Phelpst agyonverték, nem fogott kezet
További Sport cikkek
- Pécsről indul a 2025-ös Challenger Teqball League-szezon
- Embertelen körülményekkel küzd meg hamarosan négy magyar hegymászó
- Végső búcsú minden idők egyik legjobb magyar sportolójától
- Remek teljesítmény a magyar bajnoki címvédőtől, megszerezte első hazai BL-sikerét
- Hullanak a nagyágyúk, hajmeresztő balesete után a kilencszeres ralivilágbajnok is feladta a Dakart
“Megtartom magamnak, hogyan tudom legyőzni Michael Phelpst” - nyilatkozta még hétfőn a német Paul Biedermann, miután a legjobb idővel jutott a 200 gyors döntőjébe. “Gyorsabban kell úsznom, mint most” - tette hozzá mosolyogva, amikor tovább faggatták.
Biedermann 400 gyorson már egy aranyat elvitt, és a 14-szeres olimpiai bajnok amerikai edzője egy kicsit feszült volt a verseny előtt.
Bob Bowman beszélt arról, hogy négyhónapos felkészülés után olyan sokat nem lehet várni, technikailag lehetne jobb, több izmot is el tudna rajta képzelni. Úgy tűnt, mintha előre mentegetőzne. Igaz azt is megjegyezte, mentálisan most is tökéletes, és pontosan tudja, mit kell tennie, nincs előre kidolgozott taktika.
Phelps azonban sokkal feszültebb volt, mint eddig bármikor, idegesen nyújtott, korábban melegített, mint azt tőle eddig megszokhattuk.
A rajtja nagyszerűen sikerült, de ötvennél már a németnél volt az előny. A forduló után Phelps úgy tűnt, átveszi a vezetést, de nem így lett, mert a német innentől kezdve végig vezetett.
Az utolsó ötvenen pedig úgy úszott, ahogy Phelps szokott, simán lehagyta. Végül több mint egy testhosszt vert rá a bálványra, és hatalmas világrekordot ért el. 1:42.00 az ideje, vagyis majdnem belül került egy döbbenetes álomhatáron. Egy másodperc és huszonkét századdal később csapott célba Phelps.
Az amerikai látványosan megsértődött - eléggé sportszerűtlenül - kezet sem fogott riválisával, hanem gyorsan eltűnt. 2004 óta Phelps nem kapott ki - a holland van den Hoogenband és az ausztrál Thorpe verte az olimpián -, a dobogón sem látszott túl boldognak, de akkor már mosolygott. A kényszeredettsége ekkor is átütő volt.
“Nagyon élveztem az úszást, az utolsó méterek nagyon kemények voltak. Csodálatos Phelpsszel versenyezni, fantasztikus ez a római közönség, kimondottan jó hatással van rám. És a ruha is. Tudtam, hogy a rajtnál, a fordulónál, nem verhetem meg Michaelt, mert csak úszással győzhetem le. Az utolsó ötvenre nagyon hegyeztem magam” - nyilatkozott a boldog győztes, aki az athéni olimpiát vakbélműtét miatt hagyta ki, Pekingben döntős volt, és most is sérülések hátráltatták.
Úgy látszik, az Arena ruhái tényleg jobbak idén, mint a Speedóé voltak tavaly.
Most kár igazán, hogy Cseh László nem indul 200 pillangón, mert lehet, hogy szerdán neki is sikerülhetett volna a bravúr. Ez a siker amúgy is sokaknak erőt jelenthet, mert kiderült, nem géppel kell versenyezni.
Magyar döntőse a versenynapnak nem volt, viszont Mutina Ágnes és Verrasztó Evelyn is döntős lett 200 gyorson. Előbbi a hatodik, utóbbi a hetedik idővel, mindössze négy század volt köztük. Mivel mindketten tagjai a 4x200-as váltónak, a csapatnak komoly az esélye a döntőbe jutásra. Az olasz Federica Pellegrini világcsúccsal lett döntős ezen a távon. 50 mellen ugyancsak megdőlt a rekord, pedig csak szerdán lesz a döntő, dél-afrikai Cameron van der Burgh érte el.
A férfiaknál 100 háton japán győzelem született, miután a világcsúcstartó Aaron Peirsol eltaktikázta magát, és nem került a döntőbe. A nőknél a hétfőn világrekordot döntő Zujeva második lett, a győzelemhez megintcsak világcsúcs kellett.
Jegyzőkönyv:
Férfiak:
200 m férfi gyors, világbajnok:
1. Paul Biedermann (Németország) 1:42.00 p - világcsúcs (régi: 1:42.96, Michael Phelps, amerikai, 2008. augusztus 12., Peking)
2. Michael Phelps (Egyesült Államok) 1:43.22
3. Danyila Izotov (Oroszország) 1:43.90
100 m hát, világbajnok:
1. Koga Junia (Japán) 52.26 mp
2. Helge Meeuw (Németország) 52.54
3. Aschwin Wildeboer (Spanyolország) 52.64
nők:
100 m hát, világbajnok:
1. Gemma Spofforth (Nagy-Britannia) 58.12 mp - világcsúcs (régi: 58.48 mp, Anasztaszja Zujeva, orosz, 2009. július 27., Róma)
2. Anasztaszja Zujeva (Oroszország) 58.18
3. Emily Seebohm (Ausztrália) 58.88
1500 m gyors, világbajnok:
1. Alessia Filippi (Olaszország) 15:44.93 p
2. Lotte Friis (Dánia) 15:46.30
3. Alina Camelia Potec (Románia) 15:55.63
100 m mell, világbajnok:
1. Rebecca Soni (Egyesült Államok) 1:04.93 p
2. Julija Jefimova (Oroszország) 1:05.41
3. Kasey Carlson (Egyesült Államok) 1:05.75