További Alapvonal cikkek
- Új találmányával mentené meg a magyar labdarúgást ifj. Albert Flórián
- Nagy érdeklődésre számot tartó programot indított a Magyar Olimpiai Bizottság
- A műholdas nyomkövetés mentette meg az életét a vitorlásverseny egyik résztvevőjének a Balatonon
- Andrásfi Tibor, Gémesi Csanád, Siklósi Gergely és Ekler Luca az olimpia értékeit népszerűsítették
- Szabadidős sportolók foglalták el a Nemzeti Atlétikai Központot
Hosszan tartó, súlyos betegség után, 79 éves korában, 2006. november 17-én, reggel 7 órakor, a Kútvölgyi Kórházban elhunyt Puskás Ferenc, minden idők legnagyobb magyar futballistája, az Aranycsapat legendás kapitánya.
Nem volt olyan sajtótermék a világon, amelyik ne emlékezett volna meg halálakor a Száguldó Őrnagyról. Az MLSZ saját halottjának tekintette és az európai, valamint a nemzetközi szövetség is hosszú nekrológot közölt róla. A Real Madrid soros meccse előtt emlékezett rá 80 ezer szurkoló előtt.
Temetésén, december 9-én a magyar kormány gyásznapot rendelt el, a Szent István Bazilika altemplomának urnatemetőjében helyezték örök nyugalomra.
Halála után közvetlenül emlékérmét adtak ki, hozzá köthető relikviákat árvereztek el. A Nemzet Sportolója 12 fős társaságában Földi Imre vette át a helyét. Egykori házánál, a Columbus utcában emléktáblát avattak.
Bár eredetileg úgy volt, hogy a 2002-ben róla elnevezett Puskás Stadion közelében szobrot állítanak neki, végül Kispesten és Zalaszabaron került erre sor. Rögtön halála után az is felvetődött, hogy a Stadion metróállomást a nevére változtatják, de végül ebből semmi nem lett.
Halálának első évfordulóján utcát neveztek el róla Kispesten, a Bozsik Stadion mellett, majd temetése emléknapján márványtáblát kapott az MLSZ székházában, 2008 áprilisában pedig a Bazilikában. A Real szurkolói egy 2008-as szavazáson minden idők 9. legjobb madridi futballistájának választották.
Két éve december közepén ismeretlen tettesek elvitték a a Szent István Bazilika altemplomi urnatemetőjéből, Puskás Ferenc sírja mellől az emlékhely bútorait, egy több százezer forint értékű biedermeier stílusú asztalt és a hozzá tartozó széket, de ez az egyetlen negatív történés vele kapcsolatban halála óta.
Puskás, Hungary címmel 2009 március 12-én került mozikba a róla szóló dokumentumfilm, amit Almási Tamás rendezett, majd májusban a FIFA díjat alapított a nevével, amellyel az adott esztendő legszebb gólját, illetve az azt szerző játékost jutalmazzák.
Az első díjat Cristiano Ronaldo kapta, Puskás özvegye és George Weah adta át neki a trófeát, a portugál hosszan magasztalta a néhai világklasszist. Ez a FIFA első olyan díja, amit egy korábbi legendás futballistáról neveztek el, másodszor jövő januárban osztják ki, most Lionel Messi a favorit. (Kedden nevezték meg a tíz jelöltet.)
Idén januárban az IFFHS, a futball statisztikáival foglalkozó szervezet összeszedte minden idők legjobb első osztályú bajnoki góllövőit. A rangsorban Puskás a brazil Pelé és az osztrák Josef Biscan mögött a harmadik. A soccernet.com internetes szaklap a vb-k álomcsapatába választotta.
Ő lett az egyik népszerű magyar ásványvíz reklámarca, rendszeresen tévéreklámban szerepel. Nevét utánpótlás futballtorna, étterem, valamint a három éve alapított, de valójában 2008 óta működő felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia is őrzi, amiről az UEFA nyáron 10 perces kisfilmet tett honlapjára. Áprilisban kiállításon mutatták be képekben az életét és karrierjét Budapesten.
Puskás Ferenc, bár négy éve halott, továbbra is a legnagyobb, legismertebb, legnépszerűbb és legtöbbet emlegetett magyar futballsztár maradt.
Rovataink a Facebookon