Pars Krisztián könnyedén ledobta Európát

2012.06.30. 21:31
Pars Krisztián már az első dobásával megnyerte kalapácsvetésben az atlétikai Európa-bajnokságot, még javítani is tudott, 79,72 méteres eredményéhez közelében sem voltak az ellenfelei Helsinkiben.

Pars nevezett a legjobb eredménnyel az Eb-re, 82,28-ánál idén csak a fehérorosz Tyihon dobott nagyobbat, de ő kihagyta a versenyt. A magyar kalapácsvető az egész szezonban kiegyensúlyozottan versenyez, sorra 80 méter felett dobott, úgy vélte, az Eb-éremhez is legalább ekkorát kell dobni. Végül nem jött be ez a jóslata, de így is simán győzött. Az Eb-re az olimpiai felkészülés jegyében ment, nem élesítette külön a formáját, edzésből érkezett Helsinkibe.

A diszkoszvetéshez hasonlóan a kalapácsvetés döntője is esős időben kezdődött. Pars a 12-es mezőny utolsó előtti dobója volt, a selejtezőben az övé volt a legjobb eredmény, 78,50-nel jutott be.

Az első sorozatban egyből jobbat dobott ennél, pedig a vizes dobókör nem biztosított ideális körülményeket, 78,57-nél esett le a kalapácsa, ezzel egyből vezetett is, a második legjobb, Szymon Ziólkowski 76,44-ig jutott. A többi atléta még a 76-ot sem érte el.

A második sorozatban az élen nem történt változás, Pars közel egy métert javított, 79,40-et mértek neki. A második helyért folyt a küzdelem, az orosz Alekszej Zagornyij jött fel 76,51-gyel. A 80 méter felett is tudó fehérorosz Krivickij, akit Pars is éremesélyesnek nevezett, csak harmadikra tudott érvényeset dobni, de még a 74 métert sem érte el. Nem jutott a nyolcas döntőbe sem.

Pars harmadik dobása érvénytelen volt, de a negyedikkel megint javított, 79,72-vel tette biztosabbá a vezetést. Az ötödik sorozatban is közel járt a 80 méteres vonalhoz, de csak 79,46-ot dobott. A mögötte állók nem tudtak javítani, Zagornyij tartotta második helyét. Ziólkowski azonban mindent beleadott utolsó dobásába, és 76,67 méterrel feljebb lépett, de az orosz is tudott válaszolni, 77,40-nel visszavette az ezüstöt.

A magyar már győztesként állt a dobókörbe, csak 77,47-re repítette a szert, de ezzel is, ahogy minden dobásával, nyert volna.

„Nagyon örülök az első felnőtt Európa-bajnoki címemnek, végre sikerült egy olyan érmet szerezni, amelyre igazán büszke lehetek - mondta Pars. - Nehéz volt úgy versenyezni, hogy a mezőnyből hiányzott négy nagy rivális, így nem tudtam igazán pörögni, csak 80 százalékot nyújtani, a 81-82 méterhez pedig 100 százalék kell. Ennek ellenére igyekeztem odatenni magamat, edzésből csináltam meg ezt a versenyt, a bal lábam is éreztem egy kicsit, ennyi hiányzott a 80 méterhez."

Gyulai Márton, a Magyar Atlétikai Szövetség főtitkára szintén azt emelte ki, hogy Pars számára nem az Eb volt az év fő versenye. „Krisztiánnal szemben az elvárás az aranyérem volt. Ugyanakkor ha valakiben felmerülne, hogy miért "csak" 79,72 méterrel nyert, jelzem, hogy még a döntő előtt is edzett, mivel az olimpiára készül!"