Pintér Attila az új szövetségi kapitány
További Futball cikkek
- Válogatott védőnk csapata óriási zakót kapott, legendás edzője kiakadt
- 30 év után megkerült az elveszettnek hitt, egymillió fontot érő mez
- Műteni kellett a kapust, aki törött bokával védte ki a Manchester City szemét
- Szoboszlai Dominik kimagasló értékkel került be a Premier League álomcsapatába
- Visszavonul a Nemzetek Ligája-osztályozóra készülő válogatott kapitánya
Az egykori húszszoros válogatott hátvéd, a Győr mostani edző Pintér Attila lesz a magyar futballválogatott új szövetségi kapitánya – jelentette be Csányi Sándor csütörtök délelőtt.
Az MLSZ eltökélt szándéka volt, hogy külföldi kapitányt szerződtetnek a válogatotthoz, ezt Csányi Sándor is többször elmondta. Felmerült Paulo Sousa, a volt PSV-s Fred Rutten és Bölöni László neve is. Ruttent érdekelte is volna az állás, Bölönivel nem tudtak megegyezni, így végül minden korábbi kritériumából engedett a szövetség.
„Eredményesek szeretnénk lenni, ehhez fegyelmezett játékosok kellenek. Minden játékosnak, edzőnek nagy áldozatot kell hozni, hogy a magyar labdarúgás újra sikeres legyen, hiszen 27 éve volt utoljára kint a válogatott világversenyen. Mindig azt szeretem, ha a csapatom emelt fővel jön le a pályáról, most is mindent el fogunk követni ennek érdekében. Azt gondolom, a csapatomnak is át kell éreznie, mennyire mögötte áll a közönség, ez a közönség már nagyon megérdemelné, hogy sikeres legyen a válogatott, hogy olyan eredményeket érjünk el, ami egy Eb-részvételre is jogot ad. Hiszem, hogy a magyar labdarúgás rendelkezik olyan játékosokkal, akik ezt meg tudják valósítani" – mondta az MLSZ sajtótájékoztatóján.
Elmondta, a magyar edzőkön is van felelősség, együtt kell elérniük a sikert. „Egy nagy családban élünk, amibe beletartoznak a játékosok, az edzők, a sajtó. Megkérek mindenkit, próbáljon meg nekünk segíteni" – tette hozzá.
„A kiválasztás szempontjából előnyös, ha egy tehetséges, taktikailag magasan képzett magyar edző kerül a szövetségi kapitányi posztra” – mondta Csányi Sándor az MLSZ elnöke. Az már kiderült, hogy Pintér segítője Farkas József lesz, akivel már a Győrnél is együtt dolgozott.
Az új szövetségi kapitány megköszönte Tarsoly Csabának, aki elengedte az MLSZ-hez, hálás volt a játékosoknak, akik a keze alatt dolgoztak. A bajnokságban harmadik Győrnek új edzője lesz.
Pintér 1984-től volt NB I.-es futballista a Ferencvárosnál, játékosként ifjúsági Európa-bajnok volt 1984-ben, Magyar Kupát nyert 1991-ben. A Sopronnál lett először élvonalbeli edző, aztán idény közben a Fradihoz szerződött Garami József helyére. A Ferencvárosnál bajnokságot és kupát nyert, de nem fogadta el a klub által kínált szerződést, ezért Furulyás János klubelnök felmondott neki.
„Nem irodalomtanárnak hoztak ide, de előre tudták, milyen a habitusom, hogy nem simogatni szoktam a játékosokat, és megkövetelem tőlük, hogy profi módon éljenek, mert a közönség eredményes csapatot akar látni” – mondta akkor. Játékosai közleményben tiltakoztak ellene.
A Ferencváros után visszatért Sopronba, a következő állomás a Vasas volt, majd 2009-ben nevezték ki a Győr vezetőedzőjének. Bronzérmes lett a csapattal, ezért az Európa Ligában indulhattak.
