Féltucatnyi esélyessel kezdődik a futball-vb
További Cikkek cikkek
Péntektől egy hónapon át, július 11-ig tart a 19. futball-világbajnokság, a sportág történetében először Afrikában. A Dél-Afrikai Köztársaság fogadja a 32 válogatott 736 játékosát tíz stadionnal. A legtöbb aréna új, de ami a legfontosabb, csak egyben van futópálya, így a helyszínen és a tévében is a lehető legközelebb leszünk az akcióhoz.
A délután négy órakor kezdődő Dél-Afrika–Mexikó-nyitómeccs és a döntő is a 91 ezres johannesburgi Soccer City-stadionban lesz, ami a legnagyobb a tíz helyszín közül.
Az európai, a dél-amerikai és az afrikai vb-mezőny is nagyon erős, mindhárom kontinensről kijutottak a legnagyobb sztárcsapatok: a címvédő Olaszország, az Eb-címvédő Spanyolország, a háromszoros győztes Németország, Anglia, Franciaország, Portugália, Hollandia, az állandó szereplők közül talán csak Svédországot és Oroszországot lehet hiányolni a kontinensről.
Dél-Amerikából senkit, Brazília, Argentína, Uruguay itt van, sőt Afrikából is talán a legnevesebbek érkeznek: Kamerun, Nigéria, Elefántcsontpart, Ghána, hozzájuk csatlakozik Algéria és a rendező Dél-Afrika.
Ázsiából Japán és mindkét Korea résztvevő, de a pikáns Észak-Korea – Dél-Korea meccsre csak a döntőben kerülhet sor, vagyis valószínűleg erről lemaradunk.
Biztonság mindenek előtt
Dél-Afrika hírhedt közbiztonságáról, ennek megfelelően a stadionokat szögesdróttal és vizes árokkal védik, a játékosokat testőrök kísérik mindenhová. Az egyik felkészülési meccsen több néző sérült meg, túl sokan akartak az arénába jutni, a FIFA szerint ez figyelmeztetés volt. A napokban több újságíró szállodai szobáját is kirabolták, ráadásul úgy, hogy közben sakkban tartották a károsultakat. Az utcai vb-hangulat és örömünnep nem garantált, bár Dél-Afrika 1995-ben rögbi-vb-t, 1996-ban futball Afrika-kupát rendezett sikerrel. Jó hír, hogy terrorveszély nem fenyeget, de azt nem mondanánk biztosra, hogy az angol drukkerek kezelésére is felkészültek.
Először jön két csapat az óceániai zónából – Ausztrália és Új-Zéland -, Közép- és Észak-Amerikából a szokásos Egyesült Államok és Mexikó mellé Honduras.
Alapból tehát két világsztár, a svéd Zlatan Ibrahimovic és az orosz Andrej Arsavin fog hiányozni, sérülés miatt nem játszhat David Beckham, Michael Ballack, Nani, Mickael Essien, John Obi Mikel. Nem hozták el Ronaldinhót és Patót a brazilok, Dunga kapitány szerint nincs rájuk szükség. (Ronaldóra sincs, otthon lazít a rekord 15 vb-góljával, amihez a jelenlegi mezőnyből Miroslav Klose áll a legközelebb, tízzel.)
Az új vb-labdát még a csatárok is szidják
A labdát minden világbajnokság előtt szidják a kapusok, a Jabulani nevű műanyagot viszont még a csatárok is . Ez az első labda, amiről néhányan azt állítják, nem lehet vele fejelni, annyira kacsázik a levegőben. Megijedni nem kell, a felkészülési meccseken jó egy hónapja mindenhol ezzel játszottak, és rengeteg gólt lőttek, sőt, fejeltek is. Diego Maradona edzésen szabta szét vele a hálót, csak hogy megmutassa játékosainak, hogy kell lőni.
Vannak rövid távú sérültek, aki vagy épp a rajtra, vagy a torna közben épülnek fel. Arjen Robben, Andrés Iniesta, Julio Cesar, Didier Drogba, Gareth Barry szinte biztosan játszani fog.
Az esélyekről – mint minden torna előtt – nehéz beszélni. Az biztos, hogy Spanyolország kiváló formában van, Angliát nem csak saját sajtója tartja esélyesnek, Németország sztárok nélkül is ott kell, hogy legyen. Brazília állandó favorit, egyértelmű, hogy Franciaország kerete szinte tökéletesen van összeállítva.
Számolni kell a kvázi egyemberes csapattal, Portugáliával, ha Cristiano Ronaldo elkapja a fonalat, messzire juthatnak. A világ másik legjobb futballistája, Lionel Messi is képes lehet egyedül vinni Argentínát, de könnyebb dolga van, mert olyan csatárklasszisok segítik, mint Gonzalo Higuain vagy Sergio Agüero, esetleg Carlos Tevez.
Elefántcsontpart Afrikában erős kell, hogy legyen, ennél nagyobb esélye nem lesz a villogásra, Hollandiában bármi benne van, ha ők nyernek, az váratlan, de nem bombameglepetés. A maradék csapatoké az lenne.
Beckham nem lesz ott, de mégis
A világ legismertebb futballistája nem léphet pályára a vb-n sérülés miatt, viszont ott lesz a kispadon az angolok minden meccsén: Fabio Capello szövetségi kapitány edzőként, valójában követendő példaként hozta magával. Feladata a csapatszellem és az elszántság építése, a média kezelése, amihez mindössze annyit kell tennie, hogy ott legyen.
