Több száz magyar lepte el Portugáliát az október beköszöntével
További Sport cikkek
- Meghalt Jakab Vilmos olimpikon ökölvívó
- Sulyok Tamás lesz Az év sportolója gála fővédnöke
- Percekkel saját mérkőzése előtt kellett kórházba szállítani egy játékost a dartsvilágbajnokságon
- Már Tokiót is meghódították a magyar fitneszesek
- Kilenc év szökés után fogták el a korábbi profi labdarúgót, aki csaknem egy tonna kokaint importált Spanyolországba
A Lisszabon belvárosától mintegy 15 kilométerre lévő Costa da Caparica partjainál szeptember 29-től kezdve összesen mintegy 250 honfitársunk részvételével egy össznépi fesztivált rendeztek meg, mely során az ide kilátogatók a versenyek mellett különböző közösségi élményeket (elméleti workshopokon, jógaórákon, kiállításmegnyitón vagy éppen bulikon) is gyűjthettek a szeretett sportáguk kipróbálása vagy űzése mellett.
A teljesen kezdő és a profi is élvezhette a versenyeket
Immár harmadik alkalommal lepték el az Atlanti-óceán ezen partszakaszát a magyarok, és nem véletlenül nem úgy írtuk, hogy érkeztek Magyarországról, hiszen rengetegen a környéken vagy Portugália más részein élnek, de sokan jöttek például Spanyolországból vagy éppen Svájcból is.
Nem csupán a lakhely alapján festhettünk volna színes palettát, hiszen akadtak szép számmal, akik először próbálták ki a szörföt (ők a hét végén szörfiskolai versenyben mérhették össze tudásukat), olyanok, akik számára az open kategória még egy következő szintet jelent (mi az „újoncok” kategóriájában viaskodhattunk), és az olimpiai versenyszámnak számító rövid deszkások (short board) mellett a különlegességnek számító hosszú deszkások (long board) is tiszteletüket tették.
Ilyen kunsztokat is láthattunk
Ami a férfi kategóriát illeti, immár negyedszer lett Magyarország legjobb szörföse Bakró Zoltán, aki egyúttal a HSF egyik fő szervezője is – és nem mellesleg immár háromszoros címvédője. Esélyeshez méltó módon már az első fordulóban az övé volt az adott futam (heat) két legjobb hullámából összehozott pontszám (10,83), és bár a negyedik körben Pinczés Csaba saját futamában jobb eredménnyel végzett, Bakró így is minden heatjében elsőként zárt, a pénteki fináléban épp Pinczést megelőzve.
Számára ez rögvest a második jelentős eredmény volt a héten, hiszen a szerdai nemzetközi versenyben a hazai Diogo Farinha (8,57) mögött a második helyen zárt (5,76) legjobb magyarként, a döntőben megelőzve a szlovák Benjamin Stulert (4,07) és az ukrán Olakszandr Terescsenkót (2,23) is.
„Remek nap volt ez a szerdai, amikor megrendeztük a nemzetközi versenyt, amire hívtuk a Magyarországgal szomszédos országokból sportolókat, de ezúttal már néhány helyi szörföst, oktatót, barátot is, hogy még jobb legyen a hangulat. Hasonló szintű indulók voltak, így nagyon jó és magas színvonalú verseny alakult ki, jó nagy hullámokkal” – kezdte Bakró Zoltán.
Véleménye szerint a körülmények ideálisak voltak a nemzetközi verseny résztvevői számára, összességében nézve a magyar mezőnynek talán még picit erős lett volna, így remek időzítéssel jött ki a szerdai szervezés. Ezek után valahol várható volt, hogy a férfi openen nagyon nehéz lesz megszorítani, és végül negyedik bajnoki címét zsebelhette be.
Természetesen nem sétagalopp ez, mindig vannak új ellenfelek, és a régi motorosok is elő tudnak húzni valamit a tarsolyból. Nyilván kis előnyt jelent nekem a hazai pálya, többet szörfözöm itt, mint az átlagmagyar, de úgy gondolom, hogy egyre erősödik a mezőny, és remélem, hogy jövőre is jönnek a világ minden tájáról magyar szörfösök
– tette hozzá a magyar bajnok.
Ahogyan a lakhely és a szintek között, a korosztályokban is hatalmas volt a szórás, hiszen a férfi open legfiatalabb és a legidősebb indulója között 41 év volt a korkülönbség!
Az 53 éves Sticzay Péter a harmadik körben zárt futamharmadikként, a csupán 12 éves Cser Noel pedig egészen a bronzéremig menetelt.
Hungarian Surf Open 2024
férfi open, döntő
- Bakró Zoltán 8,77 pont
- Pinczés Csaba 5,13
- Cser Noel 4,47
- Diószegi Zsolt 3,90
A versenyzőknek nem csupán egymással kellett küzdeniük, hanem a körülményekhez is gyorsan kellett alkalmazkodni, legyen szó az egyik percben még masszív, 30 Celsius-fok feletti hőérzetet adó, erőteljesen égető napsütésről, a hűvösen szemerkélő esőről vagy a tengerparti hullámok elképesztő szeszélyességéről, így önmagában egy-egy futam pontszámait csak a saját heatben érdemes figyelni, villámgyorsan tudott rengeteget javulni vagy romlani a helyzet.
A hölgyek mezőnyében a címvédő Sebestyén Borbála ezúttal is remekül teljesített, a kétszeres győztes ezúttal viszont családi ügy „áldozata” lett, Sebestyén Blanka jött, látott és győzött első szörfversenyén!
Talán klisé, de én azért jöttem, hogy jól érezzem magam, nem a győzelemért, persze így nyilván még jobban érzem magam. Tesómnak már van két aranya, most itt van még egy, családban marad
– mondta nevetve Sebestyén Blanka, aki számára a legjobb itteni élmény a verseny mellett az volt, hogy a rövid idő alatt remekül összekovácsolódó csapat tagja lett itt, és mindenkitől rengeteg szeretetet kapott, ami a legjobban feldobta.
Való igaz, ezt tavaly már mi is megénekelhettük, hogy teljesen ismeretlen újoncként sem érezhettük magunkat kívülállónak, a klikkesedések és acsarkodás világa helyett mindenki rendkívül nyitott és segítőkész volt, hogy mindenki a legteljesebb mértékben élvezhesse a közös szenvedélyt.
Ahogyan a férfiak kategóriájában, úgy a női mezőnyben is láthattunk nagyon fiatalon is nagyon ügyes versenyzőket, a 14 éves Rozgonyi Alíz a negyedik helyen zárt.
női open, döntő
- Sebestyén Blanka 8,13
- Sebestyén Borbála 4,60
- Lang Lara 2,10
- Rozgonyi Alíz 1,03
A hét és fél éve Fuerteventurán élő Sebestyén Blanka lendülete a long board végjátékára is kitartott, 8,66 pontos teljesítménnyel utasította maga mögé a finálé résztvevőit, Sebestyén Borbála (4,86) itt a bronzéremig jutott, Mógor Zsófi (5,84) fért be a testvérek közé, a negyedik helyezett Szoboszlai Dóra lett (0,93).
A férfiak mezőnyében hosszú deszkán Farkas Máté (9,33) vitte el a koronát, megelőzve Tóth Kornélt (6,70), Diószegi Zsoltot (4,87) és Borlai Gerzsont (4,83).
(Borítókép: Hungarian Surf Fest)