Katonai védelem mellett lehet csak Bahreini GP
További Forma-1 cikkek
- A következő hat F1-idényből kétszer is kiesik a Belga Nagydíj
- Negyvenéves lett Sir Lewis Hamilton, aki a legnagyobb kapuzárási klisét mutatta be
- Már külföldön is híre ment a különleges magyar kollekciónak
- Örömhírt jelentett be Michael Schumacher lánya
- Nincs több kérdés, az utolsó szabad ülés is elkelt az F1 következő idényére
„Nagyon kényelmetlenül érzem magam, hogy elmegyünk Bahreinbe. Ha brutálisan őszinte akarok lenni, az egyetlen módja, hogy incidens nélkül megtartsák a versenyt, az a teljes katonai szükségállapot bevezetése, ami szerintem elfogadhatatlan lenne a Forma 1-nek és Bahreinnek is. Mi mind abban reménykedünk, hogy a FIA lefújja a dolgot” – nyilatkozott név nélkül a Reutersnek az egyik csapatfőnök.
A Bahreini Nagydíj tavaly az országban zajló demokráciát követelő tüntetések körül kialakult erőszak és felfordulás miatt maradt el. A bahreini biztonsági erők a környező Öböl menti monarchiák és nagyobb részt szaúd-arábiai csapatok segítségével fojtották vérbe a többségében síiták által, a szunnita monarchia ellen szervezett megmozdulásokat.
Múlt tavasszal ideiglenesen kijárási tilalmat vezettek be, legalább 1000 embert letartóztattak, és bár jelenleg újra szabadon lehet mozogni az országban, a kisebb összecsapások az aktivisták és a rendfenntartók között mindennaposak, 32-en haltak meg az elmúlt hónapokban.
A 2011-es arab tavasz óta a szunnita monarchia reformok bevezetésével próbálja kielégíteni a türelmetlenkedők követeléseit, de a tiltakozók szerint igazi változás helyett csak propaganda tevékenység van, amivel a nyugati megfigyelőket akarják lenyűgözni. Az átlag bahreini polgár életén viszont nem változtat.
Sokan azért emelik fel a szavukat, mert még mindig nem vontak felelősségre egy vezető tisztségviselőt sem a lázongások elfojtása miatt, amikor egy éve állítólag több embert is megkínoztak. Az igazságügy-miniszter márciusban elutasította a választ a kérdésekre, hogy mikor kezdődik meg a számonkérés.
A futam megtartása fals képet adna
Az ellenállók szerint egyértelműen hamis képet festene a bahreini állapotokról egy sikeres futamrendezés. A pálya és környéke elméletileg elzárható a külvilágtól, így az esemény rendben megtartható, ám mindez a legmagasabb szintű rendőri és katonai készenlét árán. A kormány a békét igyekszik hangsúlyozni a Forma-1 jelenlétével, de mivel erről szó sincs a térségben, a felkelők szerint az F1 csak ártana a demokráciának.
A szomszédos országok megfigyelői egyre erélyesebben szorgalmazzák, hogy Bahrein találjon valamilyen megoldást a helyzetre, mert ha tovább folytatódik a forrongás, egy új szíriai probléma alakulhat ki a térségben. A bahreini feszültséggel a Forma-1 is tisztában van, és már nem zárja ki a jövő hétvégére kiírt Bahreini Nagydíj törlését Bernie Ecclestone, a Forma-1 első számú vezetője sem.
„Ha az istállók nem akarnak menni, nem kötelezhetjük őket” – nyilatkozta a The Timesnak. A szerződés szerint csak a pályaüzemeltetők, a bahreini kormány vagy a Nemzetközi Autós Szövetség (FIA) mondhatja le a versenyt, de a hétvégi kínai futam alatt újabb egyeztetések várhatóak Jean Todt FIA-elnök, Ecclestone és az istállók között.
Sajtóértesülések szerint a feszült politikai helyzet miatt néhány csapat a futam elhalasztását szorgalmazza, Damon Hill exvilágbajnok azt mondta, hiba lenne odamennie a Forma-1-nek.
„Hozzám még egy csapat sem fordult, és jelen állás szerint semmi sem utal arra, hogy elmaradna a verseny” – nyilatkozta ugyanakkor Ecclestone, cáfolva azokat a híreszteléseket, melyek szerint a közel-keletiektől kapott 30 millió eurós jogdíj miatt ragaszkodik a futamhoz. Csütörtökön megerősítette, az F1 menne Bahreinbe: "A verseny a naptárban van. Csak a bahreini nemzeti sporthivatal emberei dönthetnek a törléséről".
