Szavazzon! Kivel pályázzuk meg a 2016-os Eb-t?
További Futball cikkek
- Táblagépre cserélte a kapuskesztyűt, Valenciában él, és BL-győztes játékosokkal üzletel az ex-újpesti
- Ismét megdőlt egy Puskás-rekord, de maradt még bőven
- Nem közelednek az álláspontok: Szalah továbbra is úgy számol, nyáron elhagyja a Liverpoolt
- A Liverpool vezetőedzője Szoboszlai Dominikot méltatta
- Megúszhatja a Barcelona, mégis regisztrálhatja az Európa-bajnok játékosát
Sorrendben harmadszor pályáztunk a futball-Eb-re, kérdés, a 2004-es, a 2008-as és a 2012-es torna elbukása után, belevágunk-e negyedszerre is. A horvát szövetség elnöke kedden cardiffi tudósítónknak azt mondta, hogy vereség esetén is pályázunk, arra viszont diplomatikusan nem tért ki, hogy kivel. A horvátokra és a magyarokra is jellemző ugyanis a gyakori partnercsere.
Horvátország a 2008-as Eb-re Bosznia-Hercegovinával kandidált, mi egyedül vágtunk neki. A 2004-es versenyt Ausztriával szerettük volna elnyerni, nyugati szomszédunk a következő kiírásnak Svájccal vágott neki és nyert is.
Magyar–Szurkisz közös pályázat kellett volna
Ha abból indulunk ki, hogy 2016-ban már minden bizonnyal nem tizenhat, hanem huszonnégy csapatos lesz az Eb, akkor sok esélyünk egyedül nincs a rendezésre, mivel tizenkét világszínvonalú, legalább harmincezres stadiont kell felépíteni. Az esélyeket tovább csökkenti, hogy 2012-ben is Kelet-Európában lesz a foci-Eb, nehezen elképzelhető, hogy megint a térség rendezzen.
Így örültek a lengyelek és az ukránok: Listkiewicz és Szurkisz (fotó: AFP)
Ha mégis a rendezés mellett döntünk, akkor kell egy társ. Horvátország elvileg megfelelő partner lehetne, de ha mégsem, akkor van még elég szomszédos ország. Most sajnálhatjuk igazán, hogy nem fogtunk össze Ukrajnával, befolyásos UEFA-vb-tagjuk, Hrihorij Szurkisz talán velünk is győzelemre vezethette volna a pályázatukat.
Szlovákia túlságosan kicsi egy Eb megrendezésére, nem beszélve a kétmilliós Szlovéniáról, ahol csak két, negyvenezresnél nagyobb város van. A jövőre rendező Ausztria nem valószínű, hogy újra próbálkozna, ráadásul a korábbi tapasztalataik alapján kijelentették: Magyarországgal soha nem pályáznak közösen.
Románia Bulgáriát választotta
Szerbia nem lenne rossz választás. A kilencmilliós ország ugyan éppen csonkítás előtt áll – a másfélmilliós Koszovót készülnek leválasztani –, de még így is maradnak elegen, a futballjuk pedig össze sem vethető a miénkkel. És, mint most kiderült, kabalának se rossz egy belpolitikai válsággal küszködő országgal pályázni, az ukrán parlament bejáratát éppen akkor torlaszolták el tüntetők, amikor Michel Platini országuk nevét mutatta fel Cardiffban.
És ott van még Románia is. Eredetileg úgy volt, hogy velük pályázunk a 2012-es Eb-re, végül visszaléptek, mert gazdaságilag nem tartották elég erősnek magukat a rendezésre. És még UEFA-vb-taguk is van, ez meg felbecsülhetetlen kincs a döntésnél. Csak egy baj van: Románia már bejelentette, hogy 2016-ra Bulgáriával rendeznének Eb-t.
Ha már itt tartunk: 2016-ra eddig hárman jelentkeztek be. A román–bolgár pároson kívül Skócia és Wales, valamint Svédország és Norvégia. Skócia is szereti cserélgetni partnereit, a 2008-as Eb-t még Írországgal rendezte volna meg.
A végső megoldás
Persze három sikertelen nekifutás és azután, hogy most az eddig egyszer sem próbálkozó, kelet-európai kettős elsőre sikert aratott, lehet, hogy más játékszer után kellene nézni. Építeni stadionokat, összehozni egy, a tetszhalottnál értelmesebb bajnokságot és megverni a pályán Máltát és Ciprust.