Milyen focivébét rendez majd Oroszország?
További Futball cikkek
- Kubatov Gábor: Nekem nincs olyan kíméletes főnököm, mint a Mol vezérigazgatója
- Válogatott védőnk csapata óriási zakót kapott, legendás edzője kiakadt
- 30 év után megkerült az elveszettnek hitt, egymillió fontot érő mez
- Műteni kellett a kapust, aki törött bokával védte ki a Manchester City szemét
- Szoboszlai Dominik kimagasló értékkel került be a Premier League álomcsapatába
A nyolc év múlva rendezendő világbajnokságra Anglia is pályázott, sikertelenül, az oroszokat leginkább az elkeseredett brit sajtó támadta. "Maffiaállam kapta a labdarúgó-világbajnokságot", ilyen és ehhez hasonló cikkekben elsősorban Kreml-ellenes elemzők kritizálják a FIFA-döntését.
Oroszország gazdaságilag nagyot vállal a vb-rendezéssel. A 13 rendező város két legtávolabbi pontja – a Lengyelország és Litvánia által határolt Kalinyingrád és a szibériai Jekatyerinburg – között 2500 kilométer a távolság. A 16 stadionból tizenhármat az alapoktól kezdenek, három meglévőt felújítanak. Moszkva és Szentpétervár között autópályát kell építeni, az ország központi részén fel kell újítani az utakat és vasútvonalakat, új repülőtéri terminálok és szállodák kellenek mind a 13 városban.
Korrupció és kenőpénzek
A Transparency International korrupciólistáján Oroszország 178-ból a 154., rosszabbul áll, mint például Zimbabwe és Haiti. A WikiLeaks-ügyben kiszivárgott amerikai források szerint az oroszországi korrupció mértéke meghaladja az évi 300 milliárd dollárt.
A szocsi olimpia büdzséje 30 milliárd dollárról indult, azóta már megháromszorozódott, a 2018-as vb alapköltségvetése is hasonló, de pénzügyi szakemberek szerint aligha lehet megúszni 50 milliárd alatt.
A végső összeget a korrupció miatt is nehéz megbecsülni. A Vedomosztyi úgy tudja, Szocsiban egy 50 kilométeres útszakasz 4,9 milliárd euróba került, a gazdasági napilap úgy fogalmaz, ez olyan drága, mintha kaviárból készülne az út burkolata. Elemzők szerint az átláthatatlan pénzügyi összefonódások és kapcsolatok miatt hasonlóan zajlanak majd a vb-vel kapcsolatos építkezések is.
Idegengyűlölet és erőszak
Oroszországban komoly probléma a rasszizmus, és az egyre szélesebb körben tapasztalható futballhuliganizmus. 2002-ben, mikor az oroszok kiestek a világbajnokságról, Moszkvában zavargások kezdődtek, két ember meghalt. Részeg szurkolók autókat gyújtottak fel, kirakatokat törtek be és a járókelőkre támadtak.
Augusztusban nagy felháborodást keltett a Lokomotiv Moszkva ultráinak egy transzparense, amin a "Köszönjük, West Brom" felirat volt látható, egy banánnal díszítve. Az üzenet a WBA-nak szólt, az angolok leigazolták a csapattól Peter Odemwingie-t, a klub orosz anyától, de nigériai apától származó játékosát. Mikor kiderült, hogy a 2018-as rendezés az oroszoké, Odemwingie azt mondta, ez remek alkalom lesz, hogy az ország szembenézzen a rasszizmussal.
Az utolsó őszi BL-meccsen a Szpartak Moszkva drukkerei rendeztek balhét Zsolnán, mivel egy társukat néhány nappal korábban lelőttek Moszkvában, az elkövető külföldi volt.
Az orosz ultrák körében divat, és a megosztókon rengeteg videó látható az ultrák közötti, előre egyeztetett, több száz fős verekedésekről.
