További Futball cikkek
- Fellélegezhetnek a Barcelona szurkolói: mégis visszatérhet az Eb-győztes sztár a pályára
- Szoboszlai Dominik nem került be a Liverpool Ligakupa-elődöntős keretébe
- A Manchester City a Bundesliga legveszélyesebb támadójával erősítene
- A Fraditól távozó labdarúgónak szoknia kell, hogy Kecskeméten sokan magyarul beszélnek
- Újabb Premier League-sztárt igazol a hétszeres BEK/BL-győztes
A Bajnokok Ligája csoportköréből továbbjutottak a péntek déli sorsolást várják, a sorozatban legközelebb csak februárban kell pályára lépniük, de már számolgatnak, még ha azt állítják is, mindig a következő meccs a legfontosabb.
A sorozatban voltak figyelemfelkeltő eredmények, a Bordeaux veretlenségére aligha számított bárki, a csoportelső Fiorentina menetelése is meglepő, az olasz csapatok közül Prandellié volt az első, amelyik biztosította a helyét az egyenes kieséses szakaszban. Volt jó néhány rekord is, a Standard kapusa, Bolat csodaszép gólt fejelt a 96. percben, de például volt olyan játéknap, amelyiken nem született hazai győzelem, amióta ez a BL-rendszer van, ilyen még egyszer sem fordult elő. Végigvettük a legjobb tizenhatot.
Csoportelsők:
Bordeaux
A francia bajnok müncheni győzelmével lépett elő a csoportja favoritjává. Erre nem lehetett számítani, mint ahogy arra sem, hogy a játékvezető nem veszi észre a gólvonalon vetődő francia védő kezezését. Más meccs lett volna, ha 0-0-nál még egy piros is jár a tizenegyes mellé. Gyorsaság, dinamika, és egy jó formában lévő Gourcuff, ez emeli átlag fölé az egyébként jól összerakott csapatot. A csatársorból Samakot érdemes kiemelni, Plasil is kimagaslott néhányszor.
Manchester United
A három sima győzelem után megbicsaklott valamelyest a United, a CSZKA ellen szórakoztató hazai 3-3 volt az eredmény, majd jött egy érthetetlen vereség a nyeretlen Besiktastól. Wolfsburgra elfogyott a védelem (Vidics, Ferdinand is kidőlt) így Carrick került a tengelybe. A MU-t nem zavarta a tartalékos felállás, inkább erőt merítettek belőle. C. Ronaldo nélkül érezhetően gyengébb a Manchester, de még nem sokat mutatott erejéből, nem kényszerítették rá.
Real Madrid
A Milan elleni váratlan hazai vereség után idegenben már nem kaptak ki a spanyolok, és ha kicsit halványabbak is voltak a Zürich ellen, Marseille-ben nem bízták a véletlenre, nagyon meg akarták nyerni a csoportot. Eddig azt hihettük, hogy Pepe nem annyira fontos láncszem, most viszont a csapat drukkerei aggódnak, sérülése után mi lesz nélküle a hosszú sorozatban.
A Madrid a két vezér, Kaká és Ronaldo nélkül is nyert Valenciában, hazai pályán játszhatja a májusi döntőt, ha eljut odáig.
Chelsea
Várható volt, hogy a Chelsea az utolsó csoportmeccsét (hazai döntetlen az APOEL-lel) már nem veszi komolyan, tudjuk be Ancelotti hatásának, hogy előtte Portóban nyertek, jóllehet akkor is elég lett volna nekik a döntetlen. A Bajnokok Ligájából már nem hiányoznak a januári Afrika-kupa miatt távollévő afrikai klasszisok, addigra véget ér a kontinenstorna. Az olasz edző abban reményekedik, hogy onnan egészségesen kapja vissza legjobbjait. A védelem régóta összeállt, ha Anelka nem esik vissza az idényben, számolni kell a Chelsea-vel, kivált, ha a Milannál tökélyre fejlesztett rombuszos felállás (tetején Joe Cole-lal) hatékonynak bizonyul.