Incidensektől tartanak
John Yates korábbi magas rangú londoni rendőrt, aki jelenleg a bahreini belügyminisztériumnak dolgozik, arról kérdezték, mire számíthat a Forma-1 a bahreini hétvégén. "Ha az emberek jogszerűen akarnak tiltakozni, és előre bejelentik az akciójukat, akkor kapnak erre engedélyt, de olyan kizárt, hogy utakat zárjanak le vagy a pályára menjenek. Az ilyesmi iszonyú felelőtlenség lenne, veszélybe sodornák magukat, a pilótákat és a nézőket, ezért minden hasonló helyzetben le fogunk csapni" - nyilatkozta az AP hírügynökségnek.
A Bahreini GP szervezőbizottságának elnöke, Zayed Al Zayani állítja, semmi probléma nem lenne, a bizonytalanság csak az országot messziről szemlélők fals híresztelései miatt alakult ki.
"Ami történik, az a nappalijukban tévéző külső szemlélők hibája, akiket nem is érdekel igazán a helyzet, és lusták, hogy mélyebben tájékozódjanak. Ők gerjesztik a vitát a semleges résztvevők kárára. Mindez kisebb csoportok megfélemlítő taktikájával kiegészülve téves előítéletek és a jelenlegi helyzet kialakulásához vezetett. Az elmúlt pár hétben voltak itt vendégeink, akik nem voltak restek, hogy első kézből szerezzenek tapasztalatot a körülményekről. Megmondhatják, hogy a királyság felkészült a Forma-1 fogadására. Arra kérem a döntéshozókat, hogy rájuk hallgassanak" - nyilatkozta az Autosportnak Al Zayani.
A sportvezető a Lotus néhány emberére célzott, akik valóban jártak Bahreinben, hogy felmérjék a terepet, és valóban pozitívan nyilatkoztak a látottakról. Jelentésük Ecclestone-hoz is eljutott, aki emiatt legutóbb már azt mondta, "minden tökéletes, nincs semmi baj, semmi jele annak, hogy ne tartanánk meg a futamot".
Amnesty International is figyelmeztet
Az Amnesty International (AI), a világ legnagyobb emberi jogi szervezete ugyancsak a futam törlését sürgette. "Azt tanácsoljuk a Forma-1-nek, hogy nagy ívben kerülje el Bahreint - nyilatkozta a Süddeutsche Zeitung című napilap csütörtöki számában Wolfgang Grenz, az AI német szekciójának főtitkára. - A verseny lemondása jelezné a világnak, hogy továbbra is aggodalomra ad okot a helyzet Bahreinben, ahol tavaly 47 békés tüntetőt öltek meg. Fontos, hogy a gazdasági érdekek ne élvezzenek elsőbbséget az emberi jogokkal szemben."
Csakhogy a Lotus mindezt nem vállalja fel: gyorsan közleményt adott ki, mely szerint embereinek véleménye egy titkos dokumentumból szivárgott ki, amit az összes többi csapatnak továbbküldtek. Kiemelik, hogy a kérdésben - hogy menjenek-e vagy sem - csak a FIA dönthet, és ők még véletlenül sem akarják összekeverni magukat a szervezettel, kiküldötteik véleménye semmit nem jelent, csupán támpont.
Ugyanezt erősítette meg a FOTA, az F1-csapatok szövetsége is, ami teljes mértékben a FIA-ra hárítja a döntés jogát és felelősségét.
"A sajtó arról spekulál, hogy az istállók töröltetni akarják a Bahreini GP-t. Ez lehetetlen, a csapatok nem törölhetnek futamot. A Forma-1-es világbajnokságban versenyzünk, így a FIA-nak kell iránymutatást adnia nekünk effajta esetekben" - írja a FOTA kommünikéje.
A háttérben a pénz állhat
Ecclestone korábban közölte, hogy Bahrein kimaradása a csapatokat anyagilag negatívan érintené, amit persze ők sem akarnak. Valószínűleg akkor nem kapnák meg az itteni fellépésért járó pénzt, ha ők döntenek úgy, hogy távol maradnak, és miattuk kellene a FIA-nak kimondania a törlést. Viszont ha a FIA hivatalosan nem engedi őket oda, akkor az már jogilag nem az ő saruk - elképzelhető, hogy ebben az esetben nem kellene elfogadniuk a nyereségkiesést, vagyis a döntés tologatásának hátterében a pénz van.
Egyelőre annyi biztos, hogy jövő péntek délelőtt el kell kezdeniük a csapatoknak az első szabadedzést, ám a most hétvégi kínai futam legfontosabb témája a Bahreini Nagydíj megtartása lesz. Pénteken ülnek le a csapatok, Ecclestone és a FIA képviselői, legkésőbb hétfőig dönteni kell, hogy az autókat időben tovább tudják szállítani a következő helyszínre, ami jelenleg még Bahrein.