30 éve irigyeltek így a románok minket
További Futball cikkek
- Beszólt a világbajnok mészáros a koreainak, erre az szögletből betekerte a labdát a kapuba
- Több mint 60 topligás mérkőzés várja a futball szerelmeseit az év legjobban várt időszakában
- Megvan az NB II-ben sereghajtó Budapest Honvéd új edzője
- Közeli családtagot is elítéltek a világbajnok futballista elrablásának ügyében
- Az NB II-es Csákvár egyedül a Barcelonával lenne hajlandó tárgyalni a támadójáról
Az aktuális világranglistán – 31. és 33. helyezett a két ország - és a világbajnoki selejtezőcsoportban is megelőzzük a románokat, a fogadóirodák azonban a hazaiakat esélyesebbnek látják, győzelmük kétszeres pénzt sem ér, míg a magyar majdnem ötszöröst.
A román sajtó az isztambuli nagy győzelem után arról írt tavaly szeptemberben, hogy ki van kövezve az út, de az indokolatlanul nagy lelkesedést könnyen lelohasztotta a holland válogatott, ami kétszer vágott négyet a román védelemnek, ahogy a magyarnak is egyszer.
Ennyit voltak pályán klubjukban
Kapusok:
Ciprian Tatarusanu (Steaua) 360 perc
Bogdan Lobont (Roma) 0 perc
Védők:
Alexandru Matel (Astra) 286 perc
Srgian Luchin (Dinamo) 180
Paul Papp (Chievo) 180 perc
Marius Gaman (Astra) 270
Nicolai Dorin Goian (Aszterasz Tripolisz) 270
Dragos Grigore (Dinamo) 450
Vlad Chiriches (Tottenham) Steaua 160 perc, Tottenham 0
Razvan Rat-Dinca (West Ham) 0
Iasmin Latovlevici (Steaua) 270
Középpályások:
Alexandru Bourceanu (Steaua) 314
Doru Pintilii (Steaua) 315
Adrian Popa (Steaua) 314
Cristian Tanase (Steaua) 206
Ovidiu Stefan Hoban (Ploiesti) 360
Gabriel Torje (Espanyol) 0
Alexandru Maxim (Stuttgart) 158
Csatárok:
Marius Alexe (Sassuolo) 89 perc
Gheorghe Bucur (Kubany Krasznodar) 419 perc 7/1
Bogdan Stancu (Genclerbirligi) 255; 3/1
Ciprian Marica (nincs csapata) 0
Ebből is lehet arra következtetni, hogy mindkét csapatnak a védekezés a legnagyobb baja. Erre utalt a Fradiban magyarrá lett Vasile Miriuta, aki a román bajnokságban negyedik Piatra Neamt edzője jelenleg.
Románia
A románoknak nincs igazi szélsőhátvédjük, amiért Victor Piturca kapitány igen sokat tett, mert Sapunaru biztos kezdő a spanyol Elchében, a ballábas Radu pedig a Lazióban, de mindketten lemondták a válogatottságot. Előbbi 29, utóbbi 26 éves, de valahogy nem tudtak azonosulni a korábbi BEK-győztessel.
A védelem szélére tehát kényszerből Matel, valamint Rat kerül. Előbbi az Astra Giurgiu játékosa, utóbbi a West Hamé, de még csak nevezve volt a meccsekre, egy percet sem játszott, pedig a Sahtar Donyekcet hagyta el az angolokért.
A románoknál Chiriches sérülése miatt a védelem közepén is bajok vannak, mert így Matel mellé a klubtársa, Gaman kerülhetne. A Giurgiu az Európa Liga főtáblájára egyébként nem jutott fel, mert az izraeli Maccabi Haifa legyőzte. Goian tekinthető fix pontnak, ő most Görögországban légióskodik, korábban az olasz másodosztályban (Spezia) játszott.
A románok legjobban a védekező középpályás pozíciójában állnak, mert Bourceanu és Pintilii és rendre játszik a Steauában, igaz, Piturca nem szereti, ha előre mennek. A román válogatottat ez a probléma osztja meg leginkább, amellett, hogy vannak Mutu-pártiak, és ellenzők. (Az Ajaccio csatárát most nem hívta meg a kapitány, fél éve igen.) A Steaua edzője, Reghecamph sokkal bátrabb, míg Piturca inkább a régi román edzői felfogás, egyúttal a kivárás híve.
A jobb szélen valószínűleg Torje fog játszani, aki az Espanyolhoz került, miután az Udinesébe idén sem fért be. Az olaszok ötmillió eurót fizettek a Dinamónak a játékosért 2011-ben, de az első évben 897 percet játszott, utána pedig kölcsönadták. Tavaly a Granadában fix helye volt (2204 perc), idén viszont majd az Espanyolnál mutathatja meg képességeit, miután az átigazolási piac zárása előtt pár órával végre szerződtették.
A másik szélen Tanase fog játszani, közöttük pedig a stuttgarti Maxim. A Stuttgart ugyan hatot vágott a legutóbbi fordulóban, amiből Maxim két gólja mellett két gólpasszal is kivette a részét, a csapat erejéről árulkodó, hogy a Rijeka kiverte a nemzetközi kupából. Maxim ráadásul igazán a jobb szélen érzi jól magát, de most vélhetően középen kell játszania.
És akkor még nem jutottunk a még ennél is neuralgikusabb ponthoz, a csatárokhoz. Marica már tavaly kijelentette: ő kétmillió eurót szeretne keresni, különben szóba sem áll az érdeklődőkkel. A Sampdoria másfelet fizetett volna, elbukott az üzlet, pedig a Schalke elengedte volna. A Schalkénál épp Szalai Ádám szorította ki végleg, így Marica klub nélküli pillanatnyilag, a Steaua ugyan megkörnyékezte, de mivel csak félmillió eurós fizetést tudott ajánlani, nem jött létre az üzlet.
