Máris eldőlhet, kijutunk-e az Európa-bajnokságra
További Futball cikkek
- Szívbe markoló jelenetek, könnyzápor a legendás csapatkapitány búcsúján
- Kerkez Milos pazar délutánja vonzza a jeles osztályzatokat
- Kerkez Milosék három góllal nyertek a Manchester United otthonában
- Furcsa körülmények között kapott piros lapot Dárdai Márton a Hertha mérkőzésén
- Kiadós verést kapott Balogh Botond csapata a Serie A-ban
Vasárnap a Groupama Arénában játssza első Eb-selejtezőjét Magyarország. Az ellenfél egy brit csapat, ami első hallásra félelmetesnek tűnhet, de erre mindjárt visszatérünk.
A magyar válogatott világbajnoki selejtezőcsoportjában a harmadik helyen végzett, éppen a román válogatottal versenyezve, mögéjük szorulva nem játszhatott pótselejtezőt. A románok viszont igen, a görögöktől kaptak ki, így Görögország mehetett a 2014-es vb-re. Mindezt csak azért írjuk le, mert a franciaországi Eb-selejtezőn ismét egy csoportba kerültünk a románokkal, ugyanakkor az első és a második is bejut a 24 csapatosra kibővített 2016-os Eb-re, míg a harmadikok játszhatnak pótselejtezőt.
Nem nyertek még ellenünk
Az északírek még sosem tudták legyőzni Magyarországot. Az 1990-es vb-selejtezőben Belfastban 2-1-re, Budapesten 1-0-ra nyertünk. 2000-ben, majd 2008-ban két barátságos meccsen újabb két siker született, így száz százalékosan várják a mieink az idei első erőpróbát.
Az északírek Pintér Attilája Michael O'Neill, aki 2011 óta áll a válogatott élén. Megválasztásakor egy Premier League-edzőt, Iain Dowie-t előzött meg. O'Neill két dologról is ismert hazájában, ötven éve az első nem protestáns vallású szakember a csapat élén. Munkáját pedig dicséri, hogy 2011-ben, első ír csapatként a Shamrock Roverst az Európa Liga csoportkörébe juttatta.
Az észak-írországiak a 95.-ek a FIFA ranglistáján, hat helyet estek vissza egy hónap alatt (a magyarok 34.-ek). O'Neill kapitány már korábban kihirdette keretét, amelyet végigböngészve nagyjából feltérképezhető, milyen meccsre számíthatunk vasárnap. Nyolc olyan futballista szerepel az íreknél, aki az angol Premier League-ben játszik.
A keret többsége rutinos futballistákból áll, heten már betöltötték a 30. életévüket, további három idén jubilál. Az alapjátékosok sokszoros válogatottak, a csúcstartó a magyarok ellen 91-edszer pályára lépő védő Aaron Hughes.
A kapuban egy régi ismerős véd majd, az a Roy Carroll, aki négy évig a Manchester United kapusa is volt, később skót Rangersben, majd a görög Olimpiakoszban is szerepelt. Jelenleg a magyar NB I. alsóházának szintjét jelentő angol harmadosztályban szereplő Notts Countyt erősíti. Cseréi egyaránt a skót élvonalban szerepelnek.
Védelem oszlopai a már említett, a másodosztályú Brightonban szereplő Aaron Hughes mellett az angol élvonalban szereplő West Bromwich két kiválósága, Chris Baird és Gareht McAuley. Utóbbit fejjel is nehéz lesz megverni, kilenc centi híján két méterre nőtt. A mindössze 19 éves Ryan McLaughlin a Liverpool futballistája, de ott még egyetlen PL-meccse sincs, legutóbb a Burnleyben szerepelt kölcsönben.
Két élvonalbeli szerepel még ebben a csapatrészben. Daniel Lafferty a most feljutott Burnley futballistája, Alex Bruce pedig Hull Cityben szerepel. Utóbbi a korábbi MU-védő, és Hull-menedzser, Steve Bruce fia.
A többiek az angol másod-, illetve negyedosztályból jöttek a válogatottba.
A középpályán négy Premier League-játékos szerepel. Steven Davis jelenleg a Southamptonban futballozik, de korábban négy évig a skót Rangersben szerepelt, amellyel UEFA Kupa-döntőt is játszott, háromszor skót bajnok lett.
Chris Brunt is Gera Zoltán csapattársa volt a West Bromban. Shane Ferguson papíron a Newcastle United játékosa, de az élvonalban mindössze 23 meccse van eddig, az elmúlt két évben a Birmingham kölcsönjátékosa volt. Sammy Clingan és Paul Paton a skót élvonalból érkezik. Corry Evans és Oliver Norwood a Manchester Unitednél nevelkedett, előbbi a Hull Cityben az élvonalban is játszott.
