Ha nincs a háború, Phelpsszel versenyezne
További Sport cikkek
- Felülvizsgálati kérelmet adtak be az olimpikonok, az Alkotmánybíróság előtt a dokumentum
- Sohasem látott sebességgel száguldoznak a hajók a föld körül
- Rakonczay Gábor utolsó expedíciója: kenuval átevezni az óceánt
- Az elődöntő előtt a bíróság határozott a transznemű sportoló játékjogáról
- Magyar világrekordkísérlet az Atlanti-óceánon
Március 16-án lenne százéves a magyar sport egyik legnagyobb alakja, a hét arannyal a legeredményesebb olimpikon Gerevich Aladár (emellett van még egy olimpiai ezüstje és két bronza is, az egyiket akkor nyerte, amikor 1952-ben a tőrcsapatba is nevezték).
22 évesen, már a 32-es olimpián bekerült a csapatba, 50 évesen, 1960-ban még mindig tartotta a helyét. Ha a második világháború miatt elmaradó olimpiákat megrendezik, akár tízszeres olimpiai bajnok lehetne.
Phelps és a többiek
A 14 aranynál tartó amerikai úszó, Michael Phelps (2004 és 2008) mögött négyen nyertek kilenc olimpiai aranyérmet: a szintén amerikai úszó Mark Spitz (1968-72), a szovjet tornász Larisza Latinyina (1956-64), az amerikai atléta, Carl Lewis (1984-1996) és a finn csodautó Paavo Nurmi (1920-1928). Hatan - Matt Biondi és Jenny Thompson úszók, Björn Dählie sífutó, Kato Szavao tornász, Birgit Fischer kajakos, Ray Ewry atléta -, nyertek nyolcat, négyen hetet, senkinek nem törte viszont ketté a pályafutását a háború, csak Gerevichnek.
A hét arannyal így is előkelő helyen áll a rangsorban - kivált, mert kardvívásban csak két első helyet lehet szerezni egy olimpián -, vívásban nincs is nála eredményesebb az egész világon.
A magyar kardcsapat 1908-ban nyerte első olimpiai aranyérmét, akkor teremtette a hegemóniát, mely egészen 1960-ig tartott, ez a leghosszabb győzelmi sorozat az olimpiák történetében (azóta csak egyszer nyert Magyarország, 1988-ban).
Részben ezeknek a csapatoknak köszönhető, hogy Magyarországot vívónemzetként emlegetik, miattuk lett társasági beszédtéma a vívás. Erre az időszakra nyúlik vissza, hogy az állandó esélylatolgatások úgy kezdődtek húsz éven át valamennyi olimpia előtt: kard egyéni és csapat, az máris két arany.
Micsoda halvérű társaság!
A Bolero meg harsogott. Nemigen vett róla senki tudomást. Mígnem kilépett a kis épület, a vívók szállásának ajtaján egy fényes, simára fésült fekete hajú úriember, mogyorószínű fürdőköpenyben (ez volt akkor a válogatott színe), bal hóna alatt a sisak, bal kezében a kardok, jobbján a fehér plasztron, s mintha a plasztronos kezével egy hölgy derekát ölelné át, átszellemült arccal, tánclépésekkel kezdte átszelni a kis teret. Teljességgel átadta magát a zenének, lépegetett, forgott, amikor kell, a lassú, hömpölygő zene ritmusára végül is átért a nagyobbik épület elé, miközben már vagy húszan bámultuk kissé bambán a bemutatóját.
- Mi van? Ti miért nem táncoltok? Nem halljátok ezt a csodálatos zenét? - nézett körül az igencsak húsz év alatti társaságon.
- De Ali bácsi - kezdtük volna, mivel Gerevich Aladár volt az, már jóval túl a negyvenen.
- Micsoda halvérű társaság! - fojtotta belénk a szót. Így nem lesz belőletek semmi!
(Visszaemlékezés a Sportmúzem honlapján)
Akkoriban egy átlagos néző is pontosan tudta, ki van a páston, nemcsak alkaltról, hanem kifinomult mozdulatokról, cselekről, védésekről fel lehetett ismerni a legnagyobbakat. Igaz, akkoriban egy akció tovább tartott, mint jelenleg öt találat elérése.
Ebbe a történelmi múltba illeszkedett be, és tette még sikeresebbé a háború előtt és után a Jászberényben született, Miskolcon nevelkedõ, de Budpesten kiteljesedő Gerevich Aladár.
A háború utáni Gerevich, Kárpáti Rudolf, Kovács Pál fémjelezte karcsapatra illik talán a legjobban az egész magyar sportéletben a legendás jelző. A három merőben különbözõ személyiség csapatban sohasem ismert megalkuvást. Ha voltak is vitáik, kulturáltan rendezték.
