Ők szállnak harcba Európa trónjáért
További Cikkek cikkek
A csoport (Lengyelország, Oroszország, Csehország, Görögország)
A lengyeleknek óriási pluszt adhat a hazai közönség, ám a nagy várakozás és elvárások egyben egy terhet is rónak a játékosokra, amit nem egyszerű feldolgozni. A házigazda csapatoknál állandóan visszatérő gond, hogy automatikus részvételük miatt nem játszanak selejtezőket és éles mérkőzéseket. Ez most is fennáll, a lengyelek utoljára 2009-ben léptek pályára tétmeccsen. Az arsenalos Szczesny kapusban és német bajnokaikban, a dortmundi Piszczek-Blaszczykowski-Lewandowski trióban bízhatnak.
Az oroszok nagyot meneteltek négy éve, kreatív, dinamikus játékukkal sokak szimpátiáját megszerezték. A keretük a 2008-as Eb óta alig változott és zömében két csapatra, a bajnok Zenitre és a CSZKA Moszkvára épül, összeszokottságuk lehet az erősségük. Két agilis szélsőhátvédjük, Anyjukov és Zsirkov támadásban sokat segíthet Arsavinéknak, ám lassú középső védőik a földön zavarba hozhatók.
A csehek a spanyolok mögött második helyen végeztek a csoportjukban, a pótselejtezőn simán verték Montenegrót. Felkészülési meccseiken azonban nem mutattak meggyőző játékot, például ellenünk sem. A BL-győztes Pert Cechtől várják a bravúrokat a kapuban, támadásban pedig a Rosicky-Baros kettős, és a két szélső, Rezek és Pilar gyorsasága jelentheti a legnagyobb veszélyt. Főként a statikus orosz és görög védők baja gyűlhet meg a fürge cseh támadókkal. Ám Rosicky sérülés miatt május 13-án játszott utoljára, de még Baros játéka is kérdéses az oroszok elleni első meccsen.
A görögök veretlenül tudták le a selejtezőket, és csak 5 gólt kaptak tíz meccsen. Már nem azt a bunkerfocit játsszák, amivel 2004-ben megnyerték az Eb-t, de továbbra is első a biztonság, főleg pontrúgásaikban bíznak. A középpálya stabilitását a két veterán, Katszuranisz és Karagunisz adja, de a védelem közepén helyet foglaló, nagyon jó fizikumú Papadopulosz-Papasztatopulosz kettőst sem lesz könnyű átjátszani az ellenfeleknek.
B csoport (Németország, Hollandia, Portugália, Dánia)
A németek már nem csak a kontrákra építenek, mint tették azt a 2010-es világbajnokságon. Agresszív letámadásukkal már az ellenfelek védőit is megpróbálják hibára késztetni, a labdaszerzés után pedig, ha nem sikerül gyorsan helyzetbe kerülni, akkor türelmes, de gyors labdajáratásba kezdenek. Gondjaik a hátvédsorban akadnak. Bármennyire szeretnék mind a két szélsőhátvéd poszton Lahmot látni a németek, erre még ő sem képes, feltehetőleg a bal oldalon fog szerepelni. Jobbon Boateng kaphat szerepet, ő már játszott itt korábban, azonban középen jobban érzi magát. Így viszont Badstubernek nem marad párja a védelem tengelyében, hiszen a dortmundi Hummels a válogatottban nem hozza azt a teljesítményt, amit klubcsapatában, a másik favorit, Mertesacker pedig hónapokig sérüléssel bajlódott. Viszont a kispadjukon is klasszisok ülnek, így komoly esélyesként lehet velük számolni.
A holland csapat nem sokban különbözik a világbajnoki ezüstérmet szerzett csapattól. Azóta azonban még többet és még gyorsabban járatják a labdát a védőfal előtt, így kényszerítve hibára az ellenfeleket. Robin van Persie, az Arsenal csatára fantasztikus formában játszik több mint egy éve, az idei szezonban 40 gólig jutott. Azonban a labdakihozatalok nem elég gyorsak de Jong és van Bommel körülményessége miatt, ők az ellenfél letámadása esetén könnyen zavarba hozhatók. Ám még ennél is nagyobb fejtörést okoz a balhátvéd posztja. Van Bronckhorst visszavonulása óta nem találják a megfelelő játékost, ráadásul Pieters, aki eddig élvezte a bizalmat, sérülése miatt nem lesz ott az Eb-n. Így könnyen lehet, hogy a 18 éves, rendkívül tehetséges, ám tapasztalatlan Willems kap lehetőséget. Ráadásul a Heitinga-Mathijsen védőpáros sem áll mindig a helyzet magaslatán, utóbbinak pedig sérülés miatt a dánok elleni első mérkőzést ki is kell hagynia. A Robben-Sneijder-van Persie hármas viszont bármelyik csapatra életveszélyes lehet, kérdés, tudják-e gólokkal kompenzálni a hátsó alakzat bizonytalankodásait.