Két olyan játékosa van a keretnek, akik a harmadosztályú Milton Keynes Donstól érkeztek, attól a csapattól, amely alig egy hete, óriási meglepetésre 4-0-val verte ki a Manchester Unitedet. Ben Reeves még sosem volt válogatott, Will Grigg is csak ötször, viszont éppen a csatár volt az, aki kétszer is betalált a nagy hírű ellenfélnek a Ligakupában. Jó lesz rá odafigyelni.
Kyle Lafferty a keret legeredményesebb futballistája, 89 válogatott meccsén 9 gólja van, a Norwich előtt olyan neves klubokban szerepelt, mint a Rangers, a svájci Sion - Vanczák Vilmossal is együtt futballozott -, vagy a Palermo. Niall McGinn, Josh Magennis és Billy McKay Skóciában keresi a kenyerét, McGinn korábban a Celtic csatára volt. Jamie Ward az Aston Villában kezdett, azóta azonban messze került az élvonaltól, most a másodosztályban játszik.
Az északír válogatott még sosem jutott ki Európa-bajnokságra. Négy éve pocsékul szerepeltek, az olasz, észt, szerb, szlovén és feröeri csoportban csak az utóbbit tudták megelőzni, két győzelemmel, három döntetlennel és öt vereséggel zártak. Világbajnokságra háromszor jutott el a válogatott, 1958-ban egészen a negyeddöntőig. 1982-ben, talán a valaha volt legerősebb észak-írországi csapat a 9. lett Spanyolországban. Négy évvel később a csoportból sem tudott továbbmenni, egy döntetlennel és két vereséggel esett ki a csapat.
Az északír keret
Kapusok: Roy Carroll (Notts County), Alan Mannus (St. Johnstone), Michael McGovern (Hamilton Academical)
Védők: Aaron Hughes (Brighton & Hove Albion), Chris Baird (West Bromwich Albion), Gareth McAuley (West Bromwich Albion), Craig Cathcart (Watford), Daniel Lafferty (Burnley), Ryan McLaughlin (FC Liverpool), Luke McCullough (Doncaster Rovers), Conor McLaughlin (Fleetwood Town), Alex Bruce (Hull City)
Középpályások: Steven Davis (Southampton), Chris Brunt (West Bromwich Albion), Sammy Clingan (Kilmarnock), Corry Evans (Blackburn Rovers), Oliver Norwood (Reading), Shane Ferguson (Newcastle United), Paul Paton (Dundee United), Ben Reeves (MK Dons)
Támadók: Kyle Lafferty (Norwich City), Niall McGinn (Aberdeen), Jamie Ward (Derby County), Billy McKay (Inverness C. T.), Josh Magennis (Kilmarnock), Will Grigg (MK Dons)
Mire számíthatunk?
A válogatott masszív védekezésre felépített, tipikus brit futballt játszó csapat. Öt fegyelmezetten védekező hátvéd előtt három középpályás és két csatár szerepelt a felkészülési meccseken. Ahogy említettük, a West Bromwich két oszlopa, Chris Baird és Gareht McAuley a 16-oson belül igyekszik majd rombolni. Jól jellemzi a védekezésüket, hogy a vb egyik meglepetéscsapatának számító Chile alig tudtott ellenük helyzetet kialakítani.
A támadójátékukkal kapcsolatban elég csak a Debrecen BL-selejtezős meccsére gondolni, ahol a legjobb észak-ír csapat, a Cliftonville csak azért nem vezetett az első meccsen negyedóra után 2-0-ra, mert Novakovics kapus két hatalmas bravúrt mutatott be. Kreatív, gyors és pontos játékkal azonban zavarba hozhatóak a testes védőik.
A középpályát gyorsan, leginkább hosszú indításokkal, keresztlabdákkal, beívelésekkel igyekeznek átjátszani. A legjobbjuk, Kyle Lafferty majdnem két méter magas, így egészen biztos, hogy sok labda fogja az ő fejét keresni. Abban azért bízhatunk, hogy már két éve nem lőtt gólt a válogatottban.
A csapat tavaly októberben szerzett legutóbb gólt, amelynek egy meglepő, Izrael elleni idegenbeli döntetlen lett a vége. Az a gól is jobb oldali beadás után, fejesből esett és mostani keretben is helyet kapó Steven Davis szerezte.
Hogy ellenünk a Groupama Arénában, mire lesznek képesek, az vasárnap hattól kiderül.