További Futball cikkek
- Kubatov Gábor: Nekem nincs olyan kíméletes főnököm, mint a Mol vezérigazgatója
- Válogatott védőnk csapata óriási zakót kapott, legendás edzője kiakadt
- 30 év után megkerült az elveszettnek hitt, egymillió fontot érő mez
- Műteni kellett a kapust, aki törött bokával védte ki a Manchester City szemét
- Szoboszlai Dominik kimagasló értékkel került be a Premier League álomcsapatába
Kelet-Európa több országában tett látogatást az elmúlt napokban, ahol a helyi futball szerkezeti felépítését, az utánpótlás szervezését és az infrastruktúra fejlesztését célzó projekteket tekintette meg. Hogy áll Magyarország a szomszédos országokhoz képest?
Nincs két ugyanolyan helyzet, így nehéz összehasonlítani például Moldávia futballját az önökével. A magyar futballért dolgozóknak egyelőre nem is másokhoz kell mérniük magukat, hanem folytatniuk kell azt az átgondolt munkát, ami Kisteleki István és csapata megkezdett. Türelmesnek kell lenniük, és jönnek majd az eredmények. A rendszer, amit kidolgoztak, kiváló, amit az is bizonyít, hogy bár nemrég kezdődött csak a szisztematikus képzés, máris vannak látható eredmények. Olyan elhivatott vezetők kellenek, akik tudják, hogy mit akarnak, és hajlandóak tenni is érte, nem mások segítségére támaszkodnak. A magyar futballhoz hasonló helyzetben levő országok labdarúgásával történő összehasonlítás egyébként akár hónapról hónapra is változhat, hiszen nem szabad elfelejtenünk, hogy mindenki folyamatosan igyekszik fejleszteni. Ahogy önök előrelépnek céljaik felé, úgy máshol is mindent megtesznek a futball fejlesztéséért, már csak ezért sem szabad türelmetlennek lenniük.
A FIFA mivel segíti a magyar futballfejlesztési terveket?
Az összes rendelkezésünkre álló forrással, hiszen az a dolgunk, hogy minden segítséget megadjunk. Itt nem feltétlenül anyagi szponzorálásra kell gondolni, részt vállalunk az edzőközpont kihasználásában, több képzés helyszíne lesz ez a gyönyörű létesítmény. Egyelőre csak terveink vannak, de például egy játékvezetőknek szóló kurzus helyszíne szinte biztosan a Telki Edzőközpont lesz, de szeretném hangsúlyozni, hogy amit a FIFA kínál, az a magyar szövetségnek nyújtott segítség, a munka nagy részét azonban a Kisteleki Istvánéknak kell elvégezniük. Az elnök úr és csapata által eddig elvégzett kiváló munka azt mutatja, nem lesz itt semmi gond.
Ön szerint jó úton jár a magyar futball újjáépítése?
Nem is kell az én véleményemet kérdeznie, elég, ha csak az eredményekre néz. Jól szerepelnek a magyar utánpótláscsapatok, a nagyválogatott jelenleg 2. helyen áll a világbajnoki selejtezőkben. Ha jól értesültem, Erwin Koeman csapatát nagyon szereti a közönség. Ugyanakkor tudom azt is, hogy türelmetlenek a szurkolók, hiszen nem is olyan régen még igazi futballnemzetnek számított Magyarország, az utóbbi évek pedig nem úgy sikerültek, ahogy az gazdag történelmükből következett volna. A múltat nem szabad elfelejteni, a legendáknak meg kell adni a kellő tiszteletet, de a jelenre kell koncentrálni, és a jövőért kell dolgozni. Az a koncepció, amit a jelenlegi vezetőség megvalósít, egyszerre alkalmas rövid távú, bár szerényebb, és hosszú távú merész tervek elérésére is, és én szívből kívánom, hogy sikerrel vegyék az eléjük kerülő akadályokat.
A magyar futball legnagyobb egyénisége Puskás Ferenc, akiről díjat nevez el a FIFA. Örül ennek?