Fiorentina
Ha csak a Debrecen meccseiből indulunk ki, mondhatnánk, hogy a Fiorentina támadni nagyon tud, védekezni kevésbé. Viszont két másik hazai meccsüket, a Liverpool és a Lyon ellenit kapott gól nélkül hozták le, a védelem sem rossz. Mutu és Gilardino erőre kapott, a montenegrói Jovetics ugyan kettőt vágott a Liverpoolnak, de utána nem tudott bekerülni a kezdőbe. Vargas is megtalálta a helyét, nem véletlen, hogy a Real Madrid mihamarabb elvinné. Mivel olaszt nem kaphatnak a sorsoláson, akár még a nyolcban is helyük lehet, és még csak nem is az Olypiakoszt, vagy a Stuttgartot kell melléjük rendelni.
Barcelona
A BL történetében még nem fordult elő a címvédés, a Barcelona azonban nagyon erős, Ibrahimoviccsal még erősebb. Nyilván fognak még szenvedni a folytatásban, de ha Iniesta és Xavi a pályán van, valamint a három klassziscsatárból valaki, szinte elképzelhetetlen, hogy kikapjanak. A védelem a leggyengébb csapatrész, a Csigrinszkijért kifizetett 26 millió eurót Laporta elnöknek, megindokolta: „Ha van egy edződ, aki négy kupát hoz, mindent megnyer, akkor azt mondod neki, hogy ne vegyük meg azt a védőt, akit ő kiszemelt?”
Akár ez is összejöhet péntek délben:
Nagyon kemény párosítások:
Barcelona-Milan
Arsenal-Bayern München
Manchester United-Inter
Real Madrid-Lyon
Könnyebb meccsek:
Fiorentina-Stuttgart
Sevilla-Olympiakosz
Bordeaux-Porto
Chelsea-CSZKA Moszkva
Guardiola első ránézésre semmit változtatott, nem is kényszerült erre, mert nem kerültek komolyabb hullámvölgybe, bár talán az lenne a csapat igazi fokmérője.
Sevilla
Könnyű csoportba kerültek, nem lett volna nagy meglepetés, ha maximális pontszámmal jutnak tovább, de miután rekordgyorsasággal, három meccsel bebiztosították a helyüket a nyolcaddöntőben, megálltak kissé. Így is minimális ráfordítással lettek elsők, mert egyszerűen jobbak voltak mindenkinél. A neheze most jön, bármelyik olasz képes megnehezíteni a játékukat, bár Kanoutét és Luis Fabianót nem könnyű tartani.
Arsenal
Minden évben visszatérő kérdés, nyerhet-e az Arsenal? A válasz mindig ugyanaz: ha a végét jól bírják, akkor igen. Nagyon sok függ Andrej Arsavintól, ő egyedül képes eldönteni rázós meccseket. Mivel az oroszokkal nem jutott ki a vb-re, motivációja lényegesen nagyobb bárkiénél. Tőlük mindenki retteghet pénteken, különösen az olaszok és a Bayern. Az Arsenal képes olyan sebességgel játszani, mint a Barcelona, talán kicsivel több sarkazással is, de a Chelsea elleni hazai meccsük mutatta meg igazán, mennyire súlytalanná válhatnak csatáraik.
Csoportmásodikok:
Bayern München
Egy olyan olasz csapatot megverni, amelyiknek hazai pályán megfelelő a döntetlen, és ráadásul még vezet is negyedóra után, óriási kihívás. A Bayern a Juventus kiütésével maradt életben, az újságok rögtön megállapították, Oliccsal együtt visszatért a sikeresség is, hiszen a horvát csatár kiválóan játszott Torinóban. Van Gaal teljesítette a minimumot, és ha össze tudja érlelni a társulatot, egyúttal enged szigorából, az indokoltnál kevesebb konfliktust vállal, továbbjuthatnak a bajorok februárban. Ehhez Riberynek, Klosénak a legtöbbet kell adnia. A Bayern nyilván a Fiorentinát szeretné legjobban, Realt vagy a Barcelonát szívesen látná bármely más riválissal összesorsolva.
CSZKA Moszkva
Kraszics, Aldonyin, Necid, Berezuckij, Dzagojev voltak a siker meghatározó játékosai. A cseh Necid még csak 20 éves, Dzagojev annyi sincs, előrébb tartanak, mint Koman vagy Németh. A szerb Kraszics jól rúg, a jobbszélt tökéletesen bejátssza, nem véletlenül igazolta le a Milan. Mivel műfüvön lesz az első meccs, előnyben lehetnek, hátrány viszont, hogy februárban még nem megy az orosz bajnokság, nem lesznek játékban. Pikáns lenne, ha a Chelseavel összehúznák őket, hiszen Abramovics személye összeköti a két klubot.
