A bíró is elátkozta a Benficát, nemcsak Guttmann Béla
További Futball cikkek
- Neymar elmondása szerint nyáron távozik szaúdi csapatától, és Messiékhez költözik
- A másodosztályban utolsó Budapest Honvéd kirúgta vezetőedzőjét, Laczkó Zsoltot
- IDEA Intézet: az 1,3 millió Fradi-drukker háromnegyede Fidesz- vagy Mi Hazánk-szavazó
- Hatalmas bajban a Chelsea sztárja, doppingvétség miatt kaphat többéves eltiltást
- A címvédő Internazionale hatalmas verést mért riválisára az olasz bajnoki rangadón
Új oldalát mutatta meg az Európa Liga torinói döntőjébe jutott két csapat, a Sevilla és a Benfica az első félidőben. Az nyilvánvaló volt, hogy a spanyolok és a portugálok is nagyszerűen támadnak, a védekezés viszont nem a legfőbb erényük, ezért arra lehetett legkevésbé számítani, hogy 45 perc alatt nem lőnek gólt. De hogy a második félidőben és a hosszabbításban sem lesz gól, az szinte már csodaszámba ment.
Hatalmas volt ugyanis az iram, de az utolsó passzok valahogy nem sikerültek tökéletesre, vagy a csatárok ügyetlenkedtek egy kicsit, vagy a védők léptek jó ütemben és az utolsó pillanatban közbe.
A Benfica edzője, Jorge Jesus a szerb Szulejmanit tette a kezdőbe, és ez jó húzás volt, mert az első negyedóra végén a sokkal lassabb Fazio, majd a balhátvéd Moreno rúgta fel sárgáért. Az Ajaxtól igazolt szélső meg is sérült a második szabálytalanság után, le kellett cserélni. Jesus ezzel egyidejűleg át is szervezte a csapatát, mert a becserélt Almeida jobbhátvéd lett, Maxi Pereira jobbközéppé vált, míg Gaitan ment előre a bal szélre, az eredetileg ide állított Rodrigo pedig átvonult Szulejmani helyére a jobb oldalra.
A Benfica sokáig nem is talált rá, hogyan alakíthat ki veszélyes helyzeteket, miközben Rakitic sebességét kihasználva többször jól indult meg, és jól mozgatta a csatárokat.
A Sevillától volt, hogy öten is elöl voltak, de előfordult, hogy teljesen visszaálltak, és vártak a kontrákra.
Zavarba is jött párszor a Benfica védelme, de igazán nagy helyzetet nem tudtak kialakítani a spanyolok, a másik oldalon az első félidő kétperces ráadásában jött a három legnagyobb helyzet. A védők mögé remek ütemben betett labdára Maxi Pereira mozdult, és a jobbhátvéd öt méterről nem tudta átemelni a labdát Beto mellett. Aztán a kapus védte Rodrigo bombáját. 20 másodperccel később Rodrigo elé a védőkről került a labda, bevitte a tizenhatoson belülre, Fazio becsúszott, Rodrigót talán el is érte, de nem annyira, hogy Brych tizenegyest adjon érte. Meccset befolyásoló ítéletet hozott meg a német bíró.
Jesus majdnem felrobbant a dühtől, amikor mentek a szünetre, szinte valamennyi portugál szóvá tette ezt a helyzetet a bírónál.
Nem volt sok idő ezzel foglalkozni, mert a második félidő elején záporoztak a lövések a Sevilla kapujára, de ha Beto kapuson már át is jutott, mindig ott volt egy védő, aki belevetődött a gólvonal közelében, és tisztázott.
Az 52. percben Reyes hagyott ki ziccert, Luisao becsúszása miatt nem tudta kellően meglőni a labdát. Három perccel később már egy tiszta büntetőt nem adott meg Brych, Lima lábát egyértelműen kirúgták, de mivel a gólvonalon álló asszisztens nem jelzett, és a partjelző sem, nem merte felvállalni a döntést.
Mivel a középpályán egyáltalán nem védekeztek, percenként volt valamelyik tizenhatoson belül a labda, és általában rá is lőtték, ez a szakasz nagyon lüktető volt. Az egyik percben a sevillaiak ugráltak, a másikban a Benfica-tábor. Ennél jobb hangulat talán akkor sem lett volna, ha a Juventus kerül be, bár akkor telt ház lett volna, így pedig 33 ezren látták a meccset, néhány ezren nem jöttek el, jóllehet minden jegyet értékesítettek.
A Benfica veszélyesebb volt valamelyest a 60. percig, de utána visszaesett, a Sevilla irányított átmenetileg, majd az utolsó tíz percre megint rákapcsoltak a portugálok.
Lima lövését előbb blokkolták, majd Beto nagy bravúrral ütötte ki a labdát a léc alól, Garay pedig éles szögből fejelt a háló tetejére. Már a kilencvenedik perc után egy szöglet utáni lecsorgó labda is elé került, de fölé lőtte, így jöhetett a hosszabbítás.
A rendes játékidőben a kaput eltaláló lövések aránya: 14-6 a Benficának, ami nem talált kaput, az pedig 4-2. Ennél jobban talán nem is lehetett érzékeltetni, milyen tempó és milyen izgalmas meccs volt.
A hosszabbítás első tíz percében kissé pihentek a csapatok, de Bacca ziccere jelezte, nem fulladtak teljesen ki. A kolumbiai csatár egyedül törhetett kapura, de túl nagy gólt akart lőni, nem sokkal ment a labda a jobb felső mellé. Egy higgadtabb megoldás sikeresebb lehetett volna, ez volt a döntő legnagyobb helyzete.
A Benficának már nem sok momentuma volt a hosszabbításban, a spanyolokon inkább látszott, hogy nem szeretnék megvárni a tizenegyeseket.
De jöttek a büntetők, és a Sevilla az EL-ben a városi rivális ellen megnyerte a párbajt márciusban, pedig rögtön az első kimaradt. A Sevilla a 2007-es EL-t is így nyerte, míg a Benfica az 1987-es BEK-et így bukta el.
És most az Európa Ligát is, ami sorrendben a nyolcadik kupadöntője volt. Cardozo és Rodrigo ritka rosszul rúgta, a Sevilla ellenben mind a négyet bevágta. Persze Brych itt is szerepet akart magának, Beto mindkét - amúgy remek - védésénél már jóval a labda elrúgása előtt méterekre kimozdult a gólvonalról, ami szabálytalan - újra kellett volna rúgatni a két sorsdöntő tizenegyest.
Guttmann Béla megmondta 1962-ben, száz évig nem nyernek semmit. Guttmannt abban az évben két BEK-győzelem - a Barcelonát, majd a Real Madridot verték - után rúgták ki. Bár arról nem tudhatott semmit, hogy Brych bírónak is benne lesz ebben a keze.
A nyolc elbukott döntő
1963: Milan-Benfica 2-1, Wembley
1965: Inter-Benfica 1-0, San Siro
1968: Manchester-Benfica 4-1, hosszabbítás után, Wembley
1983: Benfica-Anderlecht 1-2 (UEFA-kupa, oda-visszavágó)
1988: Eindhoven-Benfica 0-0 (tizenegyesekkel 6-5), Stuttgart
1990: Milan-Benfica 1-0, Bécs
2013: Chelsea-Benfica 2-1 (Európa Liga), Amszterdam
2014: Sevilla-Benfica 0-0 (tizenegyesekkel 4-2)