Piturca azonban bízik benne, és ugyan eltörött az állkapcsa a szlovákok ellen az augusztusi barátságos meccsen, a sérülése után talán játszhat. Hacsak nem Stancu lesz az előretolt ék. Bucur vagy Alexe van még a keretben, előbbi már 33 éves.
„A románok mindig akkor voltak jók, ha volt egy világsztár, a többiek pedig alájátszottak. Ilyen volt Iordanescu, Hagi, később Ilie. Ilyen játékos most nincs. A Steaua bent van a BL-ben, de más komoly légiós nincs a sorozatban. Emellett tartanak valamelyest a magyarok fizikai erejétől, mert a védősort leszámítva nincs 180 centis emberük, Torje pedig épphogy 160 centi” - állapította meg Boros Miklós kolozsvári újságíró, aki az itteni meccsen Piturca magyar hangja volt a meccs után.
Magyar percek a szezonban
Bogdán Ádám (Bolton) 450 perc
Király Gábor (1860 München) 540
Védők:
Vanczák Vilmos (Sion) 360
Fiola Attila (MVM Paks) 540
Devecseri Szilárd (Haladás) 471
Guzmics Richárd (Haladás) 413
Lipták Zoltán (Győri ETO) 450
Korcsmár Zsolt (Gr. Fürth) 90
Kádár Tamás (DVTK) 421
Laczkó Zsolt (Padova) 0
Gyömbér Gábor (FTC) 415
Középpályások:
Varga József (Middlesbrough) 401
Elek Ákos (DVTK) 399
Hajnal Tamás (Ingolstadt) 337
Koman Vladimir (FK Krasnodar) 0
Lovrencsics Gergő (Lech Poznan) 372
Dzsudzsák Balázs (Dinamo Moszkva) 360
Szakály Péter (DVSC-Teva) 453
Kovács István (Videoton FC) 515
Támadók:
Szabics Imre (Sturm Graz) 185 5/1 gól
Szalai Ádám (Schalke 04) 256 4/2 gól
Böde Dániel (Ferencváros) 494 6/1 gól
Németh Krisztián (Roda) 381 5/1 gól
Magyarország
A magyar oldalon is a védelem összeállítása okozza a legnagyobb problémát. Vanczák a jobb oldalon valószínűleg megoldja a feladatát, Juhász kiesett mellőle. Korcsmár a legutóbbi fordulóban játszott végre a Fürthben, egyébként egy kupameccsre fért csak be, mondjuk azon gólt is szerzett. Guzmics vagy Lipták kerülhet mellé, míg a bal oldal nyilván Kádáré lesz, hiszen a Padovába kerülő Laczkó tétmeccsen még nem játszott idén.
Az egyetlen középső védő, Otigba Kenneth folyamatosan játszik a Heerenvenben, Marco van Basten bízik benne, öt meccsen is beállította a 21 éves játékost. Egervári bizalmára ugyanakkor még nem szolgált rá.
A kapitány óvatosságát ismerve Varga József és Elek Ákos lesz a két ütköző középpályás, míg a jobb oldalra a Krasznodarból kiszoruló és az utolsó pillanatban Jekatyerinburgba kerülő Koman Vladimir lesz.
Hajnal Tamás vitathatatlanul a másodosztályú Ingolstadt legjobb játékosa, miután megérkezett, nyertek is, de így is csak az utolsó helyről kerültek el, a kiesőről még nem sikerült.
A balszélső és a center pozíciója megoldott nálunk, Dzsudzsák Balázs és Szalai Ádám összjátékától joggal tarthatnak a románok. Előbbi bármikor oda tudja rúgni a labdát, ahová csak akarja, utóbbi pedig jó formában van, a Schalkéban is életveszélyesen érkezik a labdákra.
„Félnek tőle a románok, és mindig mondják, hogy nekik nincs most egy ilyen jó formában lévő csatáruk. A BL-főtábláért két gólt lőni komoly eredmény, bárki is az ellenfél, a PAOK pedig nem gyenge csapat. Nem nagyon volt olyan az elmúlt 30 évben, hogy valakit is irigyeljenek a magyaroktól, de most ez a helyzet. Érdekes meccs lesz, nagy feszültséggel, kíváncsian várom, hogy mire jutnak egymással, ki tudja jobban kihasználni a másik védelmének gyengeségeit” - mondta Selymes Tibor, a román bajnokság kilencedik helyén álló Navodari edzője, aki a Haladásban és a Debrecenben is játszott, és tagja volt a 94-es román aranygenerációnak.
Egervári sokszor utalt rá, nem az számít, hány csatár van a pályán. Általában ez még igaz is lehet, de a magyar válogatott többnyire akkor volt eredményes, ha két csatár volt a pályán. Mivel az egy ponttal konzerválja a különbséget a csoportban, ezért nyilván nem fogunk nekik rontani.
Adatok, időpontok
Az állás: 1. Hollandia 18 pont, 2 Magyarország 11 pont, 3. Románia 10 pont, 4. Törökország 7 pont, 5. Észtország 6 pont, 6. Andorra 0.
A hátralévő meccsek, az időpontok mindenhol ugyanazok:
Magyarország: Románia (i, szept 6), Észtország (o, szept 10.) Hollandia (i, okt 11) Andorra (o, okt 15.)
Románia: Magyarország (o), Törökország (o), Andorra (i) Észtország (o)
Törökország: Andorra (o), Románia (i), Észtország (i) Hollandia (o)