A portugál keret sem nagyon alakult át az elmúlt két évben, egy lényeges változás történt: Queriozt Paulo Bento váltotta a kispadon. Vele nyitottabb, támadóbb lett a csapat. A védelem, annak ellenére, hogy az új szövetségi kapitány nem számít Bosingwara és Carvalhóra, rendben van. Pepe és Bruno Alves földön és a levegőben is magabiztosan teszik a dolgukat, csak mindketten hajlamosak a brutalitásra. Ha higgadtak tudnak maradni, akkor Coentraóval és a Valenciába tartó Joao Pereirával ez egy megbízható négyes lehet. A Veloso-Meireles-Moutinho középpálya technikás, jól passzol, remekül kiegészítik egymást, azonban egy igazán kreatív, Rui Costa vagy Deco szintű játékos hiányzik, hogy ne csak a pálya szélére kerüljenek a labdák. Igaz, ott Cristiano Ronaldo és Nani várja az átadásokat, akik akár egy villanással képesek gólt szerezni, eldönteni meccseket. Szükség is lesz rá, hisz a csatár, Helder Postiga soha nem volt az a gólgyáros típus. Egyértelmű, ha Ronaldo jól játszik, az a csapatok többsége ellen elég lehet, azonban az Eb-győzelemhez egy játékos világklasszis teljesítménye kevés lesz. Kérdés, fel tudnak-e nőni hozzá még hárman-négyen.
A dánokat most senki nem irigyli, viszont sokan emlékezhetnek a 92-es Eb-re, amikor Jugoszlávia kizárása után a strandról ugrottak be meccselni, és végül megnyerték a tornát. Mielőtt temetnénk őket, azt jegyezzük meg, hogy a portugálokat megelőzték a selejtezőben. Játékuk sem annyira sablonos már, ugyanis a 20 esztendős Christian Eriksen személyében egy igazi, kreatív irányítójuk van. Zseniális kiugratásai, védelem mögé belöbbölt labdái életveszélyesek. A hátsó alakzatban Aggerék viszont hajlamosak óriási bakikra, ezeket teljesen meg kell szüntetni, ha továbbjutásról álmodoznak. A kispadjuk viszont nem elég erős, így a sérüléseket, eltiltásokat is meg kéne úszniuk.
C csoport (Spanyolország, Olaszország, Írország, Horvátország)
A regnáló világ- és Európa-bajnok spanyoloknál is vannak problémák. Puyol megsérült a torna előtt, Villa pedig nem épült föl, így egyikük sem lesz ott az Eb-n. A védelem közepén Ramos helye biztos. Társa Piqué vagy Albiol lehet, ám mivel előbbi gyenge formában játszotta/nem játszotta végig a tavaszt Barcelonában, lehet, hogy utóbbi lesz a befutó. Elől három opció van egy posztra. Torres azonban gyenge formában van egész szezonban, Llorrente sérüléssel bajlódik, Negredo pedig tapasztalatlan válogatott szinten. A középpályán azonban a bőség zavarával küzd Del Bosque. Egy egész bajnokságra elegendő kreatív játékosa van (Xabi Alonso, Busquets, Xavi, Iniesta, Fabregas, Silva, Mata, Cazorla), akik közül megpróbál majd minél többet a kezdőcsapatba csempészni. Valószínűleg a Xabi Alonso-Busquets-Xavi hármas foglalja el a pálya közepét, Iniesta és Silva pedig a két szélről indulva kell, hogy megbontsa az ellenfelek védelmét. Azonban ha a szélsők felfutásaival nem tudja eléggé széthúzni a pályát a spanyol válogatott, akkor egy középen tömörülő védelem ellen megszenvedhetnek, így Alba és Arbeola felfutásaira nagy szükség lesz.
Az olasz válogatott híján van régi nagy erősségeinek. Cannavaro-Nesta kaliberű védőik nincsenek, és klasszikus árnyékékjük sincs már, mint Totti vagy Del Piero volt. A hátsó szekció gondjait Barzagli sérülése és Criscito bundabotrányba keveredése is tovább súlyosbította, így a Chiellini-Bonucci kettősre hárul az ellenfelek támadóinak semlegesítése. Szélső középpályásokból sem állnak a jól, bár egy Pirlo és de Rossi nevével fémjelzett csapatrészt nem szabad lebecsülni. Elöl Balotelli erőssége lehet a csapatnak, ha fejben fel tud nőni a feladathoz, és félre tudja tenni hisztijeit, sértődéseit. A tőlük megszokottnál kevesebb világklasszisuk van, így Prandelli taktikai húzásain múlhat a csapat sikeressége.
Trapattoni ír válogatottja a fegyelmezett védekezésre fekteti a fő hangsúlyt. A védelemben Dunne meghatározó játékosa az angol első osztálynak, és társa, St Ledger is megbízható teljesítményt nyújt a válogatottban. Szélső védők előrerohangálására ne számítsunk, de a két középső középpályás is inkább a védekező feladatokra fog összpontosítani. Két gyors szélsőjük, Duff és McGeady, illetve elől Robbie Keane révén próbálnak majd veszélyeztetni, és ha hátul sikerül tökéletesen zárni, akkor egy-két lőtt góllal akár tovább is juthatnak a csoportból.
