MInd a négy magyar öttusázó a mezőny második felében fejezte be az olimpiát, nemhogy érmet nem nyertek, még a pontszerzés sem jött össze. Pedig két férfi versenyzőnk háromszoros világbajnokként, míg Vörös Zsuzsa címvédőként érkezett Pekingbe.
Legalábbis átlagolva nagyjából ennyi. A négy tusa után 17. helyen álló Vörös Zsuzsa 1 perc 27 másodperces, a 19. helyezett Gyenesei Leila 1 perc 39 másodperces hátránnyal indulhat a futószám rajtjánál.
Mindkét magyar öttusázó a második körben indul a lovagláson. A három tusa után 19. helyen álló Vörös Zsuzsanna magyar idő szerint nagyjából 12.10-kor fog indulni a 6-os számú, 13 éves Li Li nevű ló nyergében. Ezt a lovat a férfiak versenyében senki nem húzta tegnap, így nem tudjuk, mire képes vagy mennyire veszélyes.
Bár nekünk az fáj legjobban, hogy Balogh Gábor és Horváth Viktor is leesett a lórón, a negyedik tusában nem ők jártak legrosszabbul. Az eddig induló 22 versenyzőből négyen célba sem értek.
Balogh Gábor nyolc éve, Sydney-ben úgy lett olimpiai ezüstérmes, hogy a lovaglás előtt még a 3. helyen állt, 49 ponttal lemaradva az első helyezettől, jócskán megelőzve a későbbi győztes orosz Szvatkovszkijt. Aztán az orosz 1070 ponttal nyerte a lovaglást, amiben Balogh négy verőhibát vétett, és csak a negyedik helyről kezdte a futást.
Mindkét magyar öttusázó az első körben lovagol a negyedik tusában. Balogh Gábor a 24-es számú BuBu nyergében a negyedikként rajtol el, míg a 31-es számú CsaoCsaót meglovagoló Horváth tizenkettedikként. Várhatóan fél tizenkettőre mindkettejük lovaglása véget ér.
Az öt tusából három véget ért, a lovaglás és a futás előtt Horváth Viktor a 7., Balogh Gábor a 15. helyen áll. A 36 fős mezőnynek tehát mindketten az első felében vannak, ennek ellenére nem lehetünk teljesen elégedettek a teljesítményüket.
Igaz, hogy az úszófutamát megnyerte Balogh Gábor, kérdés azonban, hogy az összesítésben ez mire lesz elég. A 36 öttusázót ugyanis négy kilencfős futamra osztották, amelybe az elmúlt 12 hónapban elért időeredményük alapján sorolták őket. Az első futamban a kilenc leggyengébb indult, közülük az elmúlt egy évben Balogh úszta a legjobb időt, így futamgyőzelme megfelelt a papírformának.
A lehetséges 35-ből csak 19 győzelmet szerzett Balogh Gábor, és mindössze 16-ot Horváth Viktor a második tusában. Ezzel a 36 fős mezőnyben a vívást Balogh a 10., Horváth csak a 21. helyen zárta. Összetettben a jobban lövő Horváth még mindig előrébb áll, 1964 ponttal a 9., míg Balogh 1940 ponttal a 12. helyről várja a magyar idő szerint fél kilenckor kezdődő úszást.
Balogh Gábor 12 győzelemmel és 7 vereséggel holtversenyben ötödik az öttusa második tusájában, a vívásban. Horváth Viktornak csak 9 győzelem jött össze a 19 asszóban, így ő, szintén holtversenyben, a 16. helyen áll.
A vívók leszerepeltek az olimpián, és most az öttusázók sem állnak túl fényesen. A lehetséges 11-ből Balogh Gábor 5, Horváth Viktor 4 győzelmet szerzett eddig, amivel mindketten a mezőny hátsó felében vannak.
Az első három csörtéből kettőt megnyert, egyet elveszített Horváth Viktor. Baloghnak, akinek a lövészet sem ment túl jól, eddig egy győzelme és két veresége van. Eddig négyen vannak, akik mindháromszor nyertek, köztük van a lövészetben is élen végző cseh Svoboda.
A lövészettel megkezdődött az olimpia a férfi öttusázók 36 fős mezőnyének. Az első tusa már véget is ért, magyar szempontból vegyes eredménnyel.
Horváth Viktor, akinek az indulása egy kiújult sérülés miatt sokáig kérdéses volt, nagyon jól lőtt, 187 körös teljesítménye 1180 pontra volt jó, amivel olimpiai újoncunk a negyedik helyen áll az első szám után. Balogh Gábornak viszont csak 179 kör jött össze, ez 1084 pontot ér, amivel mindössze a huszadik helyen áll.
Továbbra sem dőlt el, hogy a deréktáji idegbecsípődéssel kezelt Horváth Viktor elindulhat-e az öttusázók pekingi olimpiai versenyében csütörtökön. A tartalék Tibolya Péter akkreditációs kártyáját mindenesetre már elvitték Pekingbe.
Az utóbbi napon sokat javult a deréktáji idegbecsípődéssel kezelt Horváth Viktor állapota, így szinte biztos, hogy rajthoz állhat a pekingi olimpia férfi öttusaviadalán.
A pekingi olimpia férfi öttusa-viadalára készülő Horváth Viktor idegbecsípődése kiújult. Mivel a magyar öttusázók egy szöuli edzőtáborban készülnek az olimpiára, a sportolóhoz a Kínában lévő küldöttségből utazik sportorvos.
Hetven éve, 1938. augusztus 16-án született Balczó András nyolcszoros magyar, háromszoros olimpiai és tízszeres világbajnok öttusázó, a Nemzet Sportolója. 1955-ben egy országos versenyen Benedek Ferenc fedezte fel tehetségét. Válogatott öttusázóként már 1957-ben országos bajnokságot nyert.
A magyar öttusasport egyik legeredményesebb olimpiája a szöuli volt. A férfiak egyéni küzdelmét Martinek János, a csapatversenyt a Martinek, Mizsér Attila, Fábián László összetételű magyar válogatott nyerte meg, Mizsérnek egyéniben egy 4. helyezés is összejött.
Az olimpiai műsorrend folyamatos átszabdosásának az egyik nagy áldozata az öttusa, és így a sportág egyik legeredményesebb olimpiai szereplője, Magyarország. Miközben gumiasztalosok, softballosok és baseballosok küzdenek ötkarikás aranyakért, az öttusázók mezőnye a nők és a férfiak között is 36 szereplőre szűkült. Csapatverseny már nincs, országonként mindössz két-két női és férfi versenyző indulhat az olimpián.