Eldobta a marihuánás cigit, nem lett öngyilkos, így lett királynő a trópusi pesti éjszakában
További Atlétika cikkek
- Áttörte az álomhatárt a mosolygós gyilkos
- Mellbevágó vallomással állt elő az olimpiai érmes atléta a TikTokon
- Ki ez a csodagyerek, aki 16 évesen hazavágta Usain Boltot?
- 56 éves rekordot döntött meg az elképesztő genetikával bíró 16 éves csodafiú
- A nőknél magyar rekord, a férfiaknál a világ idei legjobbja született Valenciában
Már az is hajszálon múlt, hogy egyáltalán bekerül a döntőbe. Pokoli elődöntőbe sorsolták, az első kettő közé kellett kerülnie az automatikus fináléba jutáshoz egy olyan mezőnyben, amelyben ott volt az idénycsúcs tartója (10,65 mp), a jamaicai olimpiai bajnoknő Shericka Jackson, és az ebben a szezonban veretlen elefántcsontparti Marie-Josée Ta Lou (10,75), aki tízből tíz versenyen nem talált legyőzőre, beleértve a firenzei, oslói, lausanne-i és londoni Gyémánt Liga-viadalt.
Nem is sikerült neki. Pocsékul rajtolt, és 10,84-gyel csak harmadik lett. Izgulnia kellett, hogy a hat automatikus kvalifikáló mögött övé legyen a két legjobb időből az egyik.
Sikerült, nagy nehezen becsusszant a döntőbe, a 9-es surranópályára, ahol nem szoktak világbajnokságot nyerni.
Sha'Carri Richardson a harmadik legrosszabb reakcióidővel rajtolt, ám 40 métertől ellenállhatatlanul tört előre, és a cél előtt Jacksont, valamint Fraser-Pryce-t is lehagyva megnyerte élete első komoly versenyét.
Nem bírt örömével, egyszerűen nem akarta elhinni, hogy hazavágta azt a mezőnyt, amelyben 38 világ- és olimpiai bajnoki érem volt felhalmozva olyan óriások, mint Fraser-Pryce, Jackson, Ta Lou és a többiek által. Richardson „rookie” újonc volt a maga 23 esztendejével és zűrös előéletével. De abban a 10,65 másodpercben semmiféle előélet nem számított, csak az itt és a most.
— Charles English (@cenglish61) August 21, 2023
A célfotó: Shericka Jackson (középen) itt még azt hiszi, hogy ő a világbajnok
Rögös út a csúcsra
Ha létezik valószínűtlen út a világbajnoki dobogó legfelső fokára, akkor Sha'Carri Richardsoné ilyen. A texasi Dallasban született Richardsont kisgyermekként elhagyta az anyja, a lány a gimnáziumban többször is öngyilkos akart lenni. Amikor pedig két éve előbb 10,72-t futott, majd világszenzációt okozva 10,86-tal megnyerte az Egyesült Államok olimpiai válogatóját, egy csapásra reflektorfénybe került.
Aztán 2021. július elsején robbant a bomba: az Egyesült Államok doppingellenes ügynöksége (USADA) marihuána nyomait találta Richardson vizeletében, aminek 30 napos eltiltás lett a következménye. Ugrott a tokiói olimpia.
És bár kitört a vita arról, hogy mennyiben tekinthető doppingszernek a marihuána, hiszen nincs teljesítményfokozó hatása, Richardsonnak le kellett töltenie büntetését.
A visszatérése sem volt zökkenőmentes. Tavaly elbukott az amerikai válogatón, nem tudott bekerülni a eugene-i világbajnokságon induló válogatottba. Idén áprilisban azonban 10,57-es űridővel nyitott, amit csak azért nem lehetett hitelesíteni, mert a hátszél erősebb volt a megengedettnél. Majd májusban, Dohában megverte Shericka Jacksont. Ezt a bravúrt júliusban a sziléziai viadalon is megismételte.
Eugene-ben a válogatón 10,71-et futott az első körben, 10,75-öt az elődöntőben. A döntő megnyeréséhez 10,82 is elég volt neki, csomagolhatott a budapesti világbajnokságra. A finálé előtt eldobta az addig viselt narancssárga parókáját, hogy ne akadályozza a futásban. A jelenetet megörökítette a világsajtó.
Budapesten írt történelmet
Ami Budapesten történt a Nemzeti Atlétikai Központban, az pedig immár sporttörténelem:
Richardson sohasem volt problémamentes lány, az ilyenekre mondják, hogy megosztó személyiség. Idén majdnem leszállították a repülőről, mert elkezdett balhézni egy csekélységen. Az edzője miatt is kikezdték. Dennis Mitchellt, az 1988-as szöuli olimpia 100-as döntőjének negyedik helyezettjét eltiltották doppingvétség miatt. A szakember árnyéka Richardsonra is rávetődött. Őt azonban nem érdekelte ez.
Kedd éjjel a budapesti győzelmi sajtóértekezleten kifakadt:
Minek és kinek köszönhetem a győzelmemet? Az edzőmnek, a családomnak, a támogatóimnak és azoknak is, akik gyűlölnek. Mert ők is hozzájárultak ahhoz, hogy erősebb legyek. Köszönet mindannyiuknak.
Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123 vagy 80-20-55-20 telefonszámot! Kérjük, olvassa el ezt az oldalt! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.
Ha bajban van, vagy másért aggódik
Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: +36-80-20-55-20
A Kapcsolj egyből projekt honlapja: https://www.kapcsoljegybol.hu/
Magyar Lelki Elsősegély Szolgálatok (LESZ) segélyvonala: 116-123
Az Ifjúságért Mentálhigiénés Szövetség (IMSZ) a 137-00-s zöldszámon érhető el, hétköznapokon 17–21 óra között.
Az IMSZ-ről bővebb információt itt talál: http://www.ifjusagi-lelkisegely.hu/
(Borítókép: Sha'Carri Richardson. Fotó: Sven Hoppe / Picture Alliance / Getty Images)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.