További Futball cikkek
- Kubatov Gábor: Nekem nincs olyan kíméletes főnököm, mint a Mol vezérigazgatója
- Válogatott védőnk csapata óriási zakót kapott, legendás edzője kiakadt
- 30 év után megkerült az elveszettnek hitt, egymillió fontot érő mez
- Műteni kellett a kapust, aki törött bokával védte ki a Manchester City szemét
- Szoboszlai Dominik kimagasló értékkel került be a Premier League álomcsapatába
A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) elnöksége múlt csütörtöki ülésén úgy döntött, visszaveszi magához az úgynevezett vagyoni értékű jogokat, amelyeket egy szerződés keretében másfél éve a profi futballklubokat tömörítő Magyar Hivatásos Labdarúgóligára (MHLL) ruházott.
Rendet akarnak
„Az MLSZ elnöksége a törvényes működést akarta visszaállítani ezzel a lépéssel" - jelentette ki Kisteleki István, a szövetség elnöke. A sporttörvény értelmében a sportszövetségek felelősek a vagyoni - vagyis a tévéközvetítési, marketing-, reklám-, rádiós - jogok értékesítéséért. Hozzátette, nem egyoldalú lépésről volt szó, ajánlatot tettek a kluboknak, amelyek igent mondtak erre. Az MLSZ ezután kezdeményezte a 2007 októberében kötött szerződés felbontását.
„Nem akarjuk többé, hogy különböző szervezeteknél, cégeknél legyenek a magyar futball alapjait jelentő kereskedelmi jogok" - mondta Kisteleki, aki nem titkolta, az MLSZ központosításra törekszik. A szövetség nem a csapatok megkerülésével fogja szétosztani a befolyó összegeket, hanem egy elosztási szabályzat alapján az MLSZ-en belül működő NB I.-es tulajdonosi bizottság teszi majd ezt a kispesti klubtulajdonos George Hemingway vezetésével. A szövetség minden kezelési költség felszámolása nélkül fogja közvetlenül a csapatoknak visszaosztani a bevételeket, tehát az elnök szerint jobban fognak járni, mint eddig.
Az MLSZ-elnök arról is beszélt, hogy programjának újabb pontja teljesül a lépéssel, szerinte így rendeződnek az eddig nem teljesen törvényes viszonyok, a futball pénzügyi-gazdasági alapjai biztosabbá válhatnak. Kisteleki a vagyoni jogok visszavételével a magyar futballban 10-15 éve egymást követő ügyeknek is véget vetne.
Mi van akkor az Advertummal?
A döntéssel gyakorlatilag kiürül az MHLL, amely eddig osztotta el a jogokból befolyó pénzeket. Kisteleki egyetértett azzal a megállapítással, hogy az MLSZ mostani döntésével magától akarja megmenteni a csapatokat.
A vagyoni értékű jogok visszavétele a liga és az Advertum közötti megállapodást is érinti, sőt annak kapcsán jött létre. A 3,1 milliárdos ligatartozás rendezésére létrejött üzlet magában foglalja a rádiós jogokat, amelyeket eddig nem szabályoztak. A sporttörvény értelmében ezeket a jogokat nevesíteni, vagyis elvonni kellett és ezt az MLSZ tehette meg. A szövetség pedig ennek kapcsán döntött a vagyoni értékű jogok visszavételéről.
Örülnek
Az 3,1 milliárdos APEH-tartozást állami garanciával rendező és emellett egy 2,1 milliárdos kölcsönből országos médiahálózatot is építő Advertumnál nem estek kétségbe az MLSZ-döntés miatt. "Örülünk, mert még nagyobb biztosítékot jelent a 15 évre szóló szerződésnek, amelyet a ligával kötöttünk" - mondta Klausmann Viktor, a nyíregyházi médiavállalkozás szóvivője. Az MHLL-lel a rádióközvetítési jogokra, illetve öt reklámtábla értékesítésére kötött szerződések továbbra is érvényben vannak. Azokhoz egy újabb, az MLSZ-szel kötendő megállapodást kell még csatolni. Az Advertum-szóvivő szerint a Pénzügyminisztérium utolsó feltétele volt a legfőbb futballirányítő szerv bevonása az adósságrendezésbe. Klausmann szerint a szükséges szerződést még februárban megköthetik, júliusban pedig megkezdheti működését az országos elérésű médiahálózat.
Újra egyezkedhetnek?
Kisteleki István szerint azonban nem autolmatikusan szerződnek az Advertummal, hanem az MLSZ mérlegeli a cég ajánlatát.
Az új helyzet azt is jelenti, hogy kikerültek az MHLL kezéből azok az eszközök, amelyek birtokában szerződött a klubok 3,1 milliárd forintos tartozásának rendezésére. Az MLSZ-elnök azt mondta, a tartozást fontos rendezni, de az nem a szövetség dolga, a ligának kell megoldást találnia.
Mi is az az Advertum-ügy?
Novemberben már úgy tűnt, véglegessé vált az MHLL és az Advertum közötti üzlet: a nyíregyházi székhelyű médiavállalkozás vállalta, hogy egy májusban kapott kormánygaranciával a kezében kereskedelmi banki hitelből azonnal rendezi a liga állam felé fennálló, 3,1 milliárdos tartozását. Ez a tartozás még 2001-re vezethető vissza, amikor a profi klubok az úgynevezett profifutball-fejlesztési kötvény kibocsátásából az MFB lejegyzése után pénzhez jutottak, és ez a kintlevőség 2007-ben az APEH-re szállt. Az MHLL a megállapodás értelmében a 3,1 milliárdot a következő 15 évben kamatmentesen fizeti vissza az Advertum Kft.-nek. Az utóbbi mindezért hozzájuthatott minden NB I.-es stadionban öt reklámtábla kihelyezési, értékesítési, valamint az első két osztály kizárólagos rádióközvetítési jogaihoz, illetve az MHLL százszázalékos tulajdonában álló Profi Liga Kft. lejárt követeléseihez. Az Advertum a 3,1 milliárdos hitel mellett felvehetett egy másik, 2,1 milliárdos kölcsönt is, ebből a magyar futball népszerűsítését is szolgáló, országos médiahálózatot alakíthat ki. Az ügylet fontos része, hogy az Advertum évente a médiahálózat éves nettó árbevételének húsz százalékát, de legalább 200 millió forintot az utánpótlás-nevelés céljaira utal át. Az üzlet azonban most gellert kapott azzal, hogy az alapját adó jogok visszakerültek az MLSZ-hez.