Ingyenvilágklasszisnál jobb nincs
További Futball cikkek
- A magyar válogatott futballista kinyitotta pénztárcáját: életben maradt a Haladás
- Súlyos autóbalesete után megható üzenetet küldött az érte aggódóknak a futballsztár
- Ferrarijával a fának csapódott, mostantól otthon gyógyulhat az élvonalbeli labdarúgó
- Horvát és norvég szakember is pályázhat a Ferencváros megüresedett kispadjára
- Itt a vége, már nem a Manchester United legendája edzi a magyar válogatott játékosát
A belga Jean-Marc Bosman 1995-ben valószínűleg akaratán kívül változtatta meg a nemzetközi labdarúgás átigazolási szabályait. A játékos az RFC Liége-től igazolt volna a francia Dunkerque-be, de csapata olyan sok pénzt kért érte, hogy végül nem jött össze a váltás.
Bosman szerződése lejárt a belgáknál, ezért pénzt nem kérhettek volna érte - mondta ki Európai Unió Bírósága. Azóta ha egy játékosnak klubjánál kifut a szerződése, szabadon és ingyen távozhat, ez a Bosman-szabály.
Joe Cole - A Chelsea-ből a Liverpoolba (2010)
A sztárok közül a londoniak csatárának eligazolása a legfrissebb. Cole öt évet játszott a West Hamnél, aztán Abramovics nagybevásárlásánál került a Chelsea-be 2003-ban, ahol három bajnoki címet nyert. A legutóbbi szezonban sokat volt sérült, nem tudott rendszeresen a kezdőbe kerülni. Szerződése lejárt, a Chelsea-nek nem kellett, vitte volna a Spurs és az Arsenal is, de ő a Liverpoolt válaszotta.
Ronaldo - A Milanból a Corinthiansba (2008)
A kétszeres aranylabdás, a világbajnokságok történetének legeredményesebb góllövője talán minden idők abszolút legjobbja lehetett volna, ha bírja a térde. A Milannál csak 2007 tavaszán játszott jól, 2008 februárjában harmadik térdszalag-szakadását szenvedte. Szezon végén lejáró szerződését nem hosszabbították meg, visszament hazájába, a Corinthiansba.
A brazilok, de előtte az olaszok is jó üzletet csináltak: Ronaldo a Milanba is ingyen ment a Realból, mert hétmillió euróért kivásárolta magát élő szerződéséből, csak hogy Maldiniékkel futballozhasson. A Corinthiansben tavaly 20 meccsen tizenkét gólt lőtt, 2011-ben lejáró szerződése után innét fog visszavonulni.
David Beckham - A Real Madridból a Los Angeles Galaxybe (2007)
Napjaink legismertebb focistája Manchesterben érte el legnagyobb sikereit, de a Reallal is bajnok lett. 2007 januárjában Beckham ingyen szerződött az Egyesült Államokba, de öt évre 250 millió dolláros gázsiért. Szerették az LA Galaxynél, de kétszer is visszajött kölcsönbe a Milanba, csak hogy játszhasson a vébén. Márciusban a Chievo ellen Achilles-szakadást szenvedett, és lemaradt a dél-afrikai világbajnokságról. Szeptember környékén látjuk újra a Galaxyben.
Luis Figo - A Real Madridból az Interbe (2005)
Amikor a portugál aranylabdás Real-játékosként tért vissza a Nou Campba, mint volt Barcelona-játékosnak, még disznófejet is dobtak be neki a pályára. Öt évet játszott Madridban, Milánóba igazolásakor már túl volt élete formáján. Négy bajnoki címet azért így is nyert az olaszokkal, 2009. májusában vonult vissza.
Michael Ballack - A Bayernből a Chelseabe, onnét a Leverkusenbe (2006 és 2010)
A német válogatottal a világbajnoki döntőt, a Leverkusennel pedig a Bajnokok Ligája-döntőt ugyanabban a szezonban elbukó német középpályás nehezen jött bele Londonban, de a csapat idei bajnoki győzelmében már nagy szerepe volt. Szerződése a szezon végén lejárt, a Chelsea nem hosszabbított vele, így visszatért Leverkusenbe, vagyis keresztül kétszer is kihasználták a Bosman-szabályt.
Henrik Larsson - A Celticből a Barcelonába (2004)
A svéd támadó valóságos félisten volt Skóciában, hét szezont húzott le, 174 gólt lőtt. A Barcelonában két szezont játszott, sokat volt sérült, de amikor a 2006-os Bajnokok Ligája döntőjében 1-0-s Arsenal-vezetésnél beállt, két gólpasszt adott, a Barca fordított, és BL-győztes lett.
Esteban Cambiasso - A Real Madridból az Interbe (2004)
Az Interrel négy bajnoki címet és egy BL-győzelmet összehozó argentin középpályást 2004-ben azért engedték el Madridból, mert nem tartották elég jónak. A még mindig csak 29 éves klasszis azóta a világ egyik legjobb védekező középpályásává és középhátvédjévé fejlődött.
Sol Campbell - A Tottenhamből az Arsenalba, onnét a Newcastle-be (2001 és 2010)
A Barcelona elleni 2006-os BL-döntő első gólját szerző Campbell Arsenalba igazolásával a legnagyobb árulást követte el, amit csak Tottenham játékos elkövethet, el is nevezték Júdásnak. A védő persze egészen biztosan nem bánta meg a cserét, öt év alatt két bajnoki címet és három FA-kupát szerzett. Portsmouthba, a Notts Countyhoz, majd januárban, 35 évesen újra az Arsenalhoz került, de a következő szezont már a Newcastle Unitednél kezdi, ahová ugyancsak ingyen igazolt.
Steve McManaman - A Liverpoolból a Real Madridba, onnét a Manchester Citybe (1999 és 2003)
Az angol támadó középpályás kilenc idény után próbált szerencsét Spanyolországban, ahova pont akkor érkezett, amikor a Real Madrid galaktikus korszaka elkezdődött. Két bajnoki címet és két Bajnokok Ligáját nyert a csapattal. Zidane érkezése után kicsit kevesebb lehetőséghez jutott, de összességében minden szezonja sikeres volt Madridban. Utolsó két évében keveset játszott, de annyi pénzt keresett, hogy szívesen padozott is. Amikor megállapodása lejárt, a Manchester Cityhez ment haza.
Edgar Davids - Az Ajaxtól a Milanba, a Barcelonától/Juventustól az Interbe (1996 és 2004)
Minden idők egyik legjobb védekező középpályása a világ akkori legjobb klubcsapatát hagyta ott, hogy aztán egy borzalmas szezon után azonnal továbbálljon a Juventushoz, ahol aztán hét éven át újra képességeihez méltóan játszott. 2004 tavaszát a Barcában töltötte, ő húzta ki a katalánokat a gödörből, mégsem maradt, inkább az Intert választotta, ahol megbukott, egy szezon után távozott.
Raúl majdnem Bosman, de mégsem az
Említettük Ronaldo kivásárlását, amihez hasonlít Raúl mostani távozása a Realtól a Schalkéba. A klublegenda évek óta olyan megállapodáson volt, ami ha legalább 30 meccset játszott egy szezonban, automatikusan meghosszabbodott. (Ilyen van Casillasnak is.) Jövőre is maradhatott volna Madridban, de a klubvezetők voltak olyan kedvesek, hogy ingyen felbontották, így a németeknek nem kellett fizetniük érte. Néhány nappal később be is lőtte élete egyik legnagyobb gólját a Schalkéban.