Hol is van Dzsudzsák Balázs helye?
További Futball cikkek
- Műteni kellett a kapust, aki törött bokával védte ki a Manchester City szemét
- Szoboszlai Dominik kimagasló értékkel került be a Premier League álomcsapatába
- Visszavonul a Nemzetek Ligája-osztályozóra készülő válogatott kapitánya
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
Kinőtte-e Dzsudzsák a holland bajnokságot?
Igen, hiszen az elmúlt két évben a PSV házi gólkirálya volt, ennél feljebb nem tudott volna jutni, de nem akart maradni. Mivel a vezetők úgy gondolták, Afellay eladása után is megnyerik a bajnokságot, és meglesz a várt BL-szereplés, a télen – kicsit talán nagyképűen - nem erősítettek. Pedig akkor már nyilvánvaló volt, hogy a decemberben megsérült brazil Reis az egész szezonra kidőlt, és Marcus Berg csak önmaga árnyéka. Toivonen márciusi-áprilisi sérülése után Dzsudzsákra várt volna a feladat, hogy folyamatosan rangadókat nyerjen. Ki is adott magából mindent, de egyedül, pontosabban Jeremian Lensszel ennyire futotta az erejükből. Dzsudzsák a PSV harmadik helyéért nem hibáztatható.
Mit ért el eddig nemzetközi szinten?
Az Európa-bajnoki selejtezőkben, valamint az Európa Ligában lőtt góljai és gólpasszai az Európa-klasszis kategóriájába sorolták. Szélsőként a szokottnál lényegesen eredményesebb, ami növelte értékét.
Miért nem várt tovább a PSV?
A klub komoly pénzügyi válságban van, legutóbb a város vezetésétől kért pénzt, mert a remélt BL-bevétel elmaradt. Amikor Danko Lazovicsért bejelentkezett a Zenit, a hollandok nem haboztak, gyorsan odaadták, mert a bevétel volt fontosabb. Ahogy ezúttal is. Lehet, hogy a mostani 14,5 millió eurót az átigazolási szezon augusztusi végére feljebb lehetett volna tornázni, de kockázatos lett volna várni.
Képbe került neves csapatoknál, ahol szívesen látnák a drukkerek?
Száz százalék, hogy a Real figyelte, az sem kizárt, hogy hónapokon át. A Madrid azonban legalább harminc játékost figyel egyszerre, a megfigyelők részletesen értékelik a játékosokat, mik az erényei, a gyengéi, van egy külön rubrika arra is, döntően befolyásolta-e a meccs alakulását.
Dzsudzsákról is elkészült a jelentés, és a döntés is megszületett róla, az argentin Angel di Mariát szerződtette le a klub egy éve 30 millió euróért. A Juventus is egész biztosan figyelte, Torinóban arra jutottak, céljaiknak jobban megfelelne a lyoni Bastos, ezért hajtottak inkább rá. A menedzser, Vörösbaranyi József arra is célzott, hogy a szélső a Schalkénél is képben volt, egyelőre nem tudni, a németek kit favorizáltak, de hogy nem a magyart, az biztos, pedig a PSV és a Schalke között jó a kapcsolat, Farfán is oda került.
Milyen konkrétumok voltak eddig?
Ez a legfontosabb kérdés. A Lille valamint a Dinamo Kijev tízmillió euróján, valamint a Hamburg ötmilliós vételi ajánlatán kívül semmi. És már az sem biztos, hogy a Lille kifizette volna a havi 200 ezres bért a játékosnak, vagy tartotta volna a télen feldobott pénzt. A Liverpool, a Valencia vagy az Atletico idáig el sem jutott, ezért érthetetlen arról beszélni, mi lehetett volna belőle Liverpoolban, ha nem akarják leigazolni. Az természetes, ha felfedezője, Herczeg András az angol vagy a spanyol bajnokságban látná szívesen, de szakmailag semmi garancia sincs arra, hogy a Lille-nél esetleg öt gyengébb meccs után nem került volna a kispadra. A francia bajnokság fizikailag megerőltető, az akadémiákról gladiátorok kerülnek ki, velük ütközni hétről-hétre embert próbáló feladat.
Hol van a helye a nemzetközi piacon? Milyen szintet lenne képes megugrani Spanyolországban?
Rossz menedzser lenne Vörösbaranyi, ha a saját portékájával ne lenne elfogult. Szerinte Dzsudzsák posztján a legjobb háromban van, a játékos is a legjobb öt közé sorolta magát. Az önbizalmának, önbecsülésének rengeteget segített, hogy Afellay után a PSV második legjobb játékosa volt. Afellay sem tudta azonban megugrani a Barcelona magasságát, többnyire csak csere. A Valenciában, a Villarrealban szerintünk Dzsudzsák nem lenne kezdő, az Espanyolig könnyen eljuthatna, de ha oda menne, akkor meg azért kapna. Az olasz bajnokságban az ő posztja leginkább értelmezhetetlen. Németországból – ott vannak szélsők - pedig a Hamburgon kívül más nem mozdult meg határozottan.
Elássa-e magát Mahacskalában?
Ha jól megy neki, akkor is lesznek olyanok, akik azt mondják, ez csak az orosz bajnokság, hiába a hetedik legjobb Európában és a holland előtt van. Két év múlva talán majd lehet erre a kérdésre válaszolni.
Hogyan lehet folytatni, ha az Anzsinál nem teljesülnek a grandiózus tervek?
