Maruzsi: Újabb Lampard-gól kéne nekünk
További Futball cikkek
- Bajban az Arsenal, hosszú időre kidőlt a csapat sztárja
- Karácsony előtt menesztették a nagy múltú spanyol futballcsapat legendáját
- A Chelsea és a City mindig, az Arsenal soha, de így is a Liverpool a legrosszabb
- Szoboszlai Dominikék teljesítménye edzőváltást eredményezhet
- Szívbe markoló jelenetek, könnyzápor a legendás csapatkapitány búcsúján
„A mi technikánk most két probléma miatt nem felelt meg. Az egyik, hogy a számítógépünk a labda árnyékát is hozzávette a gömbformához. Ma már lehet kapni olyan chipet, amely világosítja az árnyékot, sötétíti az erős fényt. A másik, hogy a számítógépek fejlettségének megfelelően az egy gigabitről át kell állnunk a tíz gigabitre, így húszképkocka helyett 360-at elemezhetünk másodpercenként. Ezt harmincmillió forinttal könnyedén ki lehetett volna küszöbölni, de ez a pénz még hiányzott. Eddig is 120 millió forintban van a munkánk, de ami még fontosabb, zseniális fejlesztőim kihívásként tekintenek a feladatra. A normális erejű lövéseknél kilencven százalékot teljesítettünk, a probléma a gyorsan visszapattanó labdáknál volt. Abban bíztam, hogy a többi találmány sem ér majd el hibátlan teljesítményt, és reméltem, mindenkit továbbjuttatnak a júliusi döntésig, így addig lett volna esélyünk arra, hogy utolérjük magunkat."
A pénz és a támogatók hiánya miatt elsősorban magát hibáztatja, mert nem tudta megértetni a környezetével, találmánya milyen fontos is valójában.
Az IFAB, vagyis a FIFA szabályalkotó testülete a brit Hawk-Eye és a német-dán fejlesztésű GoalRef technikát választotta ki, a másik hat nem jutott tovább a hétvégén. "A britekét húszmillió dollárért vette meg a Sony, ehhez képest már az is csoda, hogy a FIFA emberei korábban egyáltalán eljöttek hozzánk egy magyar találmányt vizsgálni. Továbbra is azt mondom, új bűvös kocka van a kezünkben. Remélem, erre szépen lassan mindenki rájön majd. Nem adom fel."
Amikor csipog a partjelző zászlaja
A rendszer automatikusan jelez, amikor a labda áthalad a gólvonalon, az alapvonalon vagy az oldalvonalon. Nincs emberi tényező, ráadásul egy másodpercre sem kell megállítani a játékot. Pályánként húsz kamera lenne felszerelve. A kamerák mindegyikéhez tartozik egy számítógép, ezek a központi szerverrel együtt elemzik és a kapott jelet küldik a partjelző zászlajába. A zászlón van egy érzékelő, ami az asszisztens kezére rezgő, csipogó jelet ad. Ha a labda áthalad a gólvonalon, az alapvonalon vagy az oldalvonalon, akkor automatikusan jelez a partjelzőnek. A FIFA illetékesei egy órát is kértek a vezetőbíró részére, Maruzsiék azt is elkészítették.
A teszteknek megfelelt két technikát az elkövetkezendő néhány hónapban tovább vizsgálják majd, és július 2-án, egy nappal a nyári Európa-bajnokság döntője után hoznak végleges döntést arról, melyiket vezetik be. Az is lehet persze, hogy egyiket sem, de Maruzsi bizakodó. „Nagyon remélem, hogy sikerrel járnak. Azt is el tudom képzelni, hogy mindketten megkapják a licenszet. Ha ez megtörténik, akkor a technikának törnek utat és a későbbiekben mi is könnyen csatlakozhatunk az addigra elkészülő lestechnikánkkal."
„Eltelt két MLSZ-éra úgy, hogy nem tudtunk együtt dolgozni, pedig sportdiplomáciailag, szakmailag és anyagilag szükség lett volna erre. Ez most megtörtént, de kicsit későn. Nem vagyok elkeseredve. A miénk egy real time technológia, ami működni fog. Most megakadtunk, de tanultunk belőle, nagyon sok fejlesztést fel tudunk használni a későbbiek folyamán a gólvonalnál, illetve a lesnél. Sporttörténelmet fogunk írni, és már csak azért sem adom el külföldön. A nyáron már megmutattuk a kispesti pályán, hogy a rendszer jelzi a gólvonalon túljutó labdát, ha befejezzük a fejlesztést, az őszi szezontól a leshelyzeteket is meg tudjuk mutatni. A FIFA viszont most ugye csak a gólvonaltechnikát vizsgálja. Ahhoz, hogy a lest is nézzék végre, kellene a nyári Eb-n egy nagy port kavaró leshelyzet. Úgy is mondhatnám, egy újabb Lampard-gól."