A csoportkörbe nem tudtak bejutni, viszont előtte több csapatot is kivertek, a legemlékezetesebb a Montpellier elleni továbbjutás volt. A franciáktól kikaptak otthon 1-0-ra, idegenben viszont egy góllal nyertek, végül tíz emberrel tizenegyesekig kihúzták a meccset, a párbajt megnyerték.
A következő fordulóban a Dinamo Zagrebtől otthon simán kikaptak 2-0-ra, idegenben csak ráijeszteni tudtak a horvátokra, 2-1-re kikaptak.
A győri pályafutás első fejezete 2011 tavaszán ért véget, a Vasas elleni vereség után távozott, majd egy év múlva visszatért a klubhoz. Megérte, hosszú idő után bajnokságot nyert a csapattal, a pályán sírva ünnepelte a bajnoki címet.
A mostani szezont rosszul kezdték, nyáron az első körben kiestek a nemzetközi kupában, a bajnokságban több vereségük is volt, de az ősz végére sikerült felhozni a csapatot a harmadik helyre.
Pintér annak az Egervári Sándornak a helyét veszi át, aki október közepén az amszterdami, Hollandia elleni 8-1-es vb-selejtezős vereség után mondott le. A csapatot az utolsó, Andorra elleni selejtezőn a megbízott kapitány, Csábi József vezette, 2-0-ra nyertünk, de a vb-pótselejtezős helyet nem sikerült kiharcolni, bár erre a kezdés előtt egy apró matematikai esély még volt, de a többi eredmény nem nekünk kedvezett.
Pár nappal az amszterdami meccs után Szalai Ádám, aki Amszterdamban betegség miatt nem lépett pályára, az MLSZ sajtótájékoztatóján kiborította a bilit, és megvádolta az egész hazai futballszakmát a sportág lezüllesztésével – akkor úgy tűnt, nyilvánvaló, hogy az új tréner csak külföldről jöhet.
Az MLSZ hivatalosan nem nevezett meg jelölteket, de szintén azt kommunikálta, hogy az új kapitány külföldi lesz. A sajtóban felmerült a korábban a Videotonnál dolgozó, most az izraeli Maccabi Haifát edző Paulo Sousa neve, azt pedig maga az érintett, Bölöni László árulta el, hogy tárgyalt az MLSZ-szel, de nem tudtak megállapodni. A Nancy, a Sporting, a Monaco és a román válogatott korábbi edzője nem részletezte, miben voltak nézeteltéréseik, de az NS-nek december 13-án annyit elmondott, az MLSZ-ben nem fogadták el az ő feltételeit, mert „fenekestül forgatta volna fel a magyar futballt”. Azt sem tagadta, 8 év kellene a válogatott felépítéséhez, vagyis nem ígért azonnal sikert, kijutást akár a 2016-os Eb-re, akár a 2018-as világbajnokságra.
A szövetség közleménye szerint a külföldi kapitánnyal többlettudást importáltak volna, többen be is jelentkeztek az állásra. Az MLSZ által kinézett jelöltek hosszabb időt kértek a gondolkodásra, ez a szövetség szerint nem fért most bele, minél hamarabb el kell kezdeni az építkezést. „A szakemberek korrekt módon engedtek volna a Nyugat-Európában megszokottnak számító igényeikből, melyek erőfeszítések árán megfizethetőek lettek volna. Ugyanakkor a mai magyar labdarúgás gazdasági helyzetében, a jogos erkölcsi elvárások mellett a szövetség nem írhat alá felelősen nagyobb összegű szerződést" – indokolnak a közleményben.
Ezután döntöttek úgy, hogy inkább itthonról neveznek ki kapitányt, aki „sikeres játékos- és még sikeresebb edzői karrierrel rendelkező szakember".
Az emlékezetes Szalai Ádám-nyilatkozat után Pintér Attila is felszólalt a magyar szakma védelmében. „Úgy véleményt mondani a magyar edzőkről, hogy nem ismeri őket, nem tudja, miként dolgoznak, felelőtlenség. Én mindenesetre kikérem magamnak" – mondta akkor.