Az államfő vétózna
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy keddi bejelentése szerint Ahmet Necdet Sezer török államfő akár meg is vétózhatja a parlamenti hozzájárulást. Mivel az amerikai gyalogság hadieszközeit már behajózták és útnak indították, Washington sietteti a döntést.
Bár Abdullatif Sener kormányfő szerint "még nem materializálódott a megállapodás kerete", a helyzet azonban hamarosan megváltozhat. "Órákon, vagy akár perceken belül is bekövetkezhetnek új fejlemények" - mondta az AP-nek.
Elfogadták a közös védelem terveit
Kedvező irányba befolyásolhatja Törökország véleményét, hogy a NATO védelmi tervező bizottsága vasárnapi elvi beleegyezése után szerdán elfogadta a Törökországnak nyújtott katonai védelem konkrét terveit is. A katonai szövetség légvédelmi rakétákat, légtérfigyelő AWACS repülőgépeket és vegyvédelmi alakulatokat küld az Irakkal szomszédos országba.
Az amerikai haditervek szempontjából létfontosságú a török hozzájárulás, az elképzelések szerint negyvenezer katonájuk támadna Bagdad irányába az észak-iraki kurdok támogatásával. Eközben dél felől is megindulna a támadás, Kuvaitból százezres sereg indulna észak felé, harapófogóba zárva ezzel a fővárost.
A százezres sereg már készen áll
A Kuvaitban állomásozó csapatok a szárazföldi hadműveleteket irányító David McKieman vezérőrnagy keddi bejelentése szerint "készen állnak" a támadásra. "Már csak a parancsra várunk" - mondta el a parancsnok a CNN-nek. McKieman szerint a készültséget akár hónapokig is képesek fenntartani.
A védelmi minisztérium ennek ellenére újabb huszonnyolcezer katonát indít útnak a Perzsa-öböl térségébe. Az Irak közvetlen térségében állomásozó csapatok létszáma ezzel már kétszázezer főre duzzad. Feltételezések szerint az amerikaiak kétszázötvenezres sereggel támadhatnak Irakra.