A szerződésről keveset tudunk, és alighanem keveset is fogunk tudni, talán soha nem derül ki, van-e benne kivásárlási záradék. Például ha Kerimov csapata nem éri el a nemzetközi kupaszereplést a következő két évben, akkor Dzsudzsák mennyi pénzért válik igazolhatóvá. Egy biztos, ha sikertelen két év lesz a csapat mögött, a PSV vagy az Ajax vélhetően örömmel visszavásárolja, visszaút tehát Hollandia felé feltétlenül van. A PSV legfeljebb ad érte úgy 3 millió eurót, és nyert az üzleten tizenegyet.
Kiknek sikerült nagy csapatnál folytatniuk orosz kitérő után? Létezik-e Oroszországban mozgás egyik klubból a másikba?
A portugál Danny a Dinamóból 30 millió euróért ment a Zenitbe. Vidics a Szpartakból ment a Manchesterhez, Ivanovics a Lokomotivból a Chelsea-hez, Skrtel a Zenitből Liverpoolba, Kraszics a CSZKA Moszkvából a Juventusba. Mind sztárcsapathoz mentek, mind hasonló korban kanyarodtak Oroszország felé. Azt a kulcskérdést még senki sem feszegette, mennyire lesz képes Dzsudzsák a szláv temperamentumot felvenni, mert ha igen, lényegében bajba sem kerülhet.
Mennyi ambíció van Dzsudzsákban?
Akik pénzéhességét szajkózzák, nem árt figyelembe venniük, hogy az Anzsinál ő lesz a topjátékos. Tőle gólokat várnak, góljaival jól meghatározható pontszámot. Nem utolsósorban azt, hogy vele, az irányításával, állandóan kimagasló játékával vigye a BL-t érő helyekre az Anzsit. Ez nem kis felelősség. Fejlődésének jót tehet ez a felfokozott elvárás, mert ha a Venlo ellen elég volt 40 százalékot adnia magából, akár a Tom Tomszk vagy Krasznodar ellen ez már kevés, a moszkvai csapatokról vagy a Zenitről ne is beszéljünk. A Lille-nél egy lett volna a jobbak közül, Oroszországban valamennyi tudósításnál lesz legalább egy bekezdés arról, hogyan játszott a nagy pénzért szerződtetett külföldi.
Mennyit lesz Dagesztánban?
A meccsnapokon érkezik, meccs után már repülnek is vissza Moszkvába. Huszti Szabolcs elmondása szerint Mahacskala reptere nem is aszfaltozott, a város is lehangoló, ezért nem szeret senki oda menni.
Mennyit fog keresni?
Ha igazak a hírek, jobban keres, mint Roberto Carlos, és az évi hárommillió euróval az egész orosz liga harmadik legjobban kereső játékosa lesz. Ennyit – első évben - a Manchester Citynél kereshetett volna, máshol nem.
A válogatott szempontjából jó döntés-e?
33. válogatottságán, tavaly ősszel San Marinónak lőtte az első gólját. A nemzeti csapatban nem tudta azt a teljesítményt nyújtani, ami tőle elvárható lenne, mert az egész más, ha Torghellének kell centerezni, vagy Toivonennek. Az is más, ha úgy passzol a középpálya közepére, hogy pontosan tudja, hová fog visszajönni a labda. A PSV-nél ehhez adottak a feltételek, a magyar válogatottban nem. Ha kimagasló szezonja lesz az Anzsiban, a válogatottban akkor is lehetnek rossz meccsei, mert Szalai vagy Rudolf éppen sérült, Gera sincs átütő formában. Velük jól megérti magát, ismeri a sebességüket, ezért tudja, hová kell passzolnia.
Ártott-e Dzsudzsáknak Zimány Linda?
Sokan irigyelték tőle, de ugyanígy sokan hajlamosak voltak visszavezetni egy esetleg gyengébb teljesítményt is a kapcsolatra. Ha a Lille vagy a Benfica elleni EL-meccset vesszük, semmiképp sem ártott, Dzsudzsák gólt lőtt, vezér volt. A címlapokon való szereplés, a magánélet kiteregetése - különösen az egymilliós kutyával - sokakat irritált, még Détári is kikezdte emiatt.
A Détári-faktor
Nemcsak azért vannak különbségek a két játékos megítélése között, mert Détárinak állítása szerint nem volt beleszólása, mikor Frankfurtból Pireuszba ment. (Dzsudzsák téli szerződéshosszabbításával azt elérte, hogy a klub ne a feje felett hozzon döntést, ő maga is beleszólhasson a sorsába.)
Détári világválogatott volt, amikor az Olympiakoszhoz ment, és a görög bajnokság színvonala akkor sokkal mélyebben volt, mint most az oroszé, és nem építették a jövőt, mint most a Kaszpi-tenger partján. A magyar futball megítélése akkor lényegesen jobb volt, mint mostanában. 1985-ben Európa legjobb válogatottja volt a magyar, annak kiemelkedő játékosa volt a 88-ban klubot váltó Détári.
Dzsudzsák a most a világranglista 52. helyén álló válogatott kiemelkedő játékosa. A világbajnok Gattuso megteheti, hogy nemet mondjon a Mahacskalának, lesznek jobb ajánlatai, mert egy igazi futballkultúrából érkezik, és igazolta, hosszú távon képes jó teljesítményre. Gattuso szintje más, egy magyar összeteheti a két kezét, ha az Anzsi vagy hasonszőrű milliárdos klub kiszúrja.