A két legnagyobb csillag Messihez és C. Ronaldóhoz kapcsolódhat Wayne Rooney, Didier Drogba, Fernando Torres, David Villa – az egész spanyol középpálya, Xavi, Iniesta, Fabregas, David Silva – , Robinho vagy Kaká a braziloktól, a kameruni Samuel Eto’o, a holland Robben és Robin van Persie. Sztárokból nem lesz hiány, és akkor a lehetséges felfedezettekről egy szót nem ejtettünk.
A csapatok teljesítménye óriási mértékben függ attól, ki készíti fel őket: a szövetségi kapitányok közül Marcello Lippi az olaszoknál és Fabio Capello az angoloknál már számtalanszor bizonyított, van eredménye a német Joachim Lőwnek és a holland Bert van Marviijknak, az Elefántcsontpartot, illetve Kamerunt edző Sven-Göran Erikssonnak és Paul Le Guennek.
Dunga a brazilokkal a vb-n kívül minden bajnokságot megnyert, de teljesen kipróbálatlan Maradona az argentínoknál, ráadásul végigszenvedték vele a selejtezőket. Végül kijutottak, ám most meg a világ legjobb védekező futballistái közül kettőt, Javier Zanettit és Esteban Cambiassót felejtette otthon azzal az indokkal, ő ért hozzá, nem kell aggódni, rendben lesz.
A többiek közül csak Svájcnak van sztártrénere, Ottmar Hitzfeld, Portugáliáé és Franciaországé mondható még ismertnek, bár semmiképp nem jónak: a C. Ronaldóékat edző Carlos Queiroz és Raymond Domenech Henryéknál inkább csak megnehezítette a csapat dolgát a selejtezőkön. A végső 23-at viszont végül mindketten jó szemmel választották ki, ezért bármi történhet velük.
Valaki örökre elnyerheti a vb-trófeát
Sosem volt olyan nagy esély rá, mint most, hogy utoljára látjuk a gyönyörű, földgömbbel ágyazott vb-trófeát. 1974-ben Franz Beckenbauer emelte először a magasba, kétszer nyerte el eddig Németország, Olaszország, Brazília, Argentína, ha bármelyik újra világbajnok lesz, elviszi örökre, mint a brazilok a Rimet-kupát 1970-ben. Ha így lesz, négy év múlva új kupát látunk.
Magyar edző nincs, se játékos, de ezt az utóbbi 24 évben már megszokhattuk. Van viszont egy bíró, Kassai Viktor, őt kell figyelnünk, ha hazai vonatkozásra vágyakoznánk. Mivel nem vagyunk kint, bármelyik meccsen feltűnhet, először a keddi Brazília-Észak-Koreán fúj.
A csoportkörben, a torna első két hetében naponta három meccs lesz, magyar idő szerint 13.30-kor, 16 és 20.30 órakor, vagyis nagy időjárási különbség lehetséges: a dél-afrikai tél nappal nem nagyon hűvösebb 15 foknál, este viszont lehűl a levegő, éjjel fagypont sem kizárt. Különösen a szárazföld belsejében igaz ez, Johannesburgban. Az első hírek szerint Nelson Mandela például a hideg miatt hagyja ki a megnyitót és az első meccset, és csak rövid időre tűnik fel a stadionban. Végül családi gyász is távol tartja a világbajnokság első napjától.
Délen, a tengerparton sokkal kellemesebb a klíma, aki Fokvárosban, Porth Elizabethben vagy Durbanben lakhat, játszhat, jobb dolga van. Mindenkinek kell viszont utaznia, és a nagy távolságokat csak repülőgéppel lehet megtenni. A transzfereket 16 éve Amerikában tökéletesen megoldották, meglátjuk, Afrikában sikerül-e.
A nyolc négyes csoportból hármat érdemes kiemelni. A G magasan a legszorosabb, együtt van Brazília, Portugália és Elefántcsontpart, szegény Észak-Koreát nem irigyeljük. Igen erősnek mondható még az A, ahol Mexikó, Uruguay, Franciaország és Dél-Afrika próbálkozik. A B sem gyenge, és mindenképp érdekes, mert Argentína, Nigéria és Görögország az 1994-es vb-n is ugyanígy összekerült, csak most Bulgária helyett Dél-Koreát húzták melléjük.
Sorsolással is tovább lehet jutni
Eddig a legtöbb világbajnokságon, ha két csapat ugyanolyan mutatókkal végzett a csoportkör végén, a FIFA-együttható döntött, vagy az, hogy ki állt jobb helyen a FIFA-világranglistán. Most viszont, ha pont- és gólegyenlőség fordul elő, a két csapat ráadásul egymás ellen is döntetlent játszott, egyszerűen beteszik a két nevet egy urnába, és az egyiket kihúzzák. A szerencsés vb-nyolcaddöntőbe jut, a szerencsétlen mehet haza. Az esély kevés erre, de megtörténhet.
Beharangozónk végén a legfontosabb: a sportág történetében először Magyarországon az interneten, az Indexen is élőben lehet nézni az összes meccset, sőt, ha kettő megy egyszerre, mind a kettőt. Csak regisztrálni kell, és megvan mind a 64 mérkőzés elejétől a végéig, ingyen. (A FIFA szigorú, külföldön nem fogható a közvetítésünk.)
A kezdésig a teljes ráhangolódás kedvéért itt van még a világbajnokság hivatalos dala Shakirától, ami nem csak látványos, még hallgatható is, elég jó nóta. (Mondjuk mi a klipből azt inkább kihagytuk volna, amikor Mihajlovics szájba köpi Jens Jeremiest a 98-as vb-n. 0:42-nél.)