Dubajban tanulja a Barcelona trükkjeit egy 12 éves magyar srác
További Futball cikkek
- Sokba került a Kerkezék elleni vereség, kirúgta edzőjét az Everton
- Megőrült a Barcelona elnöke, előbb lelkendezett, majd pocskondiázta a szövetség vezetőit
- A spanyol élvonalba igazolhat a magyar válogatott őszi felfedezettje
- Mentő vitte el edzésről a Bayern München kapusát
- A Chelsea korábbi edzőjét nevezték ki a konferencialiga-győztes csapat élére
Mindenhol jobb volt a korosztályánál
„Érdekes módon a családban nincs egy fociszerető ember sem, vagyis Tomi volt az első, akit érdekelt. Szeretett volna játszani, megnéztük, milyen lehetőségek vannak. Három éve találtunk egy focisulit, ahol pár hónap után azt mondták, igazából sokkal jobb a korosztályánál és nem biztos, hogy ez a jó választás. Aztán ajánlottak egy jobbat, de ott is ez volt a helyzet. Ennek ellenére egy évet lenyomott náluk, élvezte nagyon. Heti három edzés volt, de elég messze a lakásunktól, így komoly logisztikai probléma volt egyeztetni minden edzést, hiszen Dubajban a közlekedés a tizenkét sávos autópálya ellenére is elég nehézkes. Aztán egy magyar család ajánlotta a dubaji FCB Escolát, amiről eddig nem is hallottunk. Fizetős az iskola, de bárki jelentkezhet. A felmérés után döntik el, melyik csapatba kerülsz" - kezdte az Indexnek ifj. Bodó Tamás édesapja, aki 2007-ben került Dubajba webdesignerként, később ment utána a család is.
Az edző ordít, de neki az eredmény számít
„Fura, de Tomi nem szeret meccset nézni. A youtube-on nézegeti az összefoglalókat, meg a nagyok brillirozását, de akáhányszor leültünk a tévé elé, az első félidő után már ment le az udvarra focizni. Először Messi volt az isten, aztán később edzői hátrébb rakták a középpályáról védekezni. Azóta Puyol a mester" - folytatta édesapja, aki azt is elmondta, fia középpályásként játszik a legtöbbet, mert gyors és jól indít támadásokat. Ez derül ki abból a bizonyos féléves értékelésből is, amit nekünk is megmutatott.
Nyáron Barcelonában is megmutathatja
A srácok műfüves pályán játszanak, spanyol és arab edzőbrigáddal. Edzőjük és Rubén Dellá technikai igazgató minden félévben szöveges értékelést készít a fiúkról. Négy csapatra osztják őket, kettő-kettő tartozik egy korosztályba. Mindegyiknek van egy főedzője, egy edzője és segítője. Egy héten két tréning van és egy meccsnap. Ezen kivül félévente van egy nagy bajnokság, ahol az összes emirátusokbeli focicsapat méri össze az erejét. Az FCB Escolában minden felszerelést adnak. Az éves díj tízezer dirham (600 ezer forint). Egy foglalkozás másfél órás. A csapatok vegyesek, de főleg európaiak futballoznak az iskolában. Legtöbbjük brit, spanyol, dán, holland és német, és persze arabok.
Minden évben van egy nagy bajnokság Barcelonában, amire kivisznek pár játékost. Első féléves teljesítménye alapján a magyar srácot is kiválasztották. Ott tovább válogatnak, aki jól teljesít, később bekerülhet a legjobbnak tartott tehetségek közé a Barcelona futballakadémiájára, a La Masíára. A bajnokságot nyáron rendezik meg.
Az értékelőlapon rengeteg szempont szerint elemzik a játékosokat, Tomi jobb lábbal minden feladatot hibátlanul - vagy ahogy a lapon írják: "helyesen" - old meg. Az értékelésből kiderül, akkor is hibátlanul végzi el feladatait, ha az ő csapatánál van a labda, és akkor is, ha az ellenfélnél. Személyes szempontokat is vizsgálnak, eszerint jó kapcsolatban van csapattársaival, rendesen figyel edzőire és mindig kérdez, ha kérdése van.