Szocsi 2007-ben kapta meg a 2014-es olimpia rendezési jogát, egy évvel később, nem sokkal a Putyin-Bush csúcstalálkozó után pokolgép robbant a városban. A Fekete-tenger partján fekvő város közel esik az észak-kaukázusi válsággóchoz, az al-Kaida is bejelentette, merényletekkel próbálják majd megzavarni a négy év múlva esedékes játékokat.
Ingyen utazás és vízummentesség
Vlagyimir Putyin szerint ezek a problémák több nyugat-európai országban is megvannak, állítja, a vb-n nem lesznek hasonló esetek. Az az orosz elnök a jeggyel rendelkezőknek vízummentességet, és a helyszínek közötti ingyenes közlekedést ígért.
Az ötlet jó, de a szakértők szerint visszaüthet: lehet, hogy a kieső bevételt a belépőkön és a szállodai árakon akarják visszanyerni.
Nem lesznek koldusok az utcán
Az új-zélandi The Press elemzése megemlíti a lakosság egyes rétegei közötti éles gazdasági különbséget, és biztos abban, hogy az oroszok egy ilyen világeseményre a szegénység látszatát is eltüntetik az utcákról. A moszkvai olimpia idején a koldusokat és a hajléktalanokat eltávolították a stadionokhoz vezető utakról, a homlokzatokat felújították, mintha a látogató egy modern városrészbe érkezne. Az újság a módszert a Patyomkin-falvakhoz hasonlította.
Putyin hisz abban, hogy a világbajnokság kapcsán megváltozik a Nyugat véleménye Oroszországról: „Sok a sztereotípia, ezek gyökerei még a hidegháborúhoz vezethetők vissza. De a valóság más. Aki eljön majd Oroszországba, látni fogja, felkészültünk a világbajnokságra. Mindenkit arra biztatok, látogasson el hozzánk és megváltozik az országunkról alkotott véleménye”.
Miért lehet jó döntés Oroszország?
A valós problémák ellenére az orosz rendezés már a szavazás előtt biztosnak tűnt, hiszen Sepp Blatter többször is kijelentette, nagyon elégedett a pályázattal.
A FIFA-elnök a szavazás után is elégedett volt, a futball újabb területet hódított meg. „Megmutattuk, készen állunk arra, hogy Afrikába, Brazíliába, Oroszországba menjünk. Kelet-Európa hatalmas tér, ahol még nem voltunk” – idézte Blatter szavait az orosz RIA hírügynökség.
Az orosz futball helyzete
A nemzeti válogatott még Szovjetunióként ért el nagyobb sikereket. 1966-ban negyedik volt a vb-n, 1960-ban Eb-t nyert, 1964-ben, 1972-ben és 1988-ban második helyen végzett. Olimpiákon két arany (1956, 1988) és három bronz (1972, 1976, 1980) a mérleg. A Dinamo Kijev 1975-ben és 1986-ban, a Dinamo Tbiliszi 1981-ben KEK-et nyert, igaz, egyik sem orosz csapat.
Az orosz válogatott eddig ötször jutott el világversenyre, de csak a 2008-as Eb-re lehetnek büszkék. Ez volt az egyetlen torna, amelyen túljutottak a csoportkörön, az elődöntőig jutottak.
Klubszinten erősebbek, mivel a gazdagabb klubok megengedhetik maguknak a drágább idegenlégiósokat is. Rendszeres résztvevői a Bajnokok Ligája csoportkörének. A Szpartak háromszor, a Lokomotiv kétszer játszott európai kupaelődöntőt. A CSZKA 2005-ben, a Zenit 2008-ban megnyerte az UEFA-kupát, utóbbi az európai Szuperkupát is. Az UEFA-koefficiens listáján jelenleg a hetedik helyen állnak, az öt topbajnokságon kívül csak a portugálok előzik meg őket.
