Papíron miénk a 2012-es foci-Eb
További Futball cikkek
- Hivatalossá vált, hogy Kecskeméten folytatja a Fradi magyar válogatott labdarúgója
- Hatalmas fizetéssel marasztalná távozófélben lévő sztárját a Liverpool
- Három légiósa nem tartott a Ferencvárossal a spanyolországi edzőtáborba
- Kétgólos Roma-sikert és tömegjelenetet hozott a római derbi 200. felvonása
- Roy Keane a negyedik ligába száműzné a betliző Liverpool-sztárt, de ő a Tranmere-nek sem kell
Walesi közöny, olasz és lengyel felhajtás
A magyar és horvát közös jelentkezés mellett Olaszország és a szintén együtt próbálkozó Lengyelország és Ukrajna akarja elnyerni az öt évvel később esedékes tornát. Az kedden végleges lett, hogy ezt az Eb-t még biztosan nem kibővített létszámmal (24 csapattal), hanem tizenhat résztvevővel rendezik meg.
A walesi fővárost a délutánig nem nagyon mozgatta meg, hogy fontost döntést hoznak az európai foci vezetői, majd kora délután olaszok lepték el a városháza előtti teret. Ebben az épületben tartották a pályázók az utolsó prezentációkat, ide érkeztek az őket képviselő politikusok, hírességek. Aztán a lengyelek is zajt csaptak Cardiff központjában, a magyar felhajtás elmaradt, de a pályázat egyik arca, Semmi-Kis Tünde így is jelentős feltűnést keltett, amikor megjelent.
Magyar szépség, olasz sportautó
A sajtót sem igazán mozgatta eddig a döntés, bár a helyszínen sokan követik figyelemmel a procedúrát, a keddi olasz lapok például alig foglalkoztak a cardiffi döntéssel. Egyelőre úgy tűnik, a magyar lapokon kívül senki nem számol komolyan a magyar-horvát pályázattal, az olaszokat várják befutónak.
Bár színes felhajtást csaptak és Ferrarikat hoztak magukkal Cardiffba, a helyszínen is úgy tűnt, az olaszok mintha könnyedén vennék a pályázást. Bár a tavaly világbajnokságot nyert válogatott szövetségi kapitánya, Marcello Lippi vezette a küldöttséget, az csak húsz-harminc fős volt. Nem úgy a lengyeleké és az ukránoké, amelyet a legmagasabb szinten képviseltek az országok politikusai. Bár hétfőn még úgy volt, hogy nem tudnak eljönni, végül beesett a bemutatóra Viktor Juscsenko ukrán államfő és a lengyel miniszterelnök, Lech Kaczynski, aki még késett is és miatta csúszott a kezdés is.
A lengyelek és az ukránok is belehúztak
Ez a delegáció is körülbelül százötven fős volt, akárcsak a magyar-horvát. Azonban a mienkénél is keletebbi pályázatot a jelen és a közelmúlt sztárjai képviselték - Andrij Sevcsenko, Kerzy Dudek, Vitalij Klicsko, Szerhij Bubka - a mieink inkább a régmúltra építettek. A horvátok ugyan elhozták Davor Sukert, a 98-as vébén bronzérmes és gólkirály csatárt, a magyar részről az egyetlen aranylabdásunk, Albert Flórián, Mészöly Kálmán, Dunai Antal ment el, valamint elutazott Cardiffba Puskás Ferenc özvegye is, akit Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke kísért Michel Platini UEFA-elnökhöz. A prezentáción bejelentkezett a második magyar, aki a világűrben jár: Charles Simonyi a nemzetközi űrállomásról győzködte az UEFA-vb tagjait, hogy miénk a legjobb pályázat.
Sok könny, sok öröm, sok taps
A bemutatót magyar részről Demcsák Zsuzsa vezette – a kormányszóvivőségtől még kinevezése előtt visszalépő korábbi tévést hétfőn húzta elő a kalapból a magyarországi szervezőbizottság vezetője, Gyárfás Tamás.
A legnyomatékosabb azonban talán a két miniszterelnök - Gyurcsány Ferencé, illetve Ivo Sanaderé - jelenléte volt. Előbbi a városházára igyekeztében úgy értékelt, a szervezők már mindent megtettek: "Most már csak a szerencsén múlik, meg az Úristenen." Kifelé meg így jellemezte a bent történteket: "Sok könny, sok öröm, sok taps."
