Baumgartner pontot szerzett

2004.06.20. 18:38
Baumgartner Zsolt nyolcadik lett Indianapolisban, az Amerikai Nagydíjon, így egy pontot kapott és ő lett a Forma-1 első magyar pontszerzője. Michael Schumacher nyert, az öccse súlyos balelsetet szenvedett, de megúszta.
Sporttörténelmi sikert ért el Baumgartner Zsolt a vasárnapi Amerikai Nagydíjon: nyolcadik lett, egy pontot kapott, így a sorozat első magyar pontszerzője lett. A Minardi több mint két éve, 2002 márciusában, az Ausztrál Nagydíjon végzett legutóbb pontot érő helyen, akkor Mark Webber ötödik lett.

A Minardi versenyzője végig megbízhatóan, hiba nélkül ment, és amikor hat körrel a vége előtt Fisichella is kiesett előle, a nyolcadik, egy egységet érő helyre került.

A versenyt Michael Schumacher simán nyerte, a második Barrichello, a harmadik az életében először dobogóra kerülő Takuma Sato lett.

A futam elején Fernando Alonso és Ralf Schumacher is súlyos balesetet szenvedett, előbbi a célegyenes végén egy defekt miatt ütközött a falnak, utóbbi az egyenes elején vesztette el uralmát a kocsi fölött. A 28 éves német pilóta percekig mozdulatlanul ült az autójában, a mentés rettentő sokára érkezett meg, és utána még percekig tartott, mire sikerült kiszedniük a kocsiból a pilótát.

Mentővel azonnal a pálya kórházába szállították, ahol kiderült, hogy nincs törése, majd további kivizsgálásra egy indianapolisi kórházba vitték, de ott is mindent rendben találtak.

A versenyen volt egy kizárás is, Montoyának azért kellett befejeznie a versenyt, mert a rajtnál a kocsija nem indult el, és ő szabálytalan módon cserélt autót, mellyel a boxból indult a többiek után. (A döntésen a versenybírák nagyjából hatvan körön át gondolkoztak.)

9 Jaguar 3
10 Minardi 1

Az Amerikai Nagydíj körről körre

18.59: Montoya kiugrott a rajtrácson álló kocsijából, amely nem indult el, és a boxba, a tartalékautójáért rohant. A többi kocsi elindult a felvezető körre.

19.00: Montoya a boxkijárathoz állt, onnét fog indulni.

Rajt: Barrichello tökéletesen jött el, mögötte M. Schumacher, Alonso, Sato a sorrend. Massa és Klien ütköztek, mindketten az aszfalton maradtak az első kanyarban, állva. Bruni szintén kiállt, és Pantano kocsijának is nekiütközött Klien. Safety car a pályán.

1. kör: Raikkönen, Button, Ralf Schumacher, Panis a további sorrend.

3: da Matta másodszor is a boxban járt.

4: Baumgartner a 13. helyen áll, hárman vannak mögötte.

5: a Safety Car elhagyta a pályát. Az újraindulást M. Schumacher mesterien használta ki, csapattársa szélárnyékában maradt, a célegyenes közepén kibújt, majd elment a brazil mellett. Barrichello kicsit amatőr volt.

7: M. Schumacher nyolc tizeddel van Barrichello és három másodperccel Alonso előtt. Baumgartner a 15. helyen halad.

8: Alonso a célegyenes végén, az első kanyar előtt, 340 körüli tempónál kapott defektet és ütközött a falnak. A pilóta saját lábán szállt ki a kocsiból, a törmelékeket takarítják.

9: Ralf Schumacher a célegyenes elején verte oda a kocsiját a falhoz, keresztbe fordult és megállt a pályán. A mentők csak percekkel később értek oda hozzá. Egy ideig a fejét sem mozgatta, de utána végre életjelet adott, felkattintotta a sisak plexijét és megmozdította a fejét.

#alt#

10: Safety car a pályán. A versenyt annak ellenére sem állítják le, hogy mindenhol törmelékek hevernek az aszfalton. Ralfot még mindig nem szedték ki a kocsiból.

14: a német pilótát hosszú percek után tudták csak kiszedni a kocsiból, mert annak ellenére, hogy próbált, nem tudott önerejéből kiszállni a cockpitból.

15: Eszméleténél van, de a szokásos "légágyra" tették és mentővel a pálya kórházába szállították. A mentőautó egy teljes kört ment vele, mielőtt a kórházba ért.

17: a Safety Car még mindig a pályán van.

18: a verseny újraindult.

21: a lassú periódus alatt szinte az összes kocsi tankolt, M. Schumacher vezet, majd Sato, Button és Montoya következik. Baumgartner a 13.

23: Schumachert Sato és Button is utolérte.

24: Button a boxba állt és tankolt, valamint kereket cserélt.

25: Sato is kiállt tankolni.

27: Button a boxba állt és befejezte a versenyt. Nem tudni, miért.

30: Ralf Schumachernek nincs törése, de további kivizsgálásra egy indianapolisi kórházba szállították.

33: M. Schumacher, Montoya, Barrichello, Trulli, Panis, Sato, Heidfeld, Fisichella a sorrend.

34: Raikkönen harmadszor volt a boxban, hosszú ideig semmit nem csináltak vele, majd visszaengedték. Montoya is tankolt, de neki minden simán ment.

35: Schumacher 14 másodperccel vezet és épp lekörözte Baumgartnert, aki tizenkettedik.

38: Trulli kocsijáról lerepült az oldalsó spoiler egy darabja. De megy tovább.

41: M. Schumacher tankolt, majd visszaállt a versenybe. Trulli mögé jött vissza a harmadik helyre. Baumgartner mindig a 12. helyen van.

42: Barrichello vezet, a további sorrend: Trulli, M. Schumacher, Sato, Panis, Montoya.

44: Heidfeld is kiesett, Baumgartner így már a 11. posztra jött föl. Sato tankolt.

45: Trulli is üzemanyagot vett fel. M. Schumacher így már második.

47: Panis és Coulthard is tankolt.

48: Fisichella is defektet kapott, de kis sebességnél, így elérte a boxot.

50: Barrichello tankolt, épp Schumacher mögé jött vissza.

51: Barrichello próbálta előzni Schumachert, a német és a brazil kocsija majdnem összeért.

54: Barrichello még mindig közvetlenül a német mögött van, de az utóbbi három körben nem próbálkozott az előzéssel.

56: Baumgartner még mindig a 11. helyen van. Montoya tankolt.

57: Montoyát kizárták a versenyből, a boxba kell állnia.

58: Montoya visszament a boxba, és kiszállt a kocsiból.

59: Schumacher 1,5 másodperccel van Barrichello előtt.

61: Webber kocsija is elfüstölt, így Baumgartner már a kilencedik. Trulli is lement a fűre, de hamar visszajött a pályára. Mint kiderült, akkor futott le, amikor Sato elment mellette. A japán szintén lefutott, de ő is visszaállt.

64: A sorrend kilenc körrel a vége előtt: M. Schumacher, Barrichello, Trulli, Sato, Panis, Raikkönen, Coulthard, Fisichella, Baumgartner.

67: Fisichella lelassult.

68: Baumgartner pontszerző helyen van, mert megelőzte az olaszt, aki nagyon lassan ment.

70: a sorrend - M. Schumacher, Barrichello, Sato, Trulli, Raikkönen, Coulthard, Baumgartner.

73: Schumacher nyert, Barrichello második, Sato a harmadik. Baumgartner a 8. lett és egy pontot szerzett.