Pelé 70
További Alapvonal cikkek
- Új találmányával mentené meg a magyar labdarúgást ifj. Albert Flórián
- Nagy érdeklődésre számot tartó programot indított a Magyar Olimpiai Bizottság
- A műholdas nyomkövetés mentette meg az életét a vitorlásverseny egyik résztvevőjének a Balatonon
- Andrásfi Tibor, Gémesi Csanád, Siklósi Gergely és Ekler Luca az olimpia értékeit népszerűsítették
- Szabadidős sportolók foglalták el a Nemzeti Atlétikai Központot
15 évesen élvonalbeli futballista lett, 17 évesen válogatott. 1363 meccset játszott, 1281 gólt lőtt. Máig ő a világ legfiatalabb játékosa, aki vb-döntőben szerepelt, világbajnokságon mesterhármast lőtt, világbajnok lett. Az egyetlen háromszoros világbajnok. Ma 70 éves Edson Arantes do Nascimento, vagy ahogy a világ ismeri, Pelé.
„Focistának születtem, ahogy Beethoven muzsikusnak. Olyan nekem a futball, mint valami vallás. Imádom és istenként tisztelem a labdát” - vallja Pelé.
Egy helyi mondás szerint Brazíliában nem létezik olyan férfi, aki valaha az életében legalább egyszer ne futballozott volna. Nem volt ezzel másképp Joao Ramos do Nascimento, azaz Dondinho sem, aki a Minas Geiras állambeli Tres Coracoes tehetséges csatára volt. 1940. október 23-án született fia, Edson Arantes do Nascimento, akit az anyaköveztetésnél Edisonként regisztráltak és csak évekkel később kapta meg a Pelé becenevet, családja máig Dicónak hívja.
Az apát 1943-ban a Sao Lourenco szerződtette, a csapat kapusát Bilének (Jose Lino de Conceicao Faustino) hívták. A kisgyerek Pelé gyakran emlegette, mert apja jó barátja volt, de nem tudta rendesen kimondani nevét, úgy ejtette, Pilé, így és ezért ragadt rá a Pelé becenév.
"Gyűlöltem, de a srácok az utcán csak így hívtak, meg akartam verni őket miatta, ám nem tehettem semmit, rám ragadt" - mesélte az exklasszis a Four Four Two-nak adott interjújában.
Édesapja profi karrierje egy súlyos sérülés miatt félbeszakadt, a család 1945-ben Bauruba költözött, itt kezdett el futballozni Pelé, az édesanyja leghevesebb tiltakozása ellenére is. Mivel a család nagy szegénységben élt, anyja nem akarta, hogy ugyanazzal foglalkozzon, mint az apja, aki nem tudta abban az időben eltartani a családját.
Tizenöt évesen került a Santos juniorcsapatához, ahol végre már nem rongyokból, anyjától lopott harisnyákba csavart labdákkal mutathatta meg kivételes tudását. 1956. szeptember 7-én, a Santo André-i Corinthians elleni 7-1-es győzelem volt az első meccse a felnőttek között. Csereként állt be, egyből be is talált.
Brazíliában abban az időben nem létezett országos bajnokság, az egyes tartományok külön bajnokságokat játszottak, illetve a két legerősebb, vagyis Sao Paulo (a paulista) és Rio (a carioca) legjobbjai csatáztak a Torneio Rio-Sao Paulóban. Pelé 1957-ben már 67 meccsen lépett pályára, 57 gólt lőtt. Nem volt meglepetés, hogy ebben az évben a válogatottban is bemutatkozott, 1957. július 7-én, az argentinok elleni barátságos meccsen 16 évesen és kilenc hónaposan lett minden idők legfiatalabb gólszerzője a brazil csapatban.
1958-ban jöttek az első igazi sikerek, a Santost a paulista bajnoki címhez segítette, 138 gólt lőtt klubcsapatában. 1956 és 1974 között 1120 meccset játszott a Santosban, 1087 gólt szerzett, tízszer nyert Campeonato Paulistát, 1962-ben és 1963-ban Libertadores kupát, ugyanebben a két évben Interkontinentális-kupát. Utóbbit az európai BEK-győztes ellen szerzett meg csapata. Négyszeres Torneio Rio-Sao Paulo-bajnok, 1968-ban az interkontinentális bajnokok Szuperkupájának nyertese a Santosszal.
Elképesztő népszerűségére jellemző, hogy nem csak hazájában, de a világ szinte minden pontján megállt az élet, ha Pelé pályára lépett. A népszerűségét kihasználva 1967-ben 48 órás fegyverszünetet kötöttek a nigériai polgárháborúban, hogy láthassák a Santossal Lagosban túrázó futballistát.
Ezredik gólját 1969. november 19-én, büntetőből szerezte, ezután a mérkőzés félbeszakadt, mert Pelét az ünneplő tömeg vállán vitte le a pályáról. Erről azt mondta: "A tizenegyes gyávan szerzett gól, de egy híres brazil újságíró azt mondta, 1000. gólomat csak büntetőből lőhettem, hogy mindenki felkészülhessen, és láthassa”.
Legszebb góljának azt tartja, amit 19 évesen, 1959. augusztus 2-án szerzett a Sao Paulo-i Juventus ellen: négy védőt játszott át úgy, hogy közben a labda nem esett a földre, majd elegánsan a kapuba fejelt. A mérkőzésről nem készült felvétel, a gól mégis látható: egy háromdimenziós animációkra specializálódott cég rekonstruálta Pelé kérésére.