Bele se kérdeztek
Kifelé haladóban Ivo Sanader horvát miniszterelnök azt mondta, kollégája ígéretet tett arra, hogy hamarosan befejezik a két ország között húzódó autópályát és a vasúti összeköttetést.
Gyurcsány még azt is elárulta, bár negyedórájuk lett volna, a vb-tagok egyetlen kérdést sem tettek fel, ami szerinte jó jel. A horvát kormányfő meg világossá tette, az sem baj, ha nem kapjuk meg ezt az Eb-t, majd megpályázzák a következőt. Azt nem tette világossá, hogy erre egyedül vállalkozna-e országa.
Gyurcsány marad
A prezentációk után sajtótájékoztatón Gyurcsány Ferenc azt mondta, nemzeti ügy mindkét ország számára az Eb-rendezés. A két ország együtt és külön-külön összesen már ötödik alkalommal pályázik és semmi kétsége sincs afelől, hogy a legjobb anyagot készítették el.
A két kormányfő abban is megegyezett, hogy Gyurcsány marad Walesben (majd továbbmegy Londonba, hogy Tony Blairrel tárgyaljon), míg Sanader, dolga végeztével, kedd este visszarepült Zágrábba.
Gyárfás elégedett
"A mór megtette a kötelességét. Az én feladatom ezzel véget ért" - zárta le a keddi bemutatót a maga részéről Gyárfás Tamás. A pályázati anyag fogadtatásáról, mint érintett nem kívánt beszélni, a saját véleménye azonban elégedettséget tükrözött: "Szokatlan lesz, amit mondok, de nagyon elégedett vagyok mindenkinek a teljesítményével, köszönök mindent!"
Az a prezentációk után egyértelmű lett, az UEFA szakmai bizottságai által készített jelentés szerint a magyar-horvát kandidálás a legjobb. A második helyre az olaszt tették, a lengyel-ukrán a harmadik. Az adminisztráció szakmai véleménye azonban nem köti a vb-tagok kezét, ettől még bárhogyan dönthetnek. Arról az értesülésről azonban nem esett szó, miszerint a vb román tagja, Mircea Sandu látja el információkkal a magyar-horvát delegációt.
Szenzációs Demcsák
"Reálisan értékelni nehéz. Csak szubjektívan és elfogultan tudok, már csak azért is mert a mi bemutatónk nem csak praktikus volt hanem érzelmileg is hatott. A két miniszterelnök szenzációsan szerepelt, végig és meggyőzen hangsúlyozták azt, milyen nagy szükség lenne az Eb-rendezésre mindkét országnak" - árulta el a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) sajtófőnöke, Serényi Péter. Szerinte tökéletesen volt megkomponálva a prezentáció, minden poén ült. Gyurcsány inkább a stadiontervekről beszélt, Sanader pedig a kiegészítő eseményeket, kulturális programokat ecsetelte. "Demcsák Zsuzsa is szenzációs volt, a miniszterelnökök mellett ő volt a harmadik főszereplő."
Serényi azt is felidézte, hogy a két futballszövetség elnöke a másik nyelvén szólalt meg: Kisteleki István horvátul mondta azt, hogy fontos lenne a két országnak az Eb, Zlatko Markovic viszont Puskás klasszikus szavait idézte. "Kis pénz kis futball, nagy pénz nagy futball" - hangzott a legendás mondat.
Mindent megtettek
A hangulatot az MLSZ-sajtófőnök várakozással telinek mondta. "Mindent megtettünk." Serényi szerint azonban nem lehet már semmilyen ígéretre hagyatkozni a szavazatokkal kapcsolatban. "Még a tradicionális barátságokban sem lehet biztosan bízni. Most azok sem bíztatnak, akikkel régi és jó a kapcsolat."
A papírforma szerint az olasz és a magyar-horvát pályázat között dől el a rendezési jog sorsa. "Nem úgy áll, hogy kiessünk az első kör után. Ezer százalékosan nem."
Az UEFA végrehajtó bizottsága magyar idő szerint szerda délelőtt tízkor ül össze és fél tizenkettőre meghozza a döntését. A bejelentést a magyar közszolgálati televízió és a Sport TV is élőben közvetíti.