Nigéria csodagóllal nyerte az Afrika-kupát

2013.02.10. 17:55

Az Afrika-Kupa döntőjében a története legnagyobb sikerét elért Burkina Faso a kétszeres győztes Nigériával találkozott. A meccset gyönyörű góllal nyerte meg Nigéra, 1-0 a döntőben.

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • A tizenötmilliós ország válogatottja története legnagyobb eredményét érte el azzal, hogy bejutott az Afrika-kupa döntőjébe. A FIFA ranglista 92. helyén álló csapat eddigi legjobbja egy negyedik hely volt a tornán, világbajnokságra még soha nem jutottak ki.

A csődörök, ahogy a Burkina Faso-i csapatot nevezik, a csoportban Nigériával és Zambiával is ikszeltek, Etiópiát viszont nagyon megverték, úgyhogy öt ponttal az első helyen mentek tovább. Az egyenes kieséses ágon aztán előbb Togót verték ki hosszabbításban, aztán Ghánát tizenegyesekkel, kétszer százhúz perc van a lábukban.

• A nigériaiak sokkal nagyobb futballmúlttal rendelkeznek döntős ellenfelüknél, az Afrika-kupát például már kétszer, 1980-ban és 1994-ben megnyerték. A legutóbbi öt világbajnokságból négyre kijutottak, kétszer a nyolcaddöntőig mentek.

Zambai és Burkina Faso elleni döntetlen után ők is Etiópiát verve jutottak tovább a csoportjukból, aztán a negyeddöntőben a Drogbával felálló Elefántcsontpartot ejtették ki, az elődöntőben pedig Malit 4-1-gyel küldték haza.

• A Burkina Faso-i Jonathan Pitroipa a szerdai elődöntőben bőgve hagyta el a pályát, mert második sárgája után kiállították, a bíró úgy látta színészkedett. Az Afrikai Labdarúgó Szövetség aztán pénteken jobban megnézte az esetet, és úgy döntött, törlik a büntetést, ezért a csatár ott lehet a fináléban Nigéria ellen.

• Így hívja magát a Burkina Faso-i válogatott belga szövetségi kapitánya, Paul Put, akit már tiltottak el bundabotrány miatt. Otthon a Geelt, a Lokerent és a Lierse-t irányította, aztán 2007 és 2011 között Gambia szövetségi kapitánya volt.

• cikkünk a témában:

Állatok harca az Afrika-kupán

Szuper Sasok, oroszlánok, gazellák. Afrika-kupa útmutató.

• A torna szombati bronzmeccsén Mali simán megverte Ghánát, 3-1-re nyertek, a volt Barcelona-játékos Keita is betalált.

• Nigéria: Enyeama, Echiejile, Omeruo, Oboabona, Ambrose, Onanzi, Mikel, Mba, Moses, Ideye, Uche.

Burkina Faso: Diakite, Koffi, Kone, Koulibaly, Panandetiguiri, Kone, Kabore, Rouamba, Nakoulma, Pitroipa, Bance.

• A FIFA elnöke, Sepp Blatter is ott van Johannesburgban, hogy a helyszínen nézze meg a döntőt. A BBC szerint rögtön megkérdezték tőle, visszavonul-e, amikor 2015-ben lejár a mandátuma.

„Nem látok a jövőbe, de harcolni fogok azért, hogy megreformáljam a FIFA-t, és egyben tartsam a szervezetet. A mandátumom 2015-ben jár le, de ha egészséges leszek, akkor nem tudom, mikor hagyom abba a munkámat".

• Nyolcvanezer nézőt, azaz telt házat vártak a döntőre. Láthatóan sokan vannak a Soccer City stadionban, de a BBC tudósítója szerint még sok az üres szék.

• Moses és Obi Mikel is ott van a nigériai csapat kezdőjében, amely egyébként a meccs esélyese.

