Pistorius tisztességtelen előnnyel indul
„Oscar ismeri az álláspontomat. Nem tudhatjuk pontosan, előnyt jelentenek-e neki a műlábai. Ettől függetlenül nagyszerű történet az övé, remek egyéni teljesítmény. Remek nagykövete a fogyatékos sportolóknak és embereknek. Oscar nem ismer korlátokat" – magyarázta Johnson. Az amerikai sprinter szerint azonban Pistorius biztosan nem fog érmet szerezni Londonban. „A legjobb egyéni ideje 45 másodperc 400 méteren, ez pedig nem elég a győzelemhez" – írja a Telegraph.
A dél-afrikai, Blade Runnernek is nevezett atléta már Pekingben is indult volna, de akkor nem sikerült kvalifikálnia magát, nem futotta meg a nevezési szintet. Részben azért, mert a felkészülése nem éppen ideális körülmények között folyt, nagy volt rajta a pszichikai teher. Hosszas viták folytak arról, egyáltalán indulhat-e karbonszálas műlábaival az épek között. Szakemberek azt állították, művégtagjának mechanikai jellemzői jogosulatlan előnyt adnak neki, gyorsabban haladhat vele, mintha csak izomerőből tenné. Ezt az elméletet később cáfolták, Pistorius a nemzetközi Sportdöntőbíróságig is elment, így megkapta a versenyengedélyt a Nemzetközi Atlétikai Szövetségtől.
A futó élt a lehetőséggel, sporttörténelmet írt, és kvalifikálta magát a 2011-es atlétikai-világbajnokságra, júliusban 45,07-es egyéni csúcsa olimpiai A-szintet is jelentett. A tegui vb-n a középdöntőig jutott egyéniben. A dél-afrikai váltó tagjaként ezüstérmet nyert 4x400-on, bár a döntőben nem futhatott. A szövetsége nem őt nevezte. Nem tudni pontosan, miért hagyták ki az előfutam után, egyik érv az volt, hogy ő volt a leglassab, de azóta kiderült, ez csak egy epizód volt a Pistorius és a szövetség között vitában.
A vitatott ügyben megszólaló Michael Johnson négy olimpiai aranyat szerzett 200 és 400 méteres futásban, valamint 400 méteres váltófutásban, majd 2000-ben Sydney-ben diszkvalifikálták.