Se érem, se pont az első napon

2008.08.09. 17:22 Módosítva: 2008.08.10. 04:29
A legjobb eredményt Csernoviczki Éva hetedik helye jelenti. A tornász Gál Róbert egy szeren sem került döntőbe, a kardozó Nagy Orsolya 14. lett. Két úszónk van döntőben, egy középdöntőben, a többiek kiestek. Egy triatlonista és egy BMX-es még csatlakozhat a magyar küldöttséghez. A hét aranyon hat ország osztozik.

Kína már az első nap végén vezeti az olimpiai éremtáblázatot, de ez még nem sokat jelent: a hazaiak két, további öt ország (USA, Csehország, Románia, Dél-Korea és Spanyolország) egy-egy aranyérmet nyertek. Összesen 19 ország szerzett érmet, az amerikaiaknak egy ezüst és egy bronz is összejött – mindhárom ugyanabban a számban, női kardvívásban –, így ők már három dobogós helyezésnél tartanak.

Rekordok, meglepetések

Már az első napon három olimpiai rekord megdőlt: Michael Phelps már az előfutamban felülírta az eddigi csúcsot, emellett a cseh légpuskás Katerina Emmons és a hazaiak súlyemelőnője, Csen Hszie-hszia nyert aranyat az eddigi legjobb olimpiai eredménnyel.

Az olimpia eddigi legnagyobb meglepetését a női röplabdázók tornáján az olaszok okozták, akik 3-1-re verték a világbajnok oroszokat. Az oroszoknak egyébként sem volt jó napjuk, női kézilabdázóik hiába vezettek fölényesen Dél-Korea ellen – még a negyvenedik percben is hét góllal –, végül 29-29-es döntetlen lett a meccs vége. A franciák számára is rosszul indult az olimpia: mindhárom, korábban éremesélyes női kardozójuk gyorsan kiesett, és az első nap végén még érmük sincs.

Keserves magyar szombat

Akárcsak a magyaroknak. Pedig hajnalban még nem tartottuk kizártnak, hogy a cselgáncsozók 48 kilós mezőnyében Csernoviczki Éva érmet szerez. Nem szerzett, sőt, a pontszerzésről is lemaradt: első győzelme után a később olimpiai bajnok román Dumitrutól, majd a vigaszágon az argentin Paletótól is kikapott, így a hetedik lett. A tatabányai cselgáncsozó két éve világbajnoki bronzérmes, az idei Világkupa versenyeken rendre dobogós volt, nem csoda, hogy második veresége után sírva jött le a tatamiról.

A női kézilabdázóknak viszont nem volt okuk a sírásra, a gyengébben sikerült felkészülési meccsek után hajnalban 30-24-re verték a svédeket, a meccs legjobbja Pálinger, valamint a hét gólig jutó Görbicz volt (ugyanennyit szerzett Vérten is). A hajnali eseményekről részletesebben itt olvashat >>

A csoportban még a németek és a brazilok lesznek az ellenfeleink, az első meccsükön szünetben még 12-11-re a brazilok vezettek, de a második félidőben egy 8-0-s sorozatot produkáltak, és végül 24-22-re nyertek a németek.

A női kardozó Nagy Orsolya a 14. lett: bár a 2005-ös világbajnok francia Anne-Lise Touya legyőzésével a 16 közé jutott, ott a világranglista-második, végül bronzérmet szerző amerikai Rebecca Ward könnyedén kiejtette őt. A légpuskások 10 méteres számában Tóth Anita a 35. lett. A tornász Gál Róbert három szerenkénti számban is indult, de sem talajon, sem lovon, sem korláton nem jutott döntőbe. A kerékpáros Bodrogi nem ment végig a mezőnyfutamon, Kusztor Péter a 66. lett.

Két úszónk a döntőben

A legjobb magyar eredmények az uszodában születtek, bár ott is vegyes a kép. 400 méteres férfi vegyesúszásban Cseh László és Kis Gergő is döntős – Cseh a Phelps-rekord utáni legjobb eredménnyel –, míg 100 pillangóban Dara Eszter a 13. legjobb idővel középdöntős lett. A női 400 vegyesen viszont nincs magyar döntős: Hosszú Katinka a 12., Jakabos Zsuzsanna a 13. időt érte el az előfutamban. Csak hatodik, illetve nyolcadik lett saját előfutamában 100 méter mellen Bodor Richárd és Gyurta Dániel, hiába úszták meg mindketten saját egyéni rekordjukat, ez nem volt elég a döntőre. 400 férfi gyorson csak a 32. lett Gercsák Balázs, neki még saját legjobb idejét sem sikerült megúsznia.

A nap jó hírei közé tartozik az is, hogy úgy tűnik, a visszalépések miatt a BMX-es Hódi Anikó és a triatlonista Kuttor Csaba is elindulhat az olimpián. A rossz hírek közé viszont az, hogy megvan az olimpia első halálos áldozata. Egy 47 éves kínai férfi késsel rátámadt két amerikai turistára és kínai idegenvezetőjükra Pekingben. Az egyik megtámadott – egy amerikai röplabdaedző rokona – elhunyt, de a két másik áldozat sérülései is súlyosak. A merénylő öngyilkosságot követett el. Atrocitás volt a reggeli lovastusaversenyen is, onnan két, Tibetet éltető szurkolót vezettek ki a rendőrök.