További Külföld cikkek
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
Tizenkét évi időhúzás
"Szaddám Huszein időhúzásra játszik. Megértem, hiszen tizenkét évig sikeres volt" - mondta Bush, aki szerint most már csak napokon múlik a döntés Irak ügyében. Bár az amerikaiak Irak-politikáját számos bírálat érte, az elnök úgy vélte, hogy ha "erőt kell alkalmazni, számos ország csatlakozik majd" az Egyesült Államokhoz. Külön szólt Franciaországról és Németországról is.
A nézeteltérés ellenére barátok
A helyzetet ugyan a békepárti országok másként oldanák meg, "még mindig barátok vagyunk" - mondta, hangsúlyozva a transzatlanti szövetség stratégiai fontosságát. Bár az amerikaiak és a britek múlt héten benyújtott határozati tervezet-javaslata nem élvezi a BT-tagok támogatását, Bush mindenképpen szavazást kér a kérdésben. "Azt szeretném, ha a BT-tagok véleményt alkotnának" - mondta Bush, hozzátéve, hogy amennyiben Amerika biztonsága forog kockán, maguk hozzák meg a döntést.
Az irakiakért is imádkozik
"Nem szeretem a háborút, imádkozom a békéért, az amerikai katonák biztonságáért és az ártatlan irakiak életéért is" - jelentette ki Bush, bár mint mondta, ha Huszein lefegyverzéséhez erőt kell alkalmazni, akkor ezt megteszik. "Bízom benne, hogy a leszerelés békésen is sikerül. Ezért terjesztettük be novemberben az Iraknak még egy utolsó esélyt adó, egyhangúlag elfogadott 1441-es határozatot is" - mondta az elnök.
Bush többször is hangsúlyozta, hogy a harcok során törekedni fognak mind az amerikai katonák, mind az iraki civil lakosság életének védelmére. A hadműveletekkel egy időben kiterjedt humanitárius akciót is kezdenének, élelmiszer- és gyógyszersegélyeket osztanának.
Észak-Koreában a diplomáciáé a terep
Az észak-koreai atomválságot Bush regionális konfliktusnak minősítette, melynek megoldásában számít Kína, Oroszország, Dél-Korea és Japán aktív részvételére is. "Dolgozunk a diplomáciai megoldáson. Keményen dolgozunk" - jelentette ki Bush.