Öt éve halt meg Zavadszky Gábor
További Alapvonal cikkek
- Új találmányával mentené meg a magyar labdarúgást ifj. Albert Flórián
- Nagy érdeklődésre számot tartó programot indított a Magyar Olimpiai Bizottság
- A műholdas nyomkövetés mentette meg az életét a vitorlásverseny egyik résztvevőjének a Balatonon
- Andrásfi Tibor, Gémesi Csanád, Siklósi Gergely és Ekler Luca az olimpia értékeit népszerűsítették
- Szabadidős sportolók foglalták el a Nemzeti Atlétikai Központot
A ciprusi Apollon futballistája 2006. január 4-én bajnoki meccset játszott, szalagszakadást szenvedett, kórházba vitték. Három nap múlva a lakásában rosszul lett. Megmenthették volna az életét, de rosszulléte alatt nem végeztek rajta vérvizsgálatot. Feleségét és ikerfiait hagyta hátra.
Zavadszky Gábor 1974. szeptember 9-én született Budapesten. Pályafutását a Ganz-Mávagban kezdte, majd játszott az Építőkben, innen került későbbi legnagyobb sikerei színhelyére, a Ferencvároshoz. Az Üllői úton nem csak a bajnokcsapat tagja lett, de meghatározó játékosa Dunai Antal olimpiai válogatottjának is, amellyel ott volt az 1996-os, atlantai olimpián. Tagja volt 1995-ben a Bajnokok Ligájában menetelő FTC-nek.
A felnőtt válogatottba Bicskei Bertalan tette be először, 2000-ben Ausztrália ellen mutatkozott be. Ezután még háromszor szerepelt a nemzeti csapatban, utoljára San Marino ellen. A Dunaferrben, majd az MTK-nál is meghatározó játékos volt. 2004-ben visszatért a Ferencvároshoz és 2005. január 13-án Ciprusra, a Limassolhoz szerződött.
Nem sok meccset játszott az Apollónban. Az utolsón újra megsérült, szalagszakadást szenvedett. A sérülés miatt kiterjedt combszövet-elhalás alakult ki - ezt a boncolási jegyzőkönyv is rögzítette -, a szöveti elhalás véralvadászavarhoz vezetett, DIC (disszeminált intravaszkuláris koaguláció) alakult ki, amely belső vérvesztést okozott. A DIC-es betegnél a vérkeringésben vérrögök képződnek, elzárják a kis ereket, ezzel felhasználva a véralvadás szabályozásához szükséges alvadási faktorokat és vérlemezkéket.
Zavadszky Gábor kezelésénél alkalmazott nem szteroid gyulladáscsökkentők (Diclofenac) önmagukban is képesek vérzést létrehozni, így állapotát csak tovább rontották, a belső vérvesztést fokozták, felgyorsították a halálhoz vezető folyamatokat.
Zavadszky megmenthető lett volna. A sérüléstől haláláig - saját kérésére - háromszor járt orvosnál, mivel állapota folyamatosan romlott. Halála előtt két nappal röntgenvizsgálatot, majd másnap részleges MRI-vizsgálatot is végeztek rajta, kifejezetten a sérült lábról. A vizsgálatok megerősítették a belső combizomsérülést, és nagy kiterjedésű ödémát mutattak. Ennek ellenére vérnyomásmérés, vérvétel, laborvizsgálat nem történt.
2006. január 6-án a lakásában rosszul lett, az Apollon orvosa délután még beszélt vele, a futballista akkor azt mondta, jobban érzi magát. Az orvos később többször is próbálta elérni telefonon, éjfél után elment hozzá, Zavadszky Gábor akkor már halott volt.
Magyarországon (és Cipruson az Apollon) több emléktornát is szerveztek, az elsőn négyezer szurkoló tisztelgett Zavadszky előtt. Budapest XVII. kerületében szobrot avattak a tiszteletére. A Magyar Labdarúgó Szövetség, a Ferencváros és az MTK Budapest saját halottjának tekintette a középpályást, a ciprusi klubja azonban hamar elfelejtette. Ígéretük ellenére sosem fizették ki a futballistának még járó pénzt az özvegynek, aki pert indított a ciprusiak ellen.
Rovataink a Facebookon