés komoly aggodalmakat okozott a Fehér Házban, bár Ari Fleischer szóvivő szerint "Észak-Korea csak magának árt a fenyegetésekkel" - írja az AP. Bush "segíteni akar az éhező, gazdasági válságtól szenvedő koreaiaknak, kerülnie kell azonban, hogy azt a látszatot keltse, hogy a kommunista rezsim nukleáris zsarolásának engedett" - jelentette ki Powell.