„Szerintem Tomi azért jó a középpályán, mert hajlamos átvenni más szerepét, ha látja, hogy a társa nem tudja megoldani. Nagyon szerény gyerek, sose hallom kiabálni a pályán, vagy okolni valakit. Inkább elhagyja a posztját és segít. Ilyenkor persze az edző ordít, de a fiam meg azt mondja, neki az eredmény számít."
1500 gyerek a világ minden tájáról
A dubajin kívül még öt FCB Escola van a világon (Fukuoka, Egyiptom, Kuvait, Lima és Varsó), ezekben összesen ezerötszáz srác tanulja a Barcelona futballfilozófiáját. „A cél, hogy a jól bevált, sikerre vezető módszert minél több ember számára elérhetővé tegyük. Az iskolák irányítását mindenhol egy Barcelona-edző végzi, akit azért küld a klub, hogy az FC Barcelona által kijelölt programokat elvégezze" - olvasható a klub hivatalos honlapján.
Az FCB Escola ezen kívül táborokat is szervez világszerte, több, mint húszezer gyerek részvételével. Ezeket FCB Campnek hívják.
Mi lehet a Barcelona sikereinek titka?
Sokan, sokféleképpen próbálták már megfejteni a 2006-óta háromszoros Bajnokok Ligája-győztes Barcelona sikereinek kulcsát. Abban mindenki egyetért, hogy az utánpótlásképzésük a legjobb a világon, ezen kívül viszont megoszlanak a vélemények. Az egyik oldal szerint nem csinálnak semmi különöset, csak tudatosan, szervezetten, a felnőtt csapatnál látható filozófiára - labdabirtoklás, átvétel, passz - nevelnek kiskortól kezdve. A másik oldal szerint valami titoknak még csak kell lennie a képzésben, amit nyilvánvalóan nem árulnak el. (Aki ízelítőt szeretne, az Tito Vilanova, a Barcelona másodedzőjének tolmácsolásában itt nézheti meg, hogyan is építik fel a klubnál a fiatalok passzjátékát.)
„Az biztos, hogy elég kemények az edzések. Az első tíz-tizenöt percben melegítenek, dekáznak aztán jönnek a technikai dolgok. A gyors, rövid passzokat gyakorolják egy csomó helyzetben. Az edző nagyon sokszor megállítja a játékot, és úgy magyaráz, ismételnek, aztán elmondja mi volt rossz, majd megint ismételnek. A végén szoktak két kapura játszani, próbálják alkalmazni, amit a tréningen tanultak. Mind a szülők, mind a gyerekek között nagyon baráti a hangulat. Roppant szimpatikus nekem, hogy ha valaki például szabálytalankodik, addig nem tágít az edző, míg nem volt meg a békülés. Abszolút fair playre nevelik őket. Nagyon nyitottak, egész edzés alatt lehet menni Rubénnel konzultálni, kérdezni tőle, de sokszor ő is odajön beszélgetni. Emailben küldenek minden változást, értékelést." Apja szerint hasonlóan jó légkör volt a debreceni Kisloki (DVSC) focisuliban is, ahol fia 5-6 éves korában elkezdett focizni.
Nem Ifj. Bodó Tamás az első magyar kissrác, aki a Barcelona fiataljai között futballozik. Ősszel mi is írtunk ifj. Mari Zoltánról, akit youtube-os felvételek alapján szemeltek ki maguknak Spanyolországban, szülei úgy tervezik, nyáron költöznek ki.
La Masía: Messi, Iniesta és Xavi otthona
A klub utánpótlás-akadémiájába tizennégy éves kortól lehet bekerülni. Az 1979 óta működő intézmény tavaly tette át székhelyét a Barcelona edzőközpontjába, a Ciutat Esportiva Joan Gamperbe, addig közvetlenül a Camp Nou stadion mellett működött. Olyan játékosok kerültek ki innen, mint a jelenlegi edző, Guardiola, aztán Xavi, Amor, Puyol, Iniesta, Piqué, Fabregas vagy a háromszoros aranylabdás Messi.
Ha egy fiatal ide bekerül, az még nem jelenti automatikusan azt, hogy a Barcelona játékosa lesz, de tizennégy évesen erre ennél nagyobb lehetőséget nem kaphat sehol máshol.
A magyar srác fél év alatt elérte, hogy egy szinttel erősebb csapatba kerüljön. A cél természetesen a La Masía. Nem is olyan sok az a két év.