Nemes bosszút állt a négy éve semmibe vett kosaras

2022-05-13T023453Z 1336588375 MT1USATODAY18256063 RTRMADP 3 NBA-
2022.05.16. 08:48
Négy éve a Phoenix Suns választhatott elsőnek az NBA draftján, az újoncok játékosbörzéjén. Az arizonaiak Deandre Aytont választották a Bahamákról, holott bizonyos Luka Dončićot is draftolhatták volna, de a Real Madrid szlovén csodagyerekét csak a hármas sorszámmal vitte el az Atlanta Hawks, amely rögvest el is cserélte Trae Younggal Dallasba. A nemes bosszú ideje vasárnap éjjel jött el: az NBA nyugati főcsoportja elődöntőjének hetedik meccsén a Dončić vezérelte Mavericks 123–90-re lelépte a Phoenixet.

Időnként tényleg megmagyarázhatatlan dolgok történnek az NBA draftján.

Elég csak az 1984-es börzét citálni, amikor Michael Jordant csak harmadikként vitték el Akeem Olajuwon (ez még hagyján) és Sam Bowie (kicsoda???) mögött.

Nem sokkal marad el a 38 évvel ezelőtti draft mögött a 2018-as. Ennek Luka Dončić, a 19 éves szlovén fenomén, a Real Madrid sztárja, az Euroliga Final Four MVP-je volt a kiemelkedő klasszisa, akit simán elvihetett volna az elsőnek választó Phoenix Suns.

Helyette a 7 láb (213 centi) magas centert, a nigériai és jamaicai szülők bahamai gyermekét, Deandre Aytont stoppolták le, aki nem rossz játékos, de messze van Dončić klasszisától. A szlovén srác még másodiknak sem kelt el, egy Marvin Bagley III nevű kosarast választott a Sacramento Kings, Luka csak harmadikként kelt el, de a szerencsés nyertes, az Atlanta Hawks azonmód elcserélte a Dallas Mavericksszel Trae Youngra plusz egy 2019-es elsőkörös draftjogra.

Íme az iskolapéldája annak, hogyan ássák meg bizonyos csapatok a saját sírjukat, megint mások pedig hogyan kovácsolják a szerencséjüket.

Merthogy vasárnap éjjel a phoenixi Footprint Centerben a Dallas Mavericks Dončić vezérletével 123–90-re lemosta a pályáról az alapszakasz toronymagasan legjobb csapatát, a Suns együttesét az NBA nyugati főcsoportja elődöntőjének hetedik mérkőzésén, és ezzel bejutott a konferenciadöntőbe, amely szerdán kezdődik a San Franciscó-i Chase Centerben a Golden State Warriors ellen.

A Suns 33 pontos veresége a legsúlyosabb zakó volt hazai csapattól bármilyen hetedik meccsen 1948 óta, amikor a St. Louis Bombers 39 ponttal maradt alul.

És lássuk csak, mit produkált a sorsdöntő meccsen a 2018-as draft első és harmadik kiválasztottja!

Deandre Ayton: 17 perc, 5 pont, 4 lepattanó, 2 gólpassz, 1 labdaszerzés, 2 eladott labda, 3 fault.

Luka Dončić: 30 perc, 35 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz, 2 labdaszerzés, 2 eladott labda, 3 fault.

Persze hiába vezetett már félidőben 30 ponttal a vendégcsapat (27–57), és hiába lett a vége 33 pontos verés, azért mégiscsak furcsa, hogy Monty Williams, a Suns edzője mindössze 17 játékpercet adott sztárcenterének. Amikor a meccs után megkérdezték a trénert, mi ennek az oka, talányosan csak ennyit mondott:

Ez a csapat belügye.

Amúgy a Suns összes nagyágyúja besült. Devin Booker 11 pontig jutott 3/14-es borzalmas mezőnyszázalékkal, Chris Paul termése 10 pont, Mikal Bridges 6 pontot szenvedett össze, mezőnyszázaléka 3/11, Jae Crowder 5 pontig jutott 2/9-es hatékonysággal. A csapat összességében 37,9 százalékkal célzott mezőnyből.

Luka azért még megmosolyogta Bookert…

A Dallas? Minden összejött Jason Kidd edző legénységének. Dončić 35 pontot szerzett (12/19 mezőnyből, 6/11 triplából, 5/5 büntetőből), plusz lekapott 10 lepattanót, adott 4 gólpasszt és szerzett 2 labdát. Nem sokkal maradt el tőle a cserejátékos Spencer Dinwiddie, aki 30 pontot (11/15, 5/7, 3/3) jegyzett, Jalen Brunson pedig 25-öt (11/19, 2/4). A csapat összesített százaléka 56,8, ami kiváló.

A meccs előtt mindenki azt jósolta, hogy teljesen egyoldalú verés lesz. Hát az is lett… – mondta mosolyogva a sajtóértekezleten Jason Kidd.

Valóban, csak mindenki arra számított, hogy a Suns fog hengerelni…

A keleti főcsoport egyik elődöntőjében szintén hetedik meccsre volt szükség, itt a hazai pályán játszó Boston Celtics némi meglepetésre 109–81-re leiskolázta a bajnoki címvédő Milwaukee Bucks csapatát. A massachusettsi gárda a kiesés szélén volt öt meccs után, amikor 3–2-re vezetett a Bucks, de Jason Tatuméknak sikerült behúzni a hatodik és a hetedik összecsapást. Igaz, a Bucks végig nélkülözte sérült All-Star játékosát, Khris Middletont.

A sorsdöntő találkozón Tatum 23, Jaylen Brown 19 pontot szerzett, de az igazi szenzáció a nem éppen ponterősségéről híres Grant Williams 27 pontos karriercsúcsa volt. A Bucks csapatában a korábbi MVP Jannisz Antetokounmpo 25 pontot, 20 lepattanót és 9 asszisztot termelt, azaz egy gólpassz híján megcsinálta a tripla-duplát, de mezőnyből mindössze 10/26 volt a mutatója, triplából 1/4 és eladott 5 labdát.

A nyugati főcsoport döntője a Warriors és a Mavericks között szerdán kezdődik San Franciscóban, a keletié kedden Miamiban a Heat és a Boston Celtics között.

(Borítókép: Deandre Ayton és Luka Dončić a 2022-es NBA-rájátszás második fordulójának hatodik mérkőzésén, az American Airlines Centerben 2022. május 12-én. Fotó: Jerome Miron-USA TODAY Sports / Reuters)