• Az első támadásukból rögtön kapura lövés lett, de a nigériai kapus biztosan védett. A stadion végül megtelt, szólnak a vuvuzelák, mint a 2010-es világbajnokságon.

• A meccs elején az esélyesebb csapat támad többet, szögletük, kapura lövésük is volt már. Az ellenfél, a Burkina Faso-i válogatott zöme egyébként Európában játszik, ukrán, lengyel, belga, francia, német és moldovai bajnokságban futballozó légiósuk is van.

• A Burkina Faso-i kapus és védője egymást zavarta, így került a labda a nigériai Ideyehez, aki azonban közelről fölé emelt, nem lőtt idejében.

• A döntő után jó ideig nem hallhatjuk tévében a hangszert, a következő Afrika-kupáig a Vuvuzela-rádió ezért hasznos lehet.

• A Burkina Faso-i hátvéd a saját tizenhatosa előtt akart trükközni, sarkazott, de az ellenfélhez került a labda, az volt a szerencséje, hogy ezután a nigériai passz nem sikerült jól. Bezzeg a debreceni Coulibalynak eszébe sem jutna ilyen.

• Talán azért, mert a meccs előtt a nyugdíjról kérdezték, de az is lehet, hogy csak a meccs nem tetszik neki, ráadásul senki nem beszélget vele. Huszonhárom perc alatt eddig két kapura lövés volt.

• Gyönyörű labdaátvétel után beesernyőzte a szerelni próbáló nigériait, kár, hogy a passz utána már senkinek nem volt jó.

• Annak teljesen megalapozott a félelme. A tavalyi döntőre agyonnyomta a tét, Zambia és Elefántcsontpart rendes játékidő és hosszabbítás után tizenöt büntetőt rúgott, mire eldőlt a döntő, Zambia nyert.

• Egy-egy pillanatra megszakad a vuvuzela-szó a hullámzás miatt.

• A Burkina Faso-i Florent Rouamba kapta, miután a földre vitte a chelsea-s Mosest.

• Mba talán az egész Afrika-kupa legszebb gólját vágta, levette a labdát, jobbal beesernyőzte a védőjét, aztán mielőtt még lepattant volna a labda ballal kilőtte a hosszút, nagy megmozdulás volt.

• Mba nagyszerű gólja felrázta Burkina Fasót, a felhergelt csődörök egymás után dolgozzák ki a helyzeteket.

• Nigéria megérdemelten vezet a döntőben, kezdeményezőbbek voltak, Mba gólja pedig nagy megmozdulás volt. Burkina Faso egyelőre nem nagyon találja a ritmust, csak a bekapott gól után kezdtek el futballozni, a kaput viszont még nem találták el.

• Burkina Faso van hátrányban, menniük kell az első tornagyőzelmükért.

• A nigériai foci legnagyobb korszaka a 90-es évek közepén volt. Megnyerték az Afrika-kupát, aztán az amerikai világbajnokságon is nagyszerűen szerepeltek. A vb-n hat ponttal, csoportelsőként mentek tovább Bulgáriát, Argentínát és Görögországot megelőzve, aztán a nyolcaddöntőben csak hosszabbításban kaptak ki a később döntős olaszoktól.

Olyan játékosok voltak a keretben, mint Jay Jay Okocha, Sunday Oliseh és Daniel Amokachi.

• A második félidő elején is Nigéria irányítja a játékot, nyugodtan járatják a labdát, Burkina Faso nem tud komoly helyzetet kialakítani.

• Egy kontra végén a chelsea-s Moses azt csinálhatott volna, amit akar, de addig várt, amíg visszaértek a védők, egyikük blokkolta is a nigériai próbálkozást.

• Végre volt kaput ért próbálkozásuk a Burkina Faso-iaknak. Egy beívelt szabadrúgást Bance csúsztatott kapura, de Enyeama a helyén volt.

• Aktívabbak lettek, több támadásuk is volt az elmúlt öt percben. Még van fél órájuk, hogy találjanak egy gólt.