Tervezett helyszínek és stadionok
Kalinyingrád
A 13. században alapított egykori Königsberg Kelet-Poroszoroszág fővárosa volt, 420 ezren lakják. A városnak jelenleg másodosztályú csapata van. A Baltika éppen csak bentmaradt a húsz fős Pervij Divizionban. Teljesen új, 45 015 nézőt befogadó stadiont építenek Pregolya-folyó által határolt szigetre, amely a város egyik történelmi negyede.
Szentpétervár
Négy és fél milliós lakosságával Oroszország második legnagyobb városa. Észak Velencéjét a Néva folyó több mint negyven szigetre szabdalja. A Zenit ma az egyik legjobb orosz futballcsapat, Huszti Szabolcs klubja nyerte az idei bajnokságot. Az egyesület új otthona, a Kresztovszkij-szigeten épülő 62 ezres Kirov Stadion lesz a vb házigazdája.
Moszkva
A tízmilliós főváros négy stadionnal készül a tornára. A Luzsnyikit 1956-ban építették, számos felújításon ment már keresztül, a vb-re megint renoválják és 89 318 férőhelyes lesz. A Petrovszkij Parkban található Dinamo-stadiont, amelyet a huszas években kezdtek építeni, szintén átépítik; csakúgy, mint a központtól 25 km-re található Szpartak otthonát is. Emellett Moszkva környékén egy 64 hektáros területen épül egy új vb-stadion.
Kazany
Tatárföld központjában 1,13 millióan élnek. A 2013-as nyári Universiádéra felépítik a város legjobb klubjának, a 2008-as és 2009-es bajnok Rubin vadonatúj otthonát.
Nyizsnij Novgorod
A valamivel több mint egymillió lakosú, Volga-parti városnak két másodosztályú csapata is volt ebben a szezonban. Az FK Volga feljutott, az FK Nyizni harmadik lett, éppen lemaradt. A Volga által határolt szigeten, 92,2 hektáron épül fel az új, 44 899 fős stadion.
Jaroszlavl
A város idén 1000 éves. A 600 ezres Jaroszlavlban új stadiont építenek az idén csak a másodosztály 10. helyén végzett Sinnyiknek.
Szamara
A második világháború alatt Oroszország második fővárosa volt a Volga-régió legkiemelkedőbb városa, 1,13 millió ember él itt. A Volga és a Szamara folyók által határolt Korovlij-szigeten 36,2 hektáron épül fel az új stadion, amelyet a jelenleg élvonalbeli Krilja Szovjetov fog használni.
Volgográd
Az egykori Sztálingrád egymillió ember otthona. A fontos ipari központ, csapata, az egykor élvonalban is meghatározó Rotor most esett ki a harmadosztályba. A Sztálingrádi csata emlékművéhez közeli parkban építenek 32 hektáron új stadiont.
Szaranszk
Mordvinföld központjában 300 ezren élnek. Itt már 2012-ben, a város centenáriumán meglesz az új létesítmény az idén a másodosztály hatodik helyén végzett Mordoviának.
Krasznodar
A Fekete-tenger környékén élő kozákoknak Katalin cárnő ajándékozta ezt a földet, a szó jelentése is szép ajándék. Krasznodart 700 ezren lakják. A Kubany idén jutott vissza az élvonalba, 14 kilométerre a városközponttól kap majd új stadiont.
Rosztov
A Don-folyó partján fekvő város egymillió lakosa várja a vb-t. Az élvonalbeli FK Rosztovnak is új stadionja lesz, amelyet a város központjához közel, 52 hektáron építenek fel.
Szocsi
A Fekete-tenger partján fekvő város ad otthont a 2014-es téli olimpiának. A legjobb helyi klub, a Zsemcsuzsina a másodosztályban szerepel. Új otthona 150 méterre a tengerparttól lesz, itt tartják majd az olimpia nyitó és záróünnepségét is.
Jekatyerinburg
Az Uralon túl, Európától legmesszebb fekvő várost 1,13 millió ember lakja. A meglévő Uralmasz stadiont újítják fel a vb-re. Az FK Ural a másodosztályban szerepel jelenleg.