A válogatottban is hihetetlen karriert futott be. Akkor legfiatalabb játékosként ott lehetett az 1958-as svédországi világbajnokságon, ahol a Wales ellen 17 évesen és 239 naposan lett minden idők legfiatalabb vb-gólszerzője, majd a franciák ellen mesterhármast lőtt, ezzel is máig csúcstartó.
Bár az északír Norman Whiteside 1982-ben megelőzte a legfiatalabb vb-résztvevők között, de nála fiatalabban még senki sem játszott vb-döntőt, 17 évesen és 249 naposan lett világbajnok.
Az 1962-es vb elején megsérült, csak másfél meccsen játszott, a döntőről is lemaradt, de Garrincha és Amarildo remekül helyettesítette, így másodszor lett vb-győztes csapat tagja. Hazatérve a brazil kormány nemzeti kincsnek nyilvánította, így akarták megakadályozni,hogy külföldre szerződhessen.
Az 1966-os vb-n gyorsan kiestek a brazilok, a magyarok elleni meccsen nem is játszott, sérült volt, előbb a portugál, majd a harmadik csoportmeccsen a bolgár védők is össze-vissza rugdosták.
A kudarc után Pelé kijelentette, soha többé nem akar sem a válogatottban, sem pedig vb-n szerepelni, de négy év múlva megint ott volt, pedig 1969 elején még pont az ellenkezőjéről nyilatkozott. Az olaszok elleni döntőben gólt is szerzett, a világ egyetlen olyan játékosa lett, aki három világbajnoki címet nyert. A tornákon 12-szer talált be, ezt a csúcsot 2006-ban döntötte meg Ronaldo, a német Klose az idei vb-n szintén megelőzte.
Utolsó válogatott meccsét 1971. július 18-án, a Maracana Stadionban játszotta, a 200 ezres tömeg néma csöndben, döbbenten figyelte, amint a 10-es számú mezt egy tízéves kisfiúnak adja át. 92-szer szerepelt a válogatottban, 64-szer nyert, csak 11 meccset veszített el, 77 gólt lőtt. Egyszer sem kaptak ki, ha ő és Garrincha is pályán volt.
1972-ben 17. lett a Santos a paulista bajnokságban, ekkor döntött úgy, hogy felhagy az aktív játékkal. Az 1968-ban szerveződő amerikai NASL-ben szereplő New York Cosmos mégis meggyőzte, hogy folytassa náluk. Az akkori menedzser, Clive Toye így emlékszik erre vissza: „Az mondtam Pelének, ne menjen Olaszországba, vagy Spanyolországba, mert ott csak bajnokságot tud nyerni. Azt ajánlottam neki, jöjjön az Egyesült Államokba, itt egy országot tud megnyerni”. Akkori edzője szerint mindenki állandóan Pelével akart mezt cserélni, így volt olyan meccs, amikor 25-30 Pelé-mezzel készültek.
Pelé három szezont töltött az Egyesült Államokban, 107 meccsen további 64 gólt szerzett. 1975-ben a Dallas ellen góllal kezdett, 1977. október 1-jén fejezte be végleg pályafutását egy Santos-New York Cosmos-meccsel. 129 mérkőzésen szerzett három vagy több gólt, 92 mesterhármasát és 31 négygólos meccsét jegyezték fel, egyszer nyolcat lőtt, 1964-ben, a Botafogónak.
Visszavonulása után sikeres üzletember lett, majd 1994-től Brazília sportminisztere volt, de posztjáról végül lemondott. Siker lett saját kezűleg írott életrajza is, több dokumentumfilmben és játékfilmben szerepelt, így a Budapesten forgatott Menekülés a győzelembe címűben is.
Első feleségét 1966-ban vette el, 1978-ban váltak el, fura körülmények közt: az asszony ügyvédjei autogramgyűjtők közé vegyülve íratták alá a focistával a papírokat. 1994-ben nősült újra, házasságaiból és azon kívüli kapcsolataiból összesen hét gyermeke született.
Hazájában már 1966-ban szobrot kapott, ötvenedik születésnapja nemzeti ünneplett. Amikor egy rabló rájött, hogy őt akarja kirabolni, elnézést kért, és elszaladt. Ő volt az első futballista, akit 1970-ben az év sportolójává választottak, ő az első sportember, akit az UNESCO tiszteletbeli nagykövetévé nevezett ki. 2000-ben a FIFA (Maradonával együtt) az évszázad játékosának választotta.
Peléről szinte mindenki mindig nagy elismeréssel és tisztelettel beszélt. Egyedül Diego Maradona nem lett soha a barátja rivalizálásuk miatt, hogy ki is minden idők legjobbja. Pelé nemrég azt mondta Maradonáról: „Nem jó példakép a gyerekeknek. Szerencséje volt, mert isten hatalmas tehetséggel áldotta meg, de élete minden pillanatában voltak olyan emberek mellette, akik felkarolták a bajban.” Az argentin erre így válaszolt: „Kit érdekel mit mond Pelé? Az leginkább a múzeumokra tartozik.”
A tehetségével élni tudó, és valószínűleg minden kétséget kizáróan legnagyobb és legsikeresebb futballista, Pelé így foglalta össze hitvallását: „Ha az első vagy, te vagy a legjobb, ha csak második, akkor senki.”
Rovataink a Facebookon