Idén 14,5 milliárdot költ a kormány az olimpiai sportágak támogatására
További Sport cikkek
- Könnyeivel küszködött a világbajnok dartsos a torna legdrámaibb meccse után
- Kórházba került Keleti Ágnes, kritikus az állapota, de van remény
- Elképesztő jelenet: kilencnyilast dobott, majd ellenfelével közösen ünnepelt
- Tragikusan indult a vitorlásverseny: ketten életüket vesztették a viharos éjszakán
- Felháborodott a dartsjátékos: Ellopták tőlem a karácsonyt!
Elindult az új Nemzeti Versenysportfejlesztési Program, amelynek négy fő kategóriája van:
- olimpiai sportágak működési és fejlesztési programja
- nem olimpiai sportágak működési fejlesztési programja
- edzői támogatások és ösztönzőrendszerek
- sportszervezetek és sportolók támogatása
Schmidt Ádám elmondta, úgy gondolják, új program megalkotására volt szükség, továbbá újdonság, hogy ezúttal már nem 16, hanem mind a 43 olimpiai sportág részesül támogatásban.
Szintén újítás, hogy a korábbiaktól eltérően immár egy programba tömörül az összes támogatási rendszer, az államtitkárság ezzel a bürokráciát és az adminisztratív terheket is csökkenteni kívánja. A szövetségek egy összegben kapják meg a támogatást, az év elején.
A tavalyi évben 11,8 milliárdot biztosított a kormány sporttámogatásra, ez az összeg 2023-ban 14,5 milliárd forint.
Fontos megjegyezni, hogy egyetlen szövetség sem kap kevesebb pénzt, mint 2022-ben.
A szerződésekért a Nemzeti Sportügynökség felel, folyamatos pénzügyi és szakmai ellenőrzés lesz, ennek a divíziónak a vezetője Baji Balázs világbajnoki bronzérmes gátfutó, az NSÜ sportszakmai és sportstratégiai vezérigazgató-helyettese.
A támogatásokat működésre, felkészülésre, utánpótlás-fejlesztésre, edzői programokra és sportágspecifikus eszközbeszerzésre is lehet használni.
A sportállamtitkár arról is nyilatkozott, hogy jelenleg is várják az Európai Unió jóváhagyását, hogy a taoprogram folytatódhasson július 1. után is. A keretösszeg változatlan maradna, ez 124,9 milliárd forint.
Az új indikátor-rendszerről Schmidt Gábor helyettes államtitkár azt mondta, fontos, hogy egy adott sportág számára külön-külön célokat határoztak meg, a közvetlen olimpiai felkészülés mellett meg szeretnék erősíteni a tehetségmenedzselési rendszert minden sportágban, illetve azt is vizsgálták, hogy melyik sportág milyen eredményeket érhet el a közeljövőben, és ehhez milyen segítséget kell megadniuk.
Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke üdvözölte az új támogatási rendszert, továbbá elmondta, azok a szakmai vélemények, amelyek az államtitkárságon landolnak, megfontolásra és legtöbbször beépítésre kerülnek. A sportvezető hozzátette, hogy az idei támogatásoknak köszönhetően a nehéz gazdasági körülmények ellenére sem sérül a párizsi felkészülés és kvalifikációs folyamat előzetes tervezete.
Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke is üdvözölte az új indikátor-rendszert, amely a fogyatékos sportolóknak és edzőiknek is segítséget nyújt a jövőben.
A fogyatékossport erős pozíciókkal rendelkezik, ezért köszönettel tartozunk az állami sportirányításnak
– mondta.
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)