Mi végképp nem becsülhetjük le Máltát
További Futball cikkek
- A Barcelona négygólos sikerrel jutott tovább a Király-kupában
- A Fiorentina kiütésével élre állt Olaszországban a Napoli
- Kerkez élete egyik legjobb teljesítményével szinte minden lapnál a meccs embere
- Minden londoni nagycsapat botlott, a Liverpool helyzete meccs nélkül is javult
- Meghalt Halmosi Zoltán
Szerda este fél nyolckor Málta válogatottjával találkozik Erwin Koeman csapata a világbajnoki selejtezők negyedik fordulójában. A mérkőzés előtt a mieink négy ponttal a negyedik helyen állnak (az azonos mutatókkal rendelkező Albániát egymás elleni eredménnyel előzzük meg), Málta pedig 0 nulla ponttal a csoport utolsó helyezettje.
Vb-selejtezők, 1. csoport
1. Dánia 7 (6-2)
2. Svédország 5 (2-1)
3. Portugália 4 (6-3)
4. Magyarország 4 (3-2)
5. Albánia 4 (3-2)
6. Málta 0 (0-10)
Málta eddig mérkőzései: Portugália (o) 0-4, Dánia (i) 0-3, Albánia (i) 0-3
Magyarország eddigi mérkőzései: Dánia (o) 0-0, Svédország (i) 1-2, Albánia (o) 2-0
Ellenfelünk tíz kapott gólja ellenében még egyet sem tudott szerezni, két idegenbeli mérkőzését egyaránt 3-0-ra veszítette el, hazai pályán pedig négyet kapott a portugáloktól. A máltaiaknak természetesen az ilyen vereségek simán beleférnek, számukra nem a továbbjutás a cél, hanem a tisztes helytállás, ami a kontinens meghatározó csapatai ellen minél kisebb gólarányú vereséget, a közepesen erős országok ellen pedig esetleg pontszerzést jelent.
Málta története során mindössze négy hivatalos mérkőzést nyert, az 1975-ös Görögország elleni 2-1-es győzelem után nagyjából tízévente elkaptak egy óvatlan ellenfelet. 1982-ben Izlandot (2-0), majd 1994-ben következett az azóta is egyetlen idegenbeli sikerük Észtországban. Legutóbb szinte napra pontosan két évvel ezelőtt a Bozsik Péter által irányított magyar válogatottat verték 2-1-re.
A mieink egyébként is Málta kedvenc ellenfelei, hiszen az 1990-es világbajnoki selejtezősorozatban veretlenek maradtak a magyar válogatottal szemben (1-1, 2-2), így biztosak lehetünk benne, hogy eddigi, még a máltai futball erejéhez mérten is szerény teljesítményükön ellenünk kívánnak javítani.
Magyar-máltai örökmérleg
A két csapat eddig tíz mérkőzést játszott, ezeken hét magyar győzelem mellett egy máltai siker és két döntetlen született, az összesített gólkülönbség 24-6 a magyar válogatott javára. Máltán ötször találkoztak a csapatok, Ta'Qaliban magyar szempontból 3-1-1 a mérleg, a gólkülönbség 11-5 Magyarország javára. Az apró ország futballja az utóbbi években komoly fejlődést mutat, a magyarok elleni győzelem mellett több figyelemre méltó eredményt értek el. Az Eb-n elődöntőig jutó Törökország elleni 2-2 a selejtezők egyik legnagyobb meglepetése volt, de az Európa-bajnokság házigazdája, Ausztria sem tudott győzni Ta’Qali-ban (1-1). Idén márciusban barátságos mérkőzésen a máltaiak a földdel tették egyenlővé a velük közel azonos játékerőt képviselő Liechtensteint (7-1), a minket is elintéző Mifsud egymaga öt gólt szerzett.
Michael Mifsud talán az egyetlen máltai játékos, akinek a nevét megjegyezte egész Magyarország (annak ellenére, hogy a szégyenteljes vereség alkalmával Schembri duplázott); az alacsony termetű csatár nem véletlenül a máltai futball legismertebb képviselője. A szélvészgyors támadó a Coventry City profija, korábban hazája bajnokságában elképesztő gólrekordot állított fel a Sliema Wanderers csapatában, 80 meccsen szerzett 60 góljának köszönhetően a Kaiserslautern szerződtette.
Mifsudot már Norvégiából igazolta le a Coventry, és annak ellenére, hogy az angol másodosztályban mutatott gólrekordja közel sem olyan fényes, mint a máltai (66/14), figyelmeztető lehet, hogy második lett az év játékosa szavazáson a City szurkolóinak voksai alapján. A támadó Angliában nem csatárt játszik, hanem jobbszélsőt, vélhetően ellenünk is második csatárként fogja szerepeltetni Dusan Fitzel szövetségi kapitány.
A 2008-as Eb-selejtezők
A máltai válogatott nemcsak a magyar csapatot lepte meg, igaz, győznie egyedül ellenünk sikerült, de ahogy említettük, 2-2-re végeztek hazai pályán Törökországgal is. Ráadásul 12 perccel a mérkőzés vége előtt még vezettek az Eb-bronzérmes ellen, és idegenben sem vallottak szégyent: közel hatvan percig tartották magukat Isztambulban. Szoros mérkőzést játszottak a csoport másik továbbjutójával, Görögországgal is, 1-0-ra kaptak ki Ta'Qaliban Baszinasz büntetőből szerzett góljával. Az ellenünk elért győzelem és a törökök elleni pontszerzés mellett még egy döntetlenjük volt , ezt Moldovában érték el, és szintén egy hajrában kapott gól fosztotta meg őket egy még nagyobb siker elérésétől.
A máltai csapat kapuját légiós, Justin Haber őrzi, aki a Sheffield United alkalmazottja, igaz, pályára még nem lépett csapata színeiben, ennek ellenére ő az első számú hálóőr. Ellenfelünk négyvédős felállása állandónak tekinthető, de míg idegenben általában öt középpályással és egy csatárral lépnek pályára, addig hazai pályán (ellenünk pedig talán különösen) 4-4-2-es formációban kísérelnek meg minél több támadást vezetni.
Ha valakinek, a magyar válogatottnak a legszigorúbban tilos lebecsülnie Málta legjobbjait, és az első pillanattól kezdve maximálisan koncentrálva kell pályára lépnie, hiszen az Albánia elleni győzelem (sőt, a svédek elleni remek játék) válhat semmitmondó emlékké, ha Máltán nem győz Erwin Koeman csapata. A máltaiak mérkőzéseiből ráadásul kiderül az is, hogy ha az elején gólt kapnak, általában fordítani, de még egyenlíteni sincs erejük, ellenben minél tovább húzzák ki kapott gól nélkül, annál inkább felbátorodnak – és persze annál idegesebbé válik az ellenfél is.