- Sport
- Atlétika
- budapest 2023
- atlétikai vb 2023
- atlétikai vb
- atlétikai világbajnokság
- jamaica
- danielle williams
Összevissza rugdosták, de nyolc év után újra felkapaszkodott a világ tetejére
További Atlétika cikkek
- Amikor nagyon tart valamitől, álmaiban is gerelyt hajít Kishegyes 20 éves büszkesége
- Sydney is csatlakozik a csúcskategóriás városok közé
- Doppinggyanúba keveredett az olimpiai ezüstérmes sportoló
- Bődületes világcsúcs, amit a halálra gázolt zseni emlékének szenteltek
- Óriási világcsúcs a chicagói maratonon, közel két perccel javította meg a rekordot a kenyai futó
A csütörtök végre Jamaica nagy napja lett a budapesti atlétikai világbajnokságon. Addig nem termett érem a szigetországnak, a viadal hatodik versenynapján viszont ötöt is besöpörtek, köztük két aranyat. A leghihetetlenebb Danielle Williams győzelme volt, nyolc évvel pekingi elsősége után. Pedig saját elmondása szerint egész évben összevissza rugdosták…
A budapesti atlétikai vb most már a surranópályák világbajnokságaként vonul be a sportág történetébe. Sha'Carri Richardson a 9-esen lett a 100 méteres síkfutás világbajnoka, csütörtök éjjel pedig a jamaicai Danielle Gracia Williams a túlvégen, a 2-esen (az egyest nem adták ki, hiszen csak nyolcan futottak a döntőben) nyerte meg a 100 méteres gátfutást.
Ott, ami már kívül esik az esélyesek periférikus látásán.
Hogy mennyire volt outsider Williams? A tizenegyedik helyen állt az idei világranglistán. Egyéni legjobbját, a 12.32 mp-t négy éve futotta. Azóta ennek a közelébe sem került.
Danielle győzelme annyira meglepte még a televíziós közvetítés rendezőjét is, hogy a célba érkezés után a győztesnek gondolt esélyesre, Jasmine Camacho-Quinnre fókuszált a kamera, és csak jókora spéttel vándorolt át a jamaicaira.
Ne hibáztassuk a tévéseket. Senki sem számított Williams győzelmére. Még maga a világbajnoknő sem.
Még mindig nem hiszem el, hogy egy ilyen, sztárokkal teletűzdelt mezőnyben győzni tudtam – mondta a bajnoknő, aki három hét múlva már betölti a harmincegyet. – Egész évben versenyeztem ellenük, és feltörölték velem a padlót, rugdostak jobbra, balra, meg középre. De bíztam az elvégzett edzésmunkában, a képességeimben, egyszóval bíztam önmagamban, és egy percre sem hagyott el a hitem.
Sztárok a mezőnyben? De még mekkora sztárok! Tobi Amusan Nigériából, a világcsúcstartó és címvédő. Camacho-Quinn Puerto Ricóból, a tokiói olimpia bajnoka. Kendra Harrison az Egyesült Államokból, az ex-világcsúcstartó, aki 12.24-es idővel, a világ idei legjobbjával masírozott be a döntőbe. Nia Ali, szintén amerikai, 2019 világbajnoka, a háromgyermekes anya, akit a csemetéi és a partnere, az olimpiai bajnok Andre De Grasse a lelátóról figyelt! Kell ennél több sztár?
Williams az előfutamban, majd az elődöntőben is csak harmadik volt a saját versenyében, csupán idővel tudott besunnyogni a fináléba. Sebaj, ott új verseny kezdődött, amiben ő bizonyult a leggyorsabbnak.
From Beijing to Budapest ✈️
— World Athletics (@WorldAthletics) August 24, 2023
8 years after her first #WorldAthleticsChamps gold medal, 🇯🇲's Danielle Williams strikes golden 100m hurdles glory again 🤩 pic.twitter.com/0IXbt6wQ5h
Williamst mindez nem érdekelte. Kilőtt a rajtgépből, és mindvégig tartani tudta a sebességet, idei legjobbjával, 12.43 másodperccel győzni tudott, egyetlen századdal megelőzve Camacho-Quinnt.
Williams nyolc éve, Pekingben világbajnok lett. Fiatalon, amikor senki sem számított rá. Akárcsak most, Budapesten. Közben nyolc évre eltűnt a süllyesztőben. És most előjött onnan, bizonyítva, hogy nincs lehetetlen, senkit sem szabad leírni.
All the glory goes to Jamaica 🔥
— World Athletics (@WorldAthletics) August 24, 2023
8 year after her first #WorldAthleticsChamps 100m hurdles gold, Danielle Williams returns to the top of the podium with 12.43 🙌 pic.twitter.com/aqgFJe6c8C
Szinte hihetetlen, de a világbajnokság hatodik napján ő nyerte Jamaica első aranyérmét! Amit tíz perccel később követett a második... A Williamsnél kilenc évvel fiatalabb Antonio Watsonnak köszönhetően a férfiak 400 méteres versenyében.
Micsoda nap Jamaicának!
Öt érmet gyűjtött a sportágban meghatározó, de azért mégis picinyke karibi ország ezen a varázslatos csütörtökön. Négyet a két gátszámban és a férfi távolugrásban, egyet a 400 méteren. Korábban Jamaica sohasem szerzett öt érmet egyetlen napon az atlétikai világbajnokságon, pedig olyan nagyágyúi voltak, mint Asafa Powell, Usain Bolt, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson vagyElaine Thompson-Herah. Most nem ők hozták a dobogós helyezéseket, hanem a relatíve ismeretlen többiek.
Ennyire kimeríthetetlen jamaica atlétikai kincsesbányája.