Milan
Arrigo Sacchi a sorozat közepén azt emelte ki, hogy valóban nem olyan erős ez a Milan, mint az elmúlt években volt, de Madridban sem ő, sem Ancelotti nem tudott nyerni korábban. Leonardónak sikerült, még ha a visszavágón döntetlennél többre nem is futotta. A Zürichet nem tudták legyőzni, talán kontrában a legjobbak, hiszen idegenben kétszer is nyertek.
A február mindig kritikus, amikor Maldini felemelhette a kupát a 2003-as sorozat végén, akkor is az utolsó percekben sikerült az Ajaxot kiütni, a nem túl izmos Celticet pedig csak a hosszabbításban. A korosodó játékosok egy-egy meccsre nagyon összekapják magukat, a Milannak nagyon fontos a jó sorsolás, és hogy hazai pályán megússza kapott gól nélkül. A lesen született Filippo Inzaghit szükség esetén lehet reaktiválni, és Ronaldinho is harcolni fog, nehogy kimaradjon a brazil vb-csapatból. David Beckham sem fogja hátráltatni a csapatot - Pirlo a szélről jövő szabadrúgásoknak búcsút mondhat -, bár így Gattusónak kevesebb esélye lesz a bekerülésre.
Porto
A tavaly legjobb nyolcig jutottak, most is erősek. Az Atletico Madrid tapasztalhatta ezt meg igazán, akkor is megsemmisítették a spanyolokat, amikor már mindegy volt. Bruno Alves olyan gólt fejelt, amit ötévente, ha egyszer látni, vagyis a pontrúgásoknál oda kell figyelni a Portóra. Raul Meireles jól mozgatja a csapatot, Hulk önző, de a kapu előtt egyre jobban feltalálja magát.
Lyon
Nagy szerencséje volt a Lyonnak, hogy akkor találkozott a Liverpoollal, amikor még jó formában volt, mert ha a Loki-meccset kivesszük, Puel csapata október óta nem nyert. Lisandro Lopez, Källström, Pjanic, Govou vagy Bastos februárra persze sokkal jobb lehet, de most szemlátomást elveszítették a fonalat, pedig a csapat szerkezete adott a jó és eredményes futballra. A mostani eredmények azt mutatják, annyira nem kell tőlük tartani, mint az elmúlt években bármikor.
Internazionale
A Dinamo Kijev elleni idegenbeli meccs volt a sorsdöntő, ha ott nem lövi Milito azt a szerencsés gólt, még nagyobb bajba kerülhetett volna Mourinho csapata. Tavaly kiengedték az első helyet a kezükből, most a másodikért is rettenetesen harcolniuk kellett. Az Inter tavaly könnyen kihullott, most sem sok jó várna rájuk az Arsenal vagy a Manchester ellen. Mourinho azonban könnyen rájöhet, mi hiányzik belőlük, de ehhez jóval kevesebbet kellene foglalkoznia a sajtóval. A védelem Maiconnal, Samuellel, Lucióval bármikor lehozhat egy gól nélküli meccset, és akkor idegenben az 1-1 is üdvözítő lehet.
Stuttgart
A bajnokságban szenvedő németek a csoportkörért és a továbbjutásért is is egy románnal játszottak. Az Unirea körülbelül ugyolyan szerény ellenállást tanúsított, mint a Temesvár. A Stuttgartnak rendkívül fontos volt, hogy a Glasgow Rangerst idegenben felülmúlta. Lehmann kapus vizelését is el tudta viselni a csapat, a románok annyira veszélytelenek voltak a kapura.
Olympiakosz
A görögök rendre megmutatják, hogy elég csak a hazai meccseket megnyerni – illetve egy pontocskát fogni valahol idegenben -, tovább lehet jutni. Szerencséjük volt, az Arsenalt a hatodik körben fogadták: amikor az angoloknak már mindegy volt, ennek megfelelően a második csapattal mentek, ismert név nem is volt a középpályán illetve a csatársorban. A görögöket mindenki szeretné ellenfélnek.