További Futball cikkek
- Szoboszlai szerdai játéka még mindig kérdéses, kezdő bizonyosan nem lesz Londonban
- Moszkvában ismét egy magyar–orosz felkészülési mérkőzés lehetőségéről cikkeznek
- A Barcelona már biztosan lemarad a nyári egyik kiszemeltjéről
- Az új évben sem lassít 2024 csodacsapata, 3–0-s idegenbeli sikerrel lendült Szoboszlaiék nyomába
- Megszólalt a kilencszeres magyar bajnok, még nem ért véget a patinás klub drámája
Biztosra vehető, hogy Magyarországon a sportolók közül még senkit sem kísértek annyian utolsó útjára, mint Puskás Ferencet fogják szombat délután, a Nemzet Búcsúján.
Best halála megmozgatta egész Belfastot
Lehet, hogy itthon szokatlan a felhajtás, néhányan finoman értetlenkedtek is már eddig, a világban azonban egyáltalán nem ritkaság, hogy százezren vesznek búcsút nemzetük egyik bálványától, milliók példaképétől, akit körbevisznek szülővárosában.
George Best az ötfontos bankjegyen (fotó: AFP)
Tavaly december elején egy Puskáshoz hasonló nagyságot kísértek örök nyugalomra, az északír George Bestet. Belfast utcáin félmilliós tömeg tisztelgett a Manchester United csatára előtt a BBC helyszíni közvetítése ellenére. A temetés háromszázezer euróba került, az egész város felbolydult.
Best temetése Belfastban (fotó: AFP)
A bolgár sztár nevét stadion viseli
Best a Manchester színeiben 465 mérkőzésen 180 gólt szerzett, Puskással ellentétben kiérdemelte az Aranylabdát, de korántsem futott be akkorra válogatottbeli karriert, mint a Real tízese. Bestet az egész ország szánta, mert elhatalmasodó alkoholizmusán nem tudott uralkodni.
Puskás és Best nagyságát igen nehéz lenne összehasonlítani, a temetéseik között is biztos lesznek hasonlóságok és különbségek. Az utóbbi kategóriába tartozik, hogy Belfast nagyon magáénak érezte a klasszist, a halála után nem lehetett úgy végigmenni a főutcán, hogy a kirakatokban ne legyen ott a róla szóló könyv, cd, dvd, különféle ajándéktárgyak, és megannyi trikó, a hátán Best születési és halálozási évszáma valamint egy hetes, hiszen ebben a mezben lett világhírű.
A magyar piacot tekintve a kereskedők eddig nem ismerték fel Puskás jelentőségét, egy trikót nem láttunk a belvárosban, pedig az idejövő turisták alighanem szívesen vásárolnának belőlük. A róla szóló könyvből - a család szóvivője, Szöllősi György írta - viszont már a harmadik kiadást nyomták.
Szintén félmillióan vonultak az utcára, miután a bolgár Georgij Aszparuhov autóbaleset áldozata lett. A kimagaslóan tehetséges játékos huszonnyolc évesen halt meg, ám így is három világbajnokságon vehetett részt, 1966-ban a magyarok ellen 3-1-re elveszített meccsen ő lőtte az első gólt. Aszparuhovról azóta csapata, a Levszki Szófia stadionját nevezték el.
Garrincha testi hibája ellenére világsztár lett
Maradva a volt szocialista táborban, az ukrán edzőóriás Valerij Lobanovszkij búcsúztatása közel ennyi embert vitt az utcákra, mint a három évvel ezelőtti narancsos forradalom. A még szovjet érában a kapitányi posztot is betöltő vaskezű szakvezető megkapta az Ukrajna Hőse kitüntetést. Moszkvában a világ egyik legjobb és legelismertebb kapusa, Lev Jasin szintén félmilliós tömeget mozdított meg végső búcsúztatásakor.
Garrinchát lábai hibűja sem zavart (fotó: AFP)
Brazíliában a kétszeres világbajnok, Manuel Garrincha az ötvenedik évét sem érte meg, mindenki sajnálta elzüllése miatt, utolsó napjait eladósodottan, nyomorban töltötte. Garrincha azért váltotta ki a nézők csodálatát, mert születési rendellenessége miatt az egyik lába rövidebb volt, mint a másik, de ennek ellenére kiismerhetetlenül, mi több, szélvészgyorsan cselezett.
Matthews-t is imádták
A csatár koporsóját a Maracana stadionban állították ki 1988-ban, szurkolók ezrei rótták le előtte kegyeletüket, innen vitték át a közeli Pau Grande-i temetőbe, a visszaemlékezések szerint eközben a munkások letették a szerszámot a kezükből, a kisiskolások pedig néma vigyázzállásban álltak az út mellett. A koporsóját szeretett klubja, a Botafogo zászlajával takarták le.
Az angol Sir Stanley Matthews nyolcvanöt éves korában, 2000-ben távozott az élők sorából, őt tizenkét mérföldön keresztül kísérhették rajongói.
Az 1982-ben világbajnok olasz védő, Gaetano Scirea halálhíre is sokkolta országát 1989-ben, ennek megfelelően ugyancsak ezrek kísérték koporsóját. A világ egyik legjobb középhátvédje, aki a Juventusszal BEK-et is nyert, harminchat évesen halt meg autóbalesetben, Lengyelországban.
Kubalát is nagyon tisztelték
Ugyanezt a megtiszteltetést kapta meg Kubala László Barcelonában - 2002-ben -, a katalán klub vezetői még azon is tanakodtak, hogy róla nevezik el a csapat közel százezres kultikus arénáját, a Nou Campot. Kubala legalább annyira népszerű még mindig Barcelonában, mint Puskás Madridban, a sport Nagykeresztjével tüntették ki, amivel csak kivételes egyéniségek büszkélkedhetnek.
Kubala László temetése (fotó: AFP)
Fehér emlékét szobor őrzi
Két fiatal magyar futballista döbbenetes halála is ezreket vitt a temetőkbe. 2005 januárjában a Benficát erősítő Fehér Miklós, egy évvel később a Cipruson futballozó Zavadszky Gábor hunyt el.
Fehér Miklós (fotó: AFP)
Fehér emlékét a Luz stadion főbejáratánál szobor őrzi, a patinás portugál klub játékosai bajnoki címük után azonnal Fehér győri sírjához repültek, és az olasz Trapattoni mester vezetésével neki ajánlották az aranyérmet.