Gerevich apja is már olimpikon az 1928-as olimpián, párbajtőrben. Négy év múlva már fia követte. Az edző édesapa leginkább arra törekedett, hogy a nála lényegesen tehetségesebb gyereke megkapja a legfontosabb képzést. Az olasz Italo Santelli irányításával kezdett kitűnni a kortársai közül, késõbb a mester egyik kedvenc tanítványa lett, ingyen tanította. “Mágá lenni libamadár” - szidta meg a mester, ha éppen lassabb volt a kelleténél, és nem a rá jellemző villámgyors eleganciával fejezett be egy akciót.
Gerevich rendre nagy robajjal, vállát az ajtó zárt szárnyának ütve ment a vívóterembe, ezzel tudatta Santellivel érkezését. Santelli pedig ekkor nagy nyugalommal mutatta meg neki: hogyan kell az ajtón halkan, nesztelenül belépni. Gerevich a kedvéért be is osont, hogy másnap megint a vállát nekiütve érkezzen.
A jelenet hűen érzékelteti, mennyire családias és bensőséges légkörben vívtak, és mennyire más volt akkoriban a sport, mint jelenleg.
Olyan fürge, mint a mókus
"Mindene megvan ahhoz, hogy világklasszis legyen: fiatalság, pompás fizikum, ragyogó technika. Különösen a fizikuma olyan, amilyet még nem láttam. Egy mókus nem lehetne fürgébb, gyorsabb, mint ez az alig tizennyolc évesnek látszó ifjú" - a hatszoros olimpiai bajnok olasz Nedo Nadinak igaza lett, amikor Gerevichet jellemezte.
Szinte valamennyi lexikon, vívásról szóló könyv vagy portré megjegyzi: tökéletes technikai tudás jellemezte Gerevichet, aki negyvenöt évesen is egyéniben világbajnok lett, és élete végéig hallatlan, nyughatatlan tenni akarás volt benne. A megtestesült jóindulat, aki sohasem tudott senkit bántani - emlékeznek rá vissza sokan -, pedig mindenkinek megmondta a véleményét, Sidó Ferenctől Puskás Ferencig. Mégis, rá nem lehetett haragudni.
Élete szerelmét, Bogen Ernát az 1932-es olimpiára menet, a Los Angeles-i hajóúton ismerte meg. Két gyermekük született: “Palkó megérkezett” - tudatta vele felesége táviratban az 1948-as londoni olimpia előtt, ami még nagyobb lökést adott Gerevichnek, hogy megszerezze élete első, eddig még hiányzó egyéni aranyérmet. Veretlenül nyert.
Pál később világbajnok lett, György pedig a 2004-ben ezüstérmes Nemcsik Zsoltot készítette fel, kevéssel a pekingi olimpia előtt halt meg.
Gerevich Ernának nem mondhatott nemet
Az 1960-as csapatba bekerülő, később emigráló, és Orlandóban díszpolgárrá választott Delneky Gábor így idézett fel egy történetet. "Elnökségi ülésen ültünk, Gerevich Aladár és Kárpáti Rudolf is késett egy keveset. Kárpáti jött előbb, mentegetőzött, a hadügyminiszterrel volt találkozója, és nagyon sajnálta, hogy nem tudott korábban jönni, de hát egy ilyen megbeszélést mégsem mondhatott le. Gerevich szinte ugyanekkor lépett be a terembe, és ő csak ennyit mondott: Erna elküldött kenyérért és tejért, nem mondhattam neki nemet, bocsássatok meg."
Versenyzői alkatát jól szemlélteti, hogy 1952-ben, Helsinkiben az olaszok ellen vívott csapatdöntőn nyeretlenül érkezett el az utolsó körhöz, ráadásként azzal a Pintonnal kellett vívnia, akinek a stílusát nagyon nem szerette. 7:7 volt az állás, nagyon kellett a győzelem, és nem is adta ki a kezéből. Akkoriban még nyolc győztes meccsig vívtak, de az utolsó párt már nem is szólították, mert a mieink behozhatatlan találataránnyal vezettek. Gerevich pontosan tudta, hogy neki kell nyernie, és akkor nincs tovább. Gyenge napja volt, de nem menekült a felelősség elől, hanem befejezte a döntőt.
Lábmunkáját még negyvenévesen is tökéletesítette, imádott vívni, nyerni, igazi megszállott volt, aki, ha reggel kitalált valamit – mondjuk egy védést és visszavágást -, képes volt egész nap azt gyakorolni, mert tudta, hamarosan szüksége lesz rá.
Ha tust kapott, véletlenül sem káromkodott, maximum annyi hagyta el a száját: az ördögbe. Vagy: ez mégiscsak disznóság.
Klasszikus, igazi bajnok ünnepelné századik születésnapját, de már 1991 májusa óta halott.