Button az 1. körben nyerte a Török GP-t

2009.06.07. 13:30 Módosítva: 2009.06.07. 16:21
Az angol a rajt után megelőzte Vettelt, idén hatodszor győzött, a vb-t már 26 ponttal vezeti. Barrichello kiállt, Massa 6., Raikkönen 9., Hamilton 13.

Hét futamból a hatodikat nyerte idén Jenson Button Isztambulban: az első körben megelőzte Sebastian Vettelt, és a célig az első helyen maradt.

Csak a kerékcseréknél, pillanatokra veszítette el a vezetést, fölényesen és hibátlanul vezetett, a hajrában teljesen lelassított.

65 pontja van az eddig megszerezhető 69-ből, mivel pocsékul versenyző csapattársa, Rubens Barrichello feladta, mielőtt az angol lekörozte volna, a vb-t már 26 pont előnnyel vezeti.

A dobogó a Red Bullé lett, Mark Webber jobb, kétkiállásos taktikájával verte a háromszor tankoló Sebastian Vettelt. A német a végén talán meg tudta volna előzni márkatársát, de csapatfőnökei a rádión keresztül szóltak neki, lassítson.

A sztárpilóták közül csak Felipe Massa szerzett pontott, hatodik lett, a másik Ferrarival Kimi Raikkönen 9., Fernando Alonso 10., a világbajnok Lewis Hamilton 13.

A vb két hét múlva Silverstone-ban folytatódik, Button korábban elmondta, neki ez, hazai versenye, a Brit GP lesz a legfontosabb.

A Török GP körről körre

14.00: Elindultak az autók a felvezető körre. A legtöbben a keményebb gumin kezdik a versenyt.

Rajt: Vettel és Button jól eljöttek, Trulli, Webber, Massa, Rosberg, Raikkönen, Alonso a sorrend. Barrichello a középmezőnybe ment vissza, 12.

1. kör: Button megelőzte Vettelt, fél másodperccel vezet az első kör végén. A német egy jobbkanyarból kifelé lecsúszott a pályáról, az angol ekkor ment el.

2.: Button növelte egy kicsit az előnyét.

4.: Button, Vettel, Webber, Trulli, Rosberg, Massa, Alonso, Kubica, Raikkönen, Nakadzsima az első tíz.

5.: Button futja a leggyorsabb köröket, elhúz Vetteltől.

7.: Barrichello és Kovalainen oda-vissza előzték egymást, a brazil néhány kanyar múlva megpördült, amikor összeakadt a két autó. 17. helyre esett vissza.

8.: Hamilton elengedte Barrichellót.

10.: Button 4 másodperccel van Vettel előtt, Webber már tízzel van lemaradva.

12.: Barrichello Sutilba is belement, most nem pördült meg, de az első szárny jobb széle letöredezett.

13.: A brazil tankolt és új szárnyat is kapott.

15.: Vettel tankolt, Button még a pályán. Hatodiknak jött vissza a német.

16.: Jött Button is, a második Webber előtt jó 10 másodperc előnye volt. harmadiknak jött vissza. A negyedik Vettel 5 másodperccel veri, bár 10 körrel többre elég benzint kapott az angol.

17.: Webber is a depóban járt. Button újra vezet, Vettel második, a harmadik Kubica még nem tankolt.

19.: Vettel a könnyebb kocsival hozott 1,5 másodpercet Buttonon. Valószínűleg ő háromszor áll meg majd tankolni.

21.: Hamilton megelőzte Raikkönent a 13. helyért.

22.: Vettel mindjárt befogja Buttont, talán az angol el is engedi.

24.: Vettel az angol sarkában van, bármikor előzhet.

25.: Nakano, Rosberg, Trulli a 4-6. helyen.

26.: Button simán tartja Vettelt, a gyors kanyarokban szerez annyi előnyt, ami utána a lassabb kigyorsításainál elég az első hely megtartásához.

28.: Vettel másodszor is tankolt, lesz neki harmadik is, csak akkor kap majd lágy gumit.

30.: Webber második, Vettel harmadik. Buttontól csak hiba vagy balszerencse veheti el a győzelmet.

33.: Button, Webber, Vettel, Rosberg, Trulli, Massa, Nakadzsima, Kubica pontszerző.

38.: Button előnye 20 másodperc az élen.

43.: Button másodszor tankolt és kapott új gumit, ezúttal lágyat. Jött Webber is, az angol visszaállt az élre. Trulli szintén a depóban járt.

44.: Button lekörözte Hamiltont. Barrichello a másik Brawn-kocsival 15., Button mindjárt őt is lekörözi.

47.: Vettel harmadszor is kereket cserélt, mehet a 2. Webber után.

48.: Barrichello nem várta meg a lekörözést, a boxba ment és föladta. Az év első Brawn-kiesése. 10 kör a végéig.

53.: Vettelnek szóltak, hogy fogja vissza magát, és ne üldözze csapattársát.

55.: A német megfogadja a tanácsot.

56.: Button előnye 13 másodpercre csökkent, kíméli a motorját.

58.: Button az utolsó körben teljesen lelassított, simán nyerte a Török GP-t. Második a két Red Bull, Webber és Vettel.