Az ötlet nem most merült fel, hosszú ideje tárgyalunk róla a magyar örökösökkel, Puskás Ferenc özvegyével, és persze a szövetség döntéshozóival. Örömmel jelenthetem, hogy a jogi kérdéseket tisztáztuk, a díjhoz kapcsolódó névhasználati jogokkal kapcsolatban mindenben megegyeztünk, így 2010-től életre hívjuk a Puskás Ferenc-díjat. Egyelőre rengeteg kérdés van még, amit tisztáznunk kell, a szavazás módját illetően például még nem döntöttünk, és a díj odaítélésének szempontjai sem tiszták. Csatárok fogják kapni, olyanok, akik méltó örökösei a valaha volt egyik legnagyobb labdarúgónak, akit személyesen is volt szerencsém látni a berni világbajnoki döntőben, ahol nagy fájdalmamra vereséget szenvedett az a csodálatos magyar csapat.
Les volt Puskás döntőben szerzett második gólja?
Egy biztos: a futball azért is a világ legjobb játéka, mert több mint ötven évvel egy mérkőzés után is el lehet vitatkozni egy-egy ellentétes megítélésű szituáción. A magyaroknak azonban meg kell találniuk a középutat, tisztelniük kell az Aranycsapat klasszisait, és az elhunytak emlékét, ugyanakkor előre kell nézniük, mert csak így lehetnek képesek újra olyan tehetségeket felnevelni, mint Kocsis, Hidegkuti vagy kedvenc kapusom, Grosics. Lehet, hogy a most átadott edzőközpontban nevelik majd fel a következő Puskást, akiért ugyanúgy fognak majd lelkesedni a gyerekek, ahogy én lelkesedtem annak idején a magyar válogatott fantasztikus játékosaiért. Ezért persze sokat kell tenni, és nemcsak az edzőknek, a felkészítést végző szakembereknek, hanem a labdarúgást irányítóknak is.
A FIFA 6+5-ös rendszerének lényege, hogy az országos bajnokságokban nagyobb szerepet kapjanak a saját nevelésű játékosok, és visszaszorítsák az idegenlégiósokat, csak hatot lehetne nevezni.
Ez a labdarúgás érdeke, és ezt egyre többen belátják. Angliában, egy napokban tartott megbeszélés után nagy támogatással kerül majd a törvényhozók elé a javaslat, nem meglepő módon a hagyományos futballnagyhatalmak közül ők érzik leginkább szükségesnek, hogy védjék a válogatott érdekét. 2008 májusában a FIFA kongresszusán elsöprő többséggel szavazták meg a küldöttek a javaslatot, és bár tudjuk, hogy sok akadállyal kell megküzdenünk, eltökéltek vagyunk. Feladatunk, hogy mindent megtegyünk a labdarúgás fejlesztéséért, ez a szabály pedig véleményünk szerint ezt a célt szolgálná.
Az Európai Bizottság viszont úgy véli, a szabály ellenkezik az EU hatályos törvényeivel.
Az INEA, mely európai belügyekkel, azon belül is gazdasági és jogi szabályozások vizsgálatával foglalkozik, februárban megállapította, hogy a 6+5-ös szabály nem ütközik az európai törvényekbe. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy a hazai áruk védelmének bizonyos formáját engedélyezik az uniós törvények is, itt pedig pontosan erről van szó: a nemzeti válogatott, és a hazai utánpótlás-nevelés profitál a szabályból.
Mit gondol, a szurkolók támogatják a kezdeményezést?
Ebben egészen biztos vagyok. Aki szereti a futballt, az drukkol a hazája válogatottjának, így pedig nem kérdés, hogy minden olyan döntést örömmel fogad, amely a nemzeti csapatok érdekeit védi. Egyébként az EU véleményt formálhat ugyan a kérdésben, de a végső szót az országok vezetői mondják ki, tehát ha egy parlament megszavazza a szabályt, az EU nem tehet semmit, hiszen ez az adott ország belügyeibe történő beavatkozás lenne. Ha pedig a szurkolók többsége úgy gondolja – márpedig szerintem úgy gondolja -, hogy a válogatott fontosabb, akkor a közakarat előtt a törvényhozóknak is meg kell hajolnia.