A horvátok Luka Modricsban bíznak, aki a kevés rotáció miatt rengeteget játszott klubjában, a Tottenhamben, és külön edzésprogramot végez, hogy 100%-os állapotba kerüljön. Középhátvédjeik, Simunic és Schildenfeld nem éppen szélvész gyorsaságukról híresek, mögöttük a kapus, Pletikosa jó formájára lesz szükség, ha továbbjutásról álmodoznak. Elől Ivica Olics sérülését katasztrófaként élte meg a szövetségi kapitány, Szlaven Bilics, így az Everton csatárától, Jelavicstól és a hamburgi Mandzsukicstól várják a gólokat. Zárt védekezésre és gyors kontrákra számíthatunk tőlük.
D csoport (Anglia, Franciaország, Svédország, Ukrajna)
Az angolok egy hónappal az Eb előtt nevezték ki vezetőedzőjüket, Roy Hodgsont. Ráadásul sérülés miatt kiesett a jó formában lévő, BL-győztes középhátvéd, Gary Cahill, az ő helyén Lescott juthat szóhoz, aki szintén kiváló szezont futott és Terryvel párban megkönnyíthetik az egyre jobb kapussá érő Joe Hart dolgát. Előttük Parker és Gerrard kell, hogy stabilitást adjon a középpályának, melynek két szélén a villámgyors Walcott és Downing felfutásaitól retteghetnek a védők. Rooney az első két meccsről el van tiltva, és ez okozhatja a legnagyobb fejtörést Hodgsonnak. Carroll vagy Welbeck lehet az előretolt ék, mögöttük Ashley Young kaphat helyet. Nehéz lenne az angolokat a torna nagy favoritjai között említeni, de ha kihúzzák stabil védelmükkel Rooney visszatéréséig, még bármi lehet.
A franciák leégtek a 2010-es világbajnokságon, utána azonban Laurent Blanc átvette a csapatot és rendet rakott. Erre a 22 meccse tartó veretlenségi sorozatuk a legjobb bizonyíték. Lloris megbízható, jó kapus, előtte azonban a Mexes-Ramy védőkettős lassú és körülményes, a mögéjük betett labdák komoly gondokat okoznak nekik. A két szélsőhátvéd Evra és Debuchy (főleg utóbbi) előretöréseiben viszont állandó veszély rejlik. A középpályán Alou Diarra feladata lesz minél több labda megszerzése, amiket aztán Cabaye fog a megfelelő embereknek leosztani. Ezek a megfelelő emberek lehetnek Malouda (kissé talán meglepő módon a támadó középpályás posztján), Ribery és Nasri. Elől Benzema nagyszerű formában van, az utolsó felkészülési meccsen kettőt is lőtt az észteknek. Ha a támadó négyesnek megy a játék, akkor bárkire veszélyt jelenthetnek, azonban ha Ribery és Benzema is rossz napot fog ki, akkor nincs, aki átvegye a szerepüket.
A németeken és a hollandokon kívül egyedül a svédek rúgtak több mint 30 gólt a selejtezőkben. Természetesen főleg Ibrahimovicsnak köszönhetően. Erik Hamrén megtalálta Zlatan helyét a csapatban. Már nem a védők vonalába feltolva kell birkóznia (ezt Toivonen fogja megtenni helyette), hanem egy gondolattal hátrébb, gyakorlatilag az árnyékék pozíciójában. Így több labda jön a lábához, jobban tudja kamatoztatni gyorsaságát és kiváló technikáját. Középpályán két kreatív, technikás játékos, Källström és Svensson feladata lesz a labda támadóharmadba juttatása. Hátul Mellberg már 34 éves, és sokat elmond a svéd védelemről, hogy még mindig messze ő a legstabilabb pont. Majstorovics sérülése miatt Granqvist lehet a társa középen. A kapust Isakssont is sok kritika éri, hogy a hátra passzolt labdákkal meggyűlik a baja, illetve az ellenfelek pontrúgásainál sem irányítja elég határozottan a védelmet, így ezek gondokat okozhatnak a svédeknek.
Az ukránoknak nagyon nehéz dolguk lesz. Négy edzőt fogyasztottak el négy év alatt, nemrég ételmérgezés söpört végig a csapaton (nem az elfogyasztott edzők miatt), ami jelentősen hátráltatta a felkészülésüket a tornára. Megbízható középhátvédjük, Csigrinszkij sérülése csak tovább rontja az esélyeiket. Kapusposzton sem jobb a helyzet. Ribka doppingteszten bukott meg, Dikan súlyos fejsérülést szenvedett, Sovkovszkijnak pedig a válla nincs rendben, így maradt Pijatov, aki a Sahtyor Donyeck kapusa. Védelmük inkább erőteljes, mint mozgékony, de ezzel együtt megbízható. Defenzív taktika várható tőlük, hogy aztán egy-egy labdaszerzés után a két gyors szélsőjük, Jarmolenko és Konoplianka révén veszélyeztessenek. A 35 éves Sevcsenkóra feltehetően már csak csereként számít Blohin kapitány, de beállva még meg-megvillanhat